'Belek'te 10 golf sahası için 110 bin ağaç kesildi'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Belek'teki ağaç katliamıyla ilgili soruya yanıt verdi. CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü'nün soru önergesini cevaplandıran Bakan Günay...

ANKARA/ANTALYA - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Belek'teki ağaç katliamıyla ilgili soruya yanıt verdi. CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü'nün soru önergesini cevaplandıran Bakan Günay, Belek'te bakanlığı tarafından tahsis edilmiş 10 golf alanında toplam 110 bin 400 ağaç kesimi yapıldığını açıkladı.
Günay, Antalya Belek'in Bakanlar Kurulu tarafından 'Turizm Merkezi' olarak ilan edilmesinden bugüne kadar toplam 10 golf tesisi, iki günübirlik tesis, bir kamping tesisi, bir turizm amaçlı kongre ve sergi merkeziyle 38 konaklama merkezi olmak üzere toplam 52 tahsis yapıldığını da açıkladı.
Kültür ve Turizm Bakanı, tahsislerin durduğunu da belirtti:
"Anayasa Mahkemesi'nin orman alanlarının turizm amaçlı tahsisini durduran kararından sonra bakanlığımca herhangi bir orman alanı tahsisi gerçekleştirilmemiştir. Orman mülkiyetindeki arazilerde 58 ön izin de Anayasa Mahkemesi'nin konuya ilişkin gerekçeli kararına göre işlem tesis edilmek üzere iptal edilmiştir" dedi.
CHP Antalya milletvekili Çöllü ise Günay'ın yanıtlarının kendisini tatmin etmediğini söyledi: "Biz Belek ormanlarında 500 bin ağacın kesildiği iddiasını sorduk. Sayın Bakan sadece 10 golf alanında kesilen ağaçları açıklıyor. Diğer 42 tesis için tahsis edilen alanlarda ağaç kesilmedi mi?"