Belek'te fotoğraf düellosu başladı

Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Belek'te golf sahaları uğruna yüz binlerce ağacın kesilmesiyle ilgili haberlerde kullanılan fotoğrafların 'fotoşoplu' olduğu iddiasını yineledi.

ANTALYA/İSTANBUL - Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Belek'te golf sahaları uğruna yüz binlerce ağacın kesilmesiyle ilgili haberlerde kullanılan fotoğrafların 'fotoşoplu' olduğu iddiasını yineledi. Ağaoğlu, kanıt olarak aynı bölgede kendisinin çektirdiği fotoğrafları dağıttı. Belek'in 2005 ve 2007'deki halini karşılaştıran hava fotoğrafları çeken TEMA gönüllüsü Timur Kara ise 'Hodri meydan' diyor.
Golf Federasyonu Başkanı Ağaoğlu dün 'iftira atanlara en iyi cevap' olarak kendi çektirdiği fotoğrafları basına dağıttı. Ağaoğlu, "İsteyen uçak ya da helikopterle dolaşsın. Belek'te beş yıldızlı 43 otel ve sekiz golf sahası var. Ağaç kesilen alanlar çimlendiriliyor. Her golf sahası yatırımcısı, periyodik olarak her yıl bin ile 2 bin arasında fidan dikiyor. Şimdi çekilen fotoğraflar iki yıl sonra çekildiğinde Belek'te çok daha farklı bir görüntü ortaya çıkacak" dedi.
Fotoğrafları çeken Kara da şöyle konuştu: "Benim çektiğim fotoğraflar 8 - 12 bin fitten çekildi. Ağaoğlu'nunkilerse 4-5 bin fitten yatay çekilmiş. Açıdan kayanaklanan farktan dolayı kesilen ağaçlar net olarak anlaşılmıyor. Ben de yatay fotoğarafları çektiğimde aynı sonucu aldım. Fotoğrafları avukatlar aracılığıyla bilirkişi onayına sunduk. Fotoğrafta sadece çekilen sekiz fotoğrafı yan yana birleştirmek için fotoşop kullanıldı."
TEMA Vakfı Genel Müdür Uygar Özesmi ise "Asıl sorun golf sahalarına tahsis edilen yerlerin yanlış olması. Ayrıca kesilen ağaçların yerine yeni fidanların dikildiği söyleniyor. Dikilen fidanlar, kaybolan ekosistemin yerini dolduramaz. Belek'e giden birçok insan çıplak gözle dahi katliamı görebilir" diye konuştu.
TEMA, Belek'te golf sahaları uğruna tahminen 500 bin ağacın kesildiğini iddia etmişti. Orman Bölge Müdürlüğü'yse bölgede bulunan 162 bin ağaçtan 80 bininin kesildiğini belirtmişti. (aa, Radikal)