@idrisemen

'Ben bir asker kaçağıyım çünkü...'

'Ben bir asker kaçağıyım çünkü...'
'Ben bir asker kaçağıyım çünkü...'
Kışlalarda erken terhis sevinci yaşanırken, asker kaçakları bakanlığın açıkladığı yeni ağır para cezaları karşısında şaşkın ve endişeli. "Kaçtık ama bir sorun neden kaçtık" diyorlar.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Ekim ayında askerlik süresinin 15 aydan 12 aya indirilmesi kışlalarda sevinç dalgası yaratmıştı ancak bir de madalyonun öteki yüzü vardı. Aynı düzenlemenin devamında ‘asker kaçakları’ için ciddi yaptırımlar geldi. Bunlardan biri idari para cezası. Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) açıkladığı tarifeye göre para, ‘yakalanan’ ve ‘kendiliğinden gelenler’e farklı cezalar uygulanıyor. Cezada fark yaratan bir başka unsur da kaçaklık süresi. Örneğin, bir yıla kadar bakaya kalanlar ‘kendiliğinden’ gelip işlemlerini yaptırırsa 593, ‘yakalanırsa’ 2 bin 376 TL ceza ödeyecek. Bir başka örnek verelim. Beş yıl askerden kaçan kişinin ödeyeceği ceza kendiğinden gelirse 4 bin 456 TL, yakalanırsa 10 bin 696 TL. Üst noktası şöyle: 20 yıl bakaya kalan kişiye kendiliğinden gelirse 22 bin 285 lira, yakalanırsa 46 bin 355 lira para cezası verilecek. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı da kolluk kuvvetlerince yakalanan asker kaçaklarının 24 saat içinde şubeye teslim edilmesi gerektiğini açıkladı. Tüm bu yaptırımlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıklamasına göre sayıları 650 bini bulan asker kaçaklarını kara kara düşündürüyor. Biz de kayıt cihazını asker kaçaklarının önüne koyup, bir de onları dinledik:

ÖDEYEBİLSEM BEDDELİYE GİDERDİM...


Selim Şahin
Bir kardeşim epilepsi, diğeri psikiyatrik hasta. Onlarla ilgilenmek için için üniversiteden ayrıldım. Tedavileri bitince tekrar üniversiteye tekrar başladım. Bu kez de babam kısmi felç geçirdi ve kansere yakalandı. Zamanla hayatımı ve işimi kurdum. Askerlik yapamadım, çünkü ailemi yalnız bırakamazdım. İki yıl önce üniversite affından faydalanmak istedim. Tecilimi yaptıramadığımdan kaydolamadım. Bedelliden faydalanma hakkım vardı. Ancak 30 bin lira çok fazlaydı. 35 yaşındayım ve ailemi bırakamayacağım için askere gidemiyorum. Altı yıldır asker kaçağıyım, yakalandığım anda 15 bin 450 lira para cezasına çarptırılacağım. Ben bu kadar param olsaydı zaten bedelli askerliğe başvuracaktım.’

‘GİDERSEM AİLEM PERİŞAN OLUR’


Oktay Öztürk
29 yaşındayım okuma yazma bilmeyen bir babam var. Annem ben 14 yaşındayken vefat etti. Kardeşlerime ve babama bakıyorum. Ayrıca eşim ‘üveit’ hastalığına yakalandı, görme oranı sıfıra düştü. Stresten ben de obezite oldum. Çürük raporu almak istemiyorum. O zaman hiçbir yerde iş bulamam. Bakmakla yükümlü olduğum bir oğlum, babam ve eşim var. Askere gidersem perişan olurum.

‘Hasta anneme kim bakacak?’


Sinan Özdemir
Babamı 18 yaşında kaybettim. Annem ve üç kardeşimin sorumluluğunu aldım. 2008’de evlendim. Annem kanser hastası ve dört yıldır tedavi görüyor. Hasta annemi, kardeşlerimi, eşimi ve oğlumu bırakıp nasıl 12 ay askerlik yapacağım? Benim yerime anneme kim bakacak?

‘Kaçak hayatı yaşamayı kim ister ki?’


Ali Deniz Keşkür
Yaklaşık iki yıldır asker kaçağıyım. Sigortasız işlerde çalışıyoruz. Seyahat edemiyoruz. Bir yere gidince tanıdık otellerde kalıyoruz. Akşamları evden çıkmıyoruz. Polisi veya jandarmayı görünce hemen yönümüzü değiştiriyoruz. Twitter’da ‘‘İzmir’de çevirme var, İstanbul ’da çevirme var’’ adlı hesaplar bulunuyor. Bu hesapları takip ediyoruz. Yakalandığım an 5 bin 943 lira para cezasına çarptırıldıktan sonra askere yollanacağım. Yaştan dolayı bedelliden faydalanamadım. Bedelli yaşının düşürülmesini ve bedelli askerlik için verilecek ücretin düşürülmesini istiyoruz.’’

‘PSİKOLOJİM BOZULDU'


Aykut Baz:
‘Maddi sebeplerden üniversiteyi okuyamadım. Eğer askerliğe alınırsam işimi kaybederim. 12 ay ailemden uzak durmak bile uykularımı kaçırıyor. Askere alınma korkusundan dolayı psikolojim bozuldu. Artık bu duruma köklü bir çözüm bulunması lazım.