Belkıs kavgası

'Belkıs Harabeleri' adıyla da bilinen Zeugma mozaiklerini bir süreliğine İstanbul'da sergileme girişimi ihtiyati tedbir kararına takılan PHI Vakfı, tam sayfa ilanla haklı olduğunu savundu. Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu da, Gaziantep Zeugma Platformu'nun açtığı davanın hukuksal zemini olmadığını söyledi.

GAZİANTEP - Zeugma mozaiklerinin 'bir süre' İstanbul'da sergilenmesi istenince başlayan tartışma, hızla büyüyor. Taraflardan Gaziantep Zeugma Platformu (GZP) mozaiklerin hiçbir biçimde Gaziantep sınırları dışına çıkarılmamasını istiyor. Diğer tarafta yer alan ve mozaiklerin çıkarılmasından onarımına kadar her aşama için 10 milyon dolarlık destek sağlayan Packard Humanities Institute (Packard Vakfı-PHI) ile Kültür Bakanlığı ise bu şaheseri, haziran ayında İstanbul'da yapılacak NATO zirvesi sayesinde dünya gündemine sokmayı planlıyor.
Tartışma, PHI'nin Gazianteplilere hitaben gazetelere tam sayfa ilan vermesiyle tırmandı. Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ise olayın perde arkasında CHP'nin olduğunu söylüyor.
Tartışma böyle başladı
Gaziantep Zeugma Plaformu (GZP), Esnaf Odaları Birliği, baro, Müze Dostları, Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği dahil pek çok sivil toplum kuruluşundan oluşuyor. Platform, mozaiklerin İstanbul yolculuğu için paketlendiğini duyunca Gaziantep 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde mart başında dava açtı. Dava sürerken mozaiklerin bir yere götürülmemesi için 11 Mart'ta ihtiyati tedbir kararı çıkarıldı. Müzenin kapısına kilit vuruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 'ihtiyati tedbirin kaldırılması' için karara itiraz etti, ama bu itiraz önceki gün Gaziantep 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüşülüp reddedildi.
Mozaiklerin hiçbir biçimde Gaziantep dışına çıkmaması için açılan dava ise 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülecek.
Bu arada, GZP dün akşam saatlerinde yaptığı yazılı açıklamada geçen hafta Gaziantep İdare Mahkemesi'ne yaptıkları başvurunun da bakanlık aleyhine sonuçlandığı bildirdi. Açıklamada, Gaziantep İdari Mahkemesi'nin Turizm Bakanlığı'nın işlemleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldığı kaydedildi.
Mumcu: Dava yanlış
Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'ya göre GZP'nin açtığı davanın hukuksal zemini yok: "Bu kararı verecek olan organ, Asliye Hukuk Mahkemesi olamaz." Dünyanın her yerinde bu tür mozaik sergileri düzenlendiğini söyleyen Mumcu, "Sigorta standartları da çok titizdir. Serginin koordinatörleri de, Zeugma kazı ve koruma çalışmalarına katılan kişiler. Adını dahi duymadığım insanlar seçim kampanyası sırasında karşımıza GZP olarak çıktı. Bunlar, CHP'nin seçim ekibinde yer alan kişilerdi. Bilirkişi olan Dr. Rıfat Ergeç de, daha önce Gaziantep Müzesi'nde görevliydi. Zamanında bu eserleri koruyabilmiş mi? Zeugma bir insanlık mirasıdır. Taşralılaştırılmamalıdır" diye konuştu.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen ise İstanbul'daki serginin yetişmesinin güç olduğunu belirtti.
'Asıl yer' sualtında
PHI Vakfı da dün verdiği ilanlarda şunlara dikkat çekti: "GZP mozaiklerin çıktığı yerde sergilenmesi gerektiğini öne sürüyor. Bu, maalesef Zeugma için mümkün değil. Çünkü kazıda çıkarılan evler, Birecik Barajı'nın suları altında kaldı. Gaziantep Müzesi ise şu anda mozaikleri sergilemek için yeterli değil. PHI, mozaiklerin Zeugma'ya dönmeyeceğine ilişkin bir olasılık olduğunu düşünseydi, İstanbul sergisine asla sponsor olmazdı. GZP, mozaiklerin çıkarıldıkları yerde sergilenmesini gerçekten istiyorsa, Zeugma'da yeni bir müze inşasını desteklemelidir." PHI'nın açıklamasına GZP sözcüsü Mete Sayan'dan derhal yanıt geldi: Gaziantep'e mozaik müzesi kurulmasıyla ilgili her çalışmaya varız.
Şu anda kesin olan tek şey var: Dünyanın en gözde mozaikleri sayılan Tunus Bardo Müzesi'nin mozaikleri, çeşitli ülkelerde sergilerde yer alıyor. Ondan daha muhteşem olan ve henüz küçük bir kısmı restore edilebilen Zeugmamozaikleri ise şimdilik ne 'anayurdunda' ne de başka bir yerde sergilenebiliyor.