Belgrad Ormanları'na da rezidans yapılacak

Belgrad Ormanları'na da rezidans yapılacak
Belgrad Ormanları'na da rezidans yapılacak
Belgrad Ormanı, Manyas Gölü ve tüm milli parkları imara açacak tasarı bu hafta TBMM'de oylanacak

Vatan Gazetesi’nden Gülümhan Gülten’in haberine göre Belgrad Ormanı, Manyas Gölü gibi Milli Parkların imara açılmasına olanak sağlayacak ve bu nedenle 113 sivil toplum örgütünün büyük tepki gösterdiği Tabiat Kanun Tasarısı, tüm itirazlara rağmen Meclis Genel Kurulu gündemine alındı. Tasarının Çarşamba ve Perşembe günleri görüşülmesi bekleniyor. TEMA, TMMOB da dahil 113 sivil toplum kuruluşunun biraraya gelerek ‘Tabiat Kanunu İzleme Girişimi’ adıyla başlattığı hareket, yasa tasarısının Meclis’te bu hafta oylanacak olmasına ‘Tarihi bir hata olur’ yorumunu yapıyor. Söz konusu tasarının Meclis Komisyonu’nda kabul edildiğini ve Genel Kurul’a gelerek yasalaşacağını VATAN geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Tabiat Kanun Tasarısı doğal alanlardaki korumayı kaldırdığı ve kıyılar ile ormanlar başta olmak üzere doğal alanları ve sit alanlarını yatırımlara açtığı için sert şekilde eleştiriliyor. Tasarının bu haliyle yasalaşması durumunda ormanların, sulak alanların ve kıyıların ‘üstün kamu yararı’ gerekçesiyle kurban edileceği belirtiliyor.

3 YILDIR BEKLİYORDU

Tasarıda yer alan düzenlemelerle, Belgrad Ormanı içine rezidans kurulması, Manyas Gölü Kuş Cenneti’nin havaalanına dönüştürülmesi gibi, halen yasal olarak imkansız görünen adımların atılması mümkün olabilecek. 2010 yılından bu yana Meclis’te bulunan ve doğal alanların talanına izin veren Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı, Meclis’in kapanmasına 27 gün kala Genel Kurul gündemine alındı. Bu hafta bazı vakıf üniversitelerinin kuruluşuyla ilgili görüşmelerin ardından Genel Kurul’da sözkonusu yasa tasarısı görüşülecek.

TURİZMİ TEŞVİK ADI ALTINDA

Defalarca değişen ve her düzenlemesi büyük tartışmalara neden olan tasarı, Çevre Komisyonu’nda kabul edildiği haliyle Genel Kurul’da oylanacak. Tasarı halen çeşitli yasalarla koruma altına alınmış olan kıyılar ve ormanlar başta olmak üzere sit alanları gibi “doğal alanlardaki” korumayı kaldırıp, bu alanları yatırımlara açarken, koruma alanlarıyla ilgili kararlarda Orman ve Su İşleri Bakanlığı tek yetkili kılıyor.

Ayrıca Tasarı ‘turizm teşvik’ kapsamında kıyılarda fabrika, santral kurulmasına zemin hazırlıyor. Tasarı’nın 29. maddesinde, “Bu kanun kapsamına giren alanlarda 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’na göre kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi ve turizm merkezi olarak ilan edilecek yerler için bakanlığın uygun görüşü alınır” deniliyor. Bununla zaten ülke yüzölçümünün ancak yüzde 4-5’ini kaplayan korunan alanların “turizm teşvik” adı altında yapılaşmaya ve kullanıma açılması mümkün olacak.

ELEŞTİRİLERE KULAK TIKANDI

Tabiat Kanun Tasarısı’na karşı biraraya gelen STKlarca oluşturulan “Tabiat Kanunu İzleme Girişimi” defalarca uyarıda bulundu. Ancak 113 sivil toplum kuruluşunun endişesi kanun hazırlanırken dikkate alınmadı. Tasarıyla ilgili eleştiriler sadece ülke içinden gelmiyor. Sivil toplum kuruluşlarının eleştirilerinin benzeri, AB tarafından da ifade edilmişti. Avrupa Komisyonu’nun 9 Kasım 2010 tarihinde yayınladığı Türkiye İlerleme Raporu’nda söz konusu Tasarı, ‘endişe yaratan’ bir düzenleme olarak yer almıştı. Ancak tasarı aynı maddelerle Meclis Komisyonu’ndan geçmişti.

TABİAT PARKLARI VALİLERE TESLİM

Tasarının 10. maddesinin 2. bendinde “Korunan alanda işletme yetkisi, kısmen, talepte bulunmaları halinde il özel idarelerine, belediyelere, bu Kanunun amacına uygun faaliyetler yürüten vakıf ve derneklere ilgili bakanın onayı ile devredilebilir veya geri alınabilir” deniliyor. Valiliklere bağlı İl Özel İdaresi’ne yapılan “yetki devirlerinin” onarılması imkansız tahribata yol açtığı en son Bolu-Abant Tabiat Parkı örneğinde yaşanmıştı.

Tasarı’nın 20’nci Maddesi’nde, “Tabii durumuna uygun hale getirilemeyen alanlar buna en yakın yaşama alanına dönüştürülür” ifadesi endişe yaratıyor.

“En yakın yaşam alanı” ifadesiyle tasarının nasıl bir bilimsel tarif yaptığı ve tam anlamıyla ne kast ettiği belirsiz bulunuyor.

MİLLİ PARK KALKANI ARTIK OLMAYACAK

Bugüne kadar doğal alanlarda kurulacak HES’leri engelleyen ‘milli park kalkanı’ da kaldırılıyor. Tasarıda, “9.8.1983 tarihli ve 2873 sayılı ‘Milli Parklar Kanunu’ yürürlükten kaldırılmıştır” ifadesi yer alıyor.

Milli Parklar Kanunu’nun bu tasarı ile birlikte yürürlükten kaldırılması, HES’lere vize anlamına geliyor. Tasarı’nın 8. Maddesi’nde yer alan “üstün kamu yararı” ifadesi “muğlak ve suistimale açık” bulunuyor. Halk sağlığı ve milli güvenlik gibi kritik konuların “üstün kamu yararı” gerekçesi olarak kabul edilebileceği ancak 8. Maddenin 4. bendinde “çevreye yarar” şeklinde son derece muğlak ve suistimale açık bir ifade kullanıldığı vurgulanıyor.


  http://www.radikal.com.tr/1136224113622416

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  anadolu size fazla dedim inanmadınız - demlicay2011

  yerinniz orta asya. inşallah oraya bir gün sürüleceksinizde anadolu rahat bir nefes alacak. tüm türkiye olarak ayrım gayrım yok. bu topraklar size fazla. doğa katilleri desem çok mu abartmış olurum. hayır. köpek katliyamların da öndeyiz neden doğa olmasınki. (insan katliyamlarını da unutmayalım tarihi açıp okuyalım) gerçekler acıdır boşuna gururlanmayın. yukarda inandığınız allah var.

  Bu hükümetin gitmesi için... - moeztas

  ...bir neden daha. Bundan son "sağa dönsek AVM, sola dönsek GÖKKAFES, aşağı dönsek TOKİ, yukarı dönsek UYDU ŞEHİRE çarpacağız. Az kalsın HES'leri unutuyordum.

  Karl Marx - Winston S.

  "kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser" sozünün neredeyse 200 yıl once söylenmis olmasına ragmen suanki durumu cok net acıklar nitelikte oldugu kanaatindeyim.

  Harika. AKP'ye Halk Direnişimize Verdiği Destekten Ötürü Teşekkür Ederiz!!! - halukaka

  Kaşıyın kaşıyın. Tırmandırın gerilimi! 6 ağaç için meydanlara 20 bin kişi aktı (olayların üçüncü gününde 1 milyonu bulduk 15 milyonluk İstanbul'da), o Belgrat Ormanları, Manyas Kuş Cenneti için neler yapmayız SİZ DÜŞÜNÜN!

  kuş gölü - kaamos

  manyas kuş gölü 30 sene önce tamamen doğaldı. sadece kuşları izlemek için kuleler ve gölde iskeleler vardı. orada gölü kirletmemekten başka yapılması gereken birşey yok. yaban hayatına niye karışıyorsunuz kardeşim? kuşları rahatsız etmeden kulelerde izleyeceksiniz. sonra da defolup gideceksiniz. rahatsızlık vermeye ne gerek var?

  Yaptırmayız - mister no

  Hala anlamadınız değil mi bu halk ölümü göze alıyor artık, orada ağaçlara zincirleriz kendimizi yaptırmayız. Dokunma ağacıma, dokunma hayatıma. Beni rahat bırak, üstüme gelip durma!

  gezi parkını provake edenler kimlermiş. - lastikordek

  bu kanun geçer de yasalaşırsa işte o zaman türkiye gerçek anlamda kaybedilmiş olur. derelerimizi aldılar sustuk. çocuklarımızı dindar ve kindar yapmak istediler sustuk, alayımıza ayyaş dediler sustuk. benim canım öyle istiyor yapacağım dedi susmadık, baktık ki afallayabiliyor. daha evvel keyfi yapılan uygulamalarda ses çıkaranları ideolojik diye marjinalleştirebiliyorlardı. şimdi olmuyor. hala birliği dağıtmaya çalışıyorlarsa bu yasa karşısında dağılmayacağımızı gösterelim.