Belgeler Genç'i yalanlıyor

Piyer Loti Tepesi'ni Eyüp Sultan Tepesi yapma girişimiyle tartışma yaratan, ardından ilçede onlarca sokak adını soyadını çağrıştıran isimlerle değiştirdiği ortaya çıkan Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç iddiaları yalanladı.

İSTANBUL - Piyer Loti Tepesi'ni Eyüp Sultan Tepesi yapma girişimiyle tartışma yaratan, ardından ilçede onlarca sokak adını soyadını çağrıştıran isimlerle değiştirdiği ortaya çıkan Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç iddiaları yalanladı. Eyüp Belediyesi'ne göre, sokaklara ErGenç, FiGenç, ÖzGenç gibi isimler verildiği iddiası doğru değildi. Ancak Harita Müdürlüğü'nden Meclis onayına gönderilen cadde ve sokak isimleri listesi de Genç'i yalancı çıkardı.
Güncelleme çalışması
Ulusal adres veri tabanının kurulması ve güncellenmesini kapsayan 'Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmelik' gereği tamamlanan çalışmalar sırasında Eyüp Belediyesi bazı cadde ve sokak isimlerini değiştirdi. Eylül ayında onay için Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunulduğunda fark edilmeyen uygulama, değişikliklerin vatandaşlara tebligatta bulunulmasıyla önceki gün ortaya çıktı. Buna göre Yayla Köyü Yolu'nun adı Ahmet Genç Bulvarı olmuş, 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk adını taşıyan cadde de Yusuf Muhlispaşa adını almıştı. İsimsiz bir sokağa İskenderpaşa Cemaati lideri Esat Coşan adı verilirken, 22 Temmuz 1980'de bir suikast sonucu öldürülen Kemal Türkler Caddesi'nin adı da 'Kaynak Sokak' olarak değiştirildi.
ÖzGenç, GezeGenç...
Yeni bazı sokaklara da Belediye Başkanı Ahmet Genç'in soyadını çağrıştıran isimler verildi. ErGenç, Ergençkon, FiGenç, GezeGenç, ÖzGenç adları alan sokak isimlerinde G harfi büyük yazıldı.
Başkan Ahmet Genç dün konuyla ilgili konuşmak istemezken, Eyüp Belediyesi'nden yazılı bir açıklama yapılarak iddialar yalanlandı. Açıklamaya göre yönetmelik esasınca belediye sınırları içindeki aynı ad veya numaralı bulvar, cadde ve sokakların adı değiştirilmişti.
ErGenç, FiGenç, GezeGenç, ÖzGenç, GürGenç gibi isimlerin verildiği ve G harflerinin büyük yazıldığı iddiasıysa tamamen yalandı. Fakat Büyükşehir Belediyesi Harita Müdürlüğü'nden meclis onayına gönderilen sokak listesi, Eyüp Belediyesi'nce yapılan açıklamayı yalanlıyordu. Söz konusu isimlerin hepsi listede yer alıyordu.
Yine belediye açıklamasında, 'Kemal Türkler' adında bir sokak bulunmadığı, sokak isminin 'Kaynak Sokak' olarak değiştirilmediği belirtildi. Ancak Kaynak Sokak olarak belirtilen cadde, Harita Müdürlüğü'nün listesinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi'ne ait Sehirrehberi.ibb.gov.tr ve kentrehberi.ibbi.gov.tr adreslerindeki uydu fotoğrafları ve haritalarında Kemal Türkler Caddesi olarak yer alıyordu.
Bu kez tarihe göre isim!
'Turan Güneş Sokağı'nın 'Güneş Sokak' adını alması ise Eyüp Belediyesi'ne göre çok normaldi. Değişiklikle ilgili belediye açıklamasında "Bu sokağımızın resmi ismi 1996 yılından bu yana Güneş Sokak olarak bilinmektedir" denildi. Eyüp Belediyesi'nce 'Fahri Korutürk' Caddesi'ndeki isim değişikliği de sıradışı değildi. Piyer Loti Tepesi'nin adını 'Eyüp Sultan Tepesi' olarak değiştirmek isterken, tarihi geçmişiyle pek ilgilenmeyen Eyüp Belediyesi, bu kez tarihi geçmişi gerekçe gösterdi. Bu cadde 250 yıllık Eyüp tarihi içinde Yusuf Muhlis Paşa diye biliniyordu ve bu kayıtlarda tespit edilmişti.
Coşan'a açıklama yok
Ahmet Genç adının bir bulvara, cemaat lideri Esat Coşan adının da bir sokağa verilmesi konusunda ise yazılı açıklamada herhangi bir bilgi yer almadı.