Belleksiz sanığa sorgu

Çocuksulaştı
Adalet, hafıza yokluğunu ne tahliyeye yeterli gördü, ne de yargılamaya engel kabul etti. Ankara 1 No'lu DGM, ölüm orucunda yakın ve uzak belleğinin yıkıldığı, çocuksulaştığı, yardım almadan yürüyemeyeceği sağlık kurulu raporuyla belirlenen Ersin Eroğlu'nun duruşmaya celbi yönünde karar verdi.
Numune raporu
Wernicke korsakoff hastası sanığın avukatı, duruşmadan bir gün önce Ankara Numune Hastanesi Sağlık Kurulu'nun verdiği raporu mahkemeye sundu. Avukat, 19 Temmuz'daki duruşmada da, sanığın tahliyesini, bu olmadığında ise cezasının ertelenebilmesi için Adli Tıp'a sevk edilmesini talep
etti.
'Hükümlü değil'
Mahkeme, hastalık halinde tahliye imkânı veren kanunun ilgili maddesinin, tutuklulara değil, sadece hükümlülere uygulanabileceğini belirterek tahliye isteğini geri çevirdi. Heyet, sanığın 28 Ağustos'ta yapılacak duruşmaya getirtilmesini kararlaştırdı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Adalet, hafıza yokluğunu tahliyeye yeterli görmedi, yargılamaya engel kabul etmedi. Ankara 1 No'lu DGM, ölüm orucunda 'yakın ve uzak belleğinin tamamen yıkıldığı, çocuksulaştığı, başkasının yardımı olmadan yürüyemeyeceği' sağlık kurulu raporuyla belirlenen sanığı tahliye veya Adli Tıp'a sevk etmek yerine, 'celp'le duruşmada sorgulama kararı verdi.
279. gününe giren ölüm oruçlarına katılanların onlarcası gibi hafıza kaybı olarak bilinen wernicke korsakoff hastalığına yakalanan tutuklu Ersin Eroğlu'yla ilgili DGM kararı 19 Temmuz'da alındı. Eroğlu'nun avukatı Filiz Kalaycı, duruşmadan bir gün önce Ankara Numune Hastanesi Sağlık Kurulu'ndan alınan ve tutuklu müvekillinin bellek kaybına uğradığını teşhis eden raporu mahkemeye sundu. Avukat, duruşma günü de Eroğlu'nun tahliyesini, bu olmazsa cezasının ertelenmesi sonucunun alınabilmesi için Adli Tıp'a sevk edilmesini istedi.
'Mahkemeye getirilsin'
Duruşmada görüş açıklayan savcı, rapora rağmen 'suçun niteliği' dikkate alınarak sanığın tutukluluk halinin sürdürülmesini istedi. DGM de savcı gibi düşündü, sağlık kurulu raporundan etkilenmedi. Hastalık nedeniyle tahliyeye imkân veren CMUK 399. maddenin hükümlüler için uygulandığını, tutuklu Eroğlu için dikkate alınamayacağını bildirdi. DGM, bu görüşle Eroğlu'nun
tahliye istemini reddederken, 28 Ağustos'a ertelenen duruşmada mahkemeye getirilmesi
için savcılığa yazı yazılmasına da karar verdi. Sanığın Adli Tıp'a sevki konusunda ise karar alınmadı.
'Oyuncak istiyor'
Avukatı Kalaycı, yakın zamana kadar kendisini
imam hatip öğrencisi zanneden Eroğlu'yla ilgili olarak şu bilgileri verdi:
"Kendisi dört-beş yaşındaki bir çocuğun davranışlarını gösteriyor, oyuncak istiyor. Kız kardeşi dışında kimseyle diyalog kurmak istemiyor. Asker copuna 'Bu ne?' diyor, askerler de onunla 'oyuncak' diye dalga geçiyor. Geçen hafta ziyaretine gittim.
'Avukatınım' dediğimde bana 'Avukat kim?' diye sordu."
Eroğlu'nun bir an önce tahliyesi için Adli Tıp'a sevk edilmesi gerektiğini anlatan Kalaycı, DGM kararını hukuki bulmadıklarını ve itiraz ettiklerini, ancak mahkeme toplanamayınca dosyanın İstanbul'a gönderileceğini söyledi.
Başka DGM tahliye etmişti
Bu arada, hafıza kaybı yaşayan tutuklularla ilgili DGM'lerin birbirinden farklı kararlar verdiği de ortaya çıktı. Ankara DGM Eroğlu'nun tahliye istemini reddederken
İstanbul 2 No'lu DGM, 16 Temmuz tarihinde Mehmet Kerem'i kalıcı hastalığını gerekçe göstererek tahliye etti.
Rapor: Cezası ertelenmeli
DGM'nin, tahliye yerine duruşmaya getirilmesini istediği Ersin Eroğlu'yla ilgili Numune Hastanesi Sağlık Kurulu'nun
17 Temmuz tarihli raporu şöyle:
"Ersin Eroğlu 14.4. 2001 tarihinde ölüm orucu nedeniyle hastanemize getirilmiş, 05.6.2001 tarihinde bilinç bulanması olması üzerine tedavi altına alınmıştır. O tarihten rapor tarihine kadar uygun tıbbi tedavisi ve bakımı sürdürülmesine rağmen, Ersin Eroğlu'yla kooperasyon sağlanamamaktadır. Yer-zaman-kişi oryantasyonu bozuktur, yakın uzak belleği ileri derecede yıkılmıştır. Düşünce içeriği sığlaşmış ve çocuksulaşmıştır. Davranışlarında ileri derecede regresyon görülmektedir. Nörolojik testleri bozuktur. Başkasının yardımı olmadan yürüyememekte ve gündelik hayatını tek başına sürdürememektedir. Bu bulgularla Ersin Eroğlu'nda metabolik nedenli demans (veya wernicke korsakoff sendromu) düşünülmüş olup ceza infazının altı ay tehiri uygun olacağından İstanbul Adli Tıp Kurumu'na sevki gerekmektedir."