Belek artık 'insansız' bölge

Belek artık 'insansız' bölge
Belek artık 'insansız' bölge
Antalya'da pazar günü resmen başlayacak G-20 Liderler Zirvesi öncesi Belek tamamen insansız ve araçsız bölge haline getirildi. Bölgeye diş macunu dahi sıkıldıktan sonra alınırken 'kırmızı bölge' olarak işaretlenen Belek'te kimsenin tek başına hareket etmesine izin verilmiyor.

Antalya’da toplanacak G-20 Liderler Zirvesi için Belek’te güvenlik önlemleri eksiksiz uygulanmaya başladı. Zirve için kente gelenlerin, zirvenin yapılacağı Belek’e ulaşması için geçmesi gereken en az üç güvenlik noktası bulunuyor. İlk olarak havalimanında aranan konuklar ve zirveyi takip edecek 3 bin 400’e yakın basın mensubu, Dış Hatlar Terminali’nden düzenli kalkan servislerle Belek’e ulaşabiliyor. Ancak bu servisler G-20 delegasyonuyla aynı yolu kullanamıyor. gazeteciler, otel personeli ve tedarikçiler, ikinci bir yolla Belek İleribaşı mevkisinde oluşturulan güvenlik noktasına geliyor.

KÖPEKLERLME ARAMA

Kameralarla takip edilen bu güvenlik noktasında zirve için otellere mal getiren tedarikçiler önce kimlik kontrolünden geçiyor, sonrasında eğitimli köpeklerin de katıldığı detaylı bir aramadan geçiriliyor. Ancak bu noktadan sonra otellere yiyecek ve içecek taşıyan kamyonlar Belek’in kırmızı bölge olarak işaretlenen alanına alınıyor.

Gazeteciler ve otel personeli ise bu noktada ikinci bir aramadan geçiriliyor. Aramalarda x-ray cihazları kullanılıyor. G-20’ye ilişkin düzenlenmiş kimliği olmayan kimsenin bölgeye yaklaşması dahi yasaklanırken, burada ikinci bir kimlikle G-20 kimliği eşleştirmesi yapılıyor.

DİŞ MACUNLARI BİLE SIKILIYOR

Zirve boyunca Belek’te kalacaklar içinse arama daha uzun sürüyor. Valizler tek tek aranırken diş macunu dahi sıkılarak kontrol ediliyor. Belek’te parfüm gibi maddelerin ise ancak uçaklarda izin verildiği miktarda sokulmasına izin veriliyor. Gazeteciler ise beraberindeki dizüstü bilgisayar, fotoğraf makineleri ve kameralarını ikinci arama noktasında bir kez de polisin önünde çalıştırarak güvenlik açısından bir sıkıntı olmadığını ispat etmek zorunda.

İleribaşı mevkisindeki güvenliği geçenler, ikinci bir servisle gitmek istedikleri otellere ulaştırılıyor. Ancak otele gelindiğinde aramalar son bulmuyor. Zirvede basın mensuplarına ayrılan Kaya Plazzo Otel’de oluşturulan uluslararası basın merkezine girebilmek için bir güvenlik noktası daha bulunuyor. Polis bu noktada x-ray cihazları ile beraberindeki teçhizatı tarıyor, kimlik kontrolü yapıyor. Bunu da geçen gazeteciler zirvenin basın merkezine girebiliyor

Emre BAYLAN- Ümit KOZAN / ANTALYA-DHA