Belgeler Belçika ve Hollanda'dan

Belgeler Belçika ve Hollanda'dan
Belgeler Belçika ve Hollanda'dan
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

DHKP-C’ye yönelik İstanbul merkezli 7 ayrı ilde yapılan operasyonlara ilişkin, Emniyet kaynaklarından detaylar gelmeye başladı. 55 ayrı adreste yapılan operasyonun, 1999’da Belçika ve 2004’te Hollanda’daki operasyonlarda ele geçirilen ‘örgüt arşivi’nden hareketle yapıldığı öğrenildi. Soruşturmayı TMK 10. Madde ile yetkili 4 savcı yürütürken, operasyonlarda 10 savcının görev aldığı ve avukatlarla ilgili hâkim kararı bulunduğu ifade edildi.
Operasyonun İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatları ve Cumhuriyet Savcılarının nezaretinde yürütüldüğünü belirten emniyet yetkilileri, gözaltındakilerin “terör örgütü yöneticiliği ve üyeliği” şüphesiyle gözaltına alındığını belirtti. 1999’da Belçika’da Dursun Karataş ve Fehriye Erdal’ın kaldığı evde ele geçen ve bu ülkenin 10 yıl sonra verdiği belgelerle, 2004’te Almanya, İtalya, Belçika ve Türkiye ’de eşzamanlı yapılan operasyonlarda ele geçirilen dokümanlardan yola çıkılarak yapıldığı öğrenildi. Belçika polisinden gelen ve 88 klasörle yaklaşık 16.000 dosyadan oluşan dokümanlarda yapılan incelemelerin ardından örgüt içinde en etkin rolün avukatlara verildiği öne sürüldü.
Baskın yapılan Halkın Hukuk Bürosu’nun da örgütün yurtdışındaki yöneticilerinin talimatıyla kurulduğu iddia ediliyor. DHKP-C’nin üst düzey yöneticisi olduğu öne sürülen K.K.’nın da burada gözaltına alındığı belirtiliyor. Polis kaynakları, Çağdaş Hukukçular Derneği bürosunda ise ‘sadece örgütle bağlantılı avukatların odalarının arandığını’ belirtiyor.
Gözaltındaki avukatlardan birinin, bir siyasi partinin ilçe başkanına yapılacak suikastın planını militanlara ilettiği öne sürülürken, ele geçen belgelerde çok sayıda isme suikast planı olduğu da belirtiliyor. 11 çelik kapıyla korunan odalardaki gizli bölmelerde ele geçtiği iddia edilen belgelerde hâkim, savcı, eski il müdürü seviyesindeki polis müdürlerine ait bilgi, kamu binaları ve AK Partililer hakkında bilgilerin tutulduğu listeler yer alıyor.
Operasyon kapsamında aranan avukatlardan Oya Aslan ve Selçuk Kozağaçlı’nın Suriye’nin Şam kentinde olduğu iddia edildi. Polise göre örgüte talimatlar Yunanistan ve Suriye’den geliyor ve avukatlar aracılığıyla örgüte dağılıyor.