Belgeselin Hollywood'u Bodrum!

Amerikan belgesel TV kanalı National Geopraphic, şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük projelerden biri için Bodrum'da. Yüzde 90'ı Anadolu'da çekilecek olan 'İnancın Bilimi'ni tüm dünyada 135 milyon kişi izleyecek.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Amerikan belgesel TV kanalı National Geopraphic, şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük projelerden biri için Bodrum'da. Yüzde 90'ı Anadolu'da çekilecek olan 'İnancın Bilimi'ni tüm dünyada 135 milyon kişi izleyecek. Belgeselde 1900 yıl önceki köy yaşamı yeniden canlandırılacak. Anadolu ve Ortadoğu insanlarının yaşamları, inançları, ibadetleri, köyleri, evleri ve kullandıkları malzemeler çarpıcı yönleriyle tanıtılacak. Çekimler, Ortakent-Yahşi ve Yalıkavak belediyeleri'nin destekleriyle Yaka Köyü'nde oluşturulacak 16 evli 'köy'de yapılacak.
National Geographic Sanat ve Tarih Yönetmeni James Younger, ekibi ile yönetmen ve Sualtı Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Tufan Turanlı Lambiance Otel'de çalışmaya başladı. Kurulan atölyede 1400 kıyafet dikilmeye başlandı bile. Belgesel için tarihçi Prof. Dr. Jonathan Reed ile altı Anadolu ve Ortadoğu uzmanı tarihçinin kaynaklarından yararlanılıyor.
Tufan Turanlı, "1. yüzyılda Anadolu ve Ortadoğu'daki köy, kırsal kesim, tarımcılık, balıkçılık, soylu ailelerin yaşantıları, inançları, ibadetleri canlandırılacak. Çekimlerde yöre halkından 700 figüran rol alacak. Noel Baba ve Troya belgesellerinin ardından milyonlarca dolara çekilen bu belgeseller Anadolu'nun tüm dünyaya tanıtılmasında büyük rol oynuyor. Özellikle Bodrum çok yakında belgesel yapımların Hollywood'u haline gelecek. Bodrum'da halen dünyanın üç ünlü TV ve yapım şirketi ön hazırlık yapıyor" diye konuştu. Amerikalı Yönetmen James Younger de, "İki hafta sonra Efes'te çekimler yapılacak.
Anadolu, Kudüs ve Medine'deki çekimler dört ay sürecek. Belgeseli yaklaşık 135 milyon insan izleyecek" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7447427447420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.