Belge tüfek, mal füze

Ambarlı Altaş Limanı'na 26 Mayıs'ta Ukrayna'dan gelen Portekiz bandıralı bir geminin bıraktığı iki konteynırdan son teknoloji ürünü bir füze ile savaş başlıkları çıktı. Alıcısı Mısır'da görünen konteynırların navlun belgesinde 'av tüfeği ve yedek parça' içerdikleri belirtiliyordu.

İSTANBUL/ANKARA - Ambarlı Altaş Limanı'ndaki silah ve mühimmat yüklü iki konteynırın navlun belgesinde av tüfeği ve yedek parça olarak bildirildiği öğrenildi. Ancak konteynırlarda son teknoloji ürünü bir füze ile savaş başlıkları çıktı.
Ukrayna'dangelen ve transit geçiş izni olan Portekiz bandıralı Breze-47 adlı gemi, 26 Mayıs 2004 gecesi Altaş Limanı'na silah ve mühimmat yüklü iki konteynır bıraktı. Başka bir geminin devralması için bırakılan konteynırlardaki yük, navlun belgesinde av tüfeği ve yedek parça olarak belirtildi. Konteynırların alıcısı olarak ise Mısır'daki Egyptlan Armament Aut Herity Kabry-El Kabba adlı bir firma gösterildi. Ancak geminin bildirdiği numaralar ile konteynırın üzerindeki numaraların uyuşmadığı fark edildi.
Bir haftadır alıcısını bekleyen konteynırlar şüphe üzerine açıldığında içinden radyo kontrollü bir füze ile savaş başlıkları çıktı. Soruşturma kapsamında füze ve savaş başlıklarının geldiği Ukrayna ile alıcı konumdaki Mısır'ın resmi makamları ile bağlantıya geçildi. Füze ve savaş başlıklarının esrarını bu iki ülkeden gelecek yanıtlar çözecek.
Ele geçen füze rampası ve harp başlıklarıyla ilgili Hava Kuvvetleri Komutanlığı Füze Üs Komutanlığı'ndan gelen teknik heyet, askeri malzemenin 'üstün teknoloji ürünü füze rampası ve harp başlığı' olduğunu belirlendi.
'Sofistike silahlar'
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ambarlı Gümrüğü'nde yaptığı incelemenin ardından silah kaçakçılığıyla karşı karşıya olunduğunu belirterek,
"Kaptanın bildirdiği ile konteynırlardaki mallar farklı. Gemi yüküyle ilgili, yani silah konusunda bildirim de yapılmadı. İnce anlatımıyla bir kaçakçılık söz konusu. Tabii savaş silahı olunca işin şekli değişiyor. Beyannamelerde yedek parça olarak gözüküyor. Nihai inceleme biraz zaman alacak. Sofistike silahlar grubuna girebilecek silahlar var içerisinde. Konteynırlardan çıkan başlıklar belli, roket ve radyo kontrollü bir füze. Sonuçta bu radyo kontrollü bir füzedir" diye konuştu.
Limanda özel bir hangarda geniş güvenlik önlemleri altında tutulan koyteynırlarda ele geçirilen silahların radyoaktif ölçümlere de tabi tutulduğu öğrenildi.
Olay ilk değil
Geçtiğimiz nisan ayında da gemi ve konteynırlarda silah bulunmuştu.
İtalya'nın Gioia Tauro Limanı'nda İtalyan polisinin 20 Nisan 2004'te yaptığı aramada Türk bandıralı bir gemide 7 bin 92 Kalaşnikof marka silah ve 11 tane ağır makineli tüfek bulunmuştu. 6 milyon euro değerindeki silahların Romanya'dan New York'a götürüldüğü saptanmıştı. Bu olaydan üç gün sonra da İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'nün Ambarlı gümrük sahasında yaptığı aramalarda bir konteynırda 500 Kalaşnikof marka tüfek bulunmuştu. Bulgaristan çıkışlı konteynırdakı silahların sportif
amaçlı av tüfeği olarak beyan edildiği ve gidiş yerinin Paraguay, alıcısının ise Almanya'daki bir firma olduğu belirlenmişti.