@idrisemen

'Ben bir asker kaçağıyım çünkü...'

'Ben bir asker kaçağıyım çünkü...'
'Ben bir asker kaçağıyım çünkü...'
Kışlalarda erken terhis sevinci yaşanırken, asker kaçakları bakanlığın açıkladığı yeni ağır para cezaları karşısında şaşkın ve endişeli. "Kaçtık ama bir sorun neden kaçtık" diyorlar.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Ekim ayında askerlik süresinin 15 aydan 12 aya indirilmesi kışlalarda sevinç dalgası yaratmıştı ancak bir de madalyonun öteki yüzü vardı. Aynı düzenlemenin devamında ‘asker kaçakları’ için ciddi yaptırımlar geldi. Bunlardan biri idari para cezası. Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) açıkladığı tarifeye göre para, ‘yakalanan’ ve ‘kendiliğinden gelenler’e farklı cezalar uygulanıyor. Cezada fark yaratan bir başka unsur da kaçaklık süresi. Örneğin, bir yıla kadar bakaya kalanlar ‘kendiliğinden’ gelip işlemlerini yaptırırsa 593, ‘yakalanırsa’ 2 bin 376 TL ceza ödeyecek. Bir başka örnek verelim. Beş yıl askerden kaçan kişinin ödeyeceği ceza kendiğinden gelirse 4 bin 456 TL, yakalanırsa 10 bin 696 TL. Üst noktası şöyle: 20 yıl bakaya kalan kişiye kendiliğinden gelirse 22 bin 285 lira, yakalanırsa 46 bin 355 lira para cezası verilecek. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı da kolluk kuvvetlerince yakalanan asker kaçaklarının 24 saat içinde şubeye teslim edilmesi gerektiğini açıkladı. Tüm bu yaptırımlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıklamasına göre sayıları 650 bini bulan asker kaçaklarını kara kara düşündürüyor. Biz de kayıt cihazını asker kaçaklarının önüne koyup, bir de onları dinledik:

ÖDEYEBİLSEM BEDDELİYE GİDERDİM...


Selim Şahin
Bir kardeşim epilepsi, diğeri psikiyatrik hasta. Onlarla ilgilenmek için için üniversiteden ayrıldım. Tedavileri bitince tekrar üniversiteye tekrar başladım. Bu kez de babam kısmi felç geçirdi ve kansere yakalandı. Zamanla hayatımı ve işimi kurdum. Askerlik yapamadım, çünkü ailemi yalnız bırakamazdım. İki yıl önce üniversite affından faydalanmak istedim. Tecilimi yaptıramadığımdan kaydolamadım. Bedelliden faydalanma hakkım vardı. Ancak 30 bin lira çok fazlaydı. 35 yaşındayım ve ailemi bırakamayacağım için askere gidemiyorum. Altı yıldır asker kaçağıyım, yakalandığım anda 15 bin 450 lira para cezasına çarptırılacağım. Ben bu kadar param olsaydı zaten bedelli askerliğe başvuracaktım.’

‘GİDERSEM AİLEM PERİŞAN OLUR’


Oktay Öztürk
29 yaşındayım okuma yazma bilmeyen bir babam var. Annem ben 14 yaşındayken vefat etti. Kardeşlerime ve babama bakıyorum. Ayrıca eşim ‘üveit’ hastalığına yakalandı, görme oranı sıfıra düştü. Stresten ben de obezite oldum. Çürük raporu almak istemiyorum. O zaman hiçbir yerde iş bulamam. Bakmakla yükümlü olduğum bir oğlum, babam ve eşim var. Askere gidersem perişan olurum.

‘Hasta anneme kim bakacak?’


Sinan Özdemir
Babamı 18 yaşında kaybettim. Annem ve üç kardeşimin sorumluluğunu aldım. 2008’de evlendim. Annem kanser hastası ve dört yıldır tedavi görüyor. Hasta annemi, kardeşlerimi, eşimi ve oğlumu bırakıp nasıl 12 ay askerlik yapacağım? Benim yerime anneme kim bakacak?

‘Kaçak hayatı yaşamayı kim ister ki?’


Ali Deniz Keşkür
Yaklaşık iki yıldır asker kaçağıyım. Sigortasız işlerde çalışıyoruz. Seyahat edemiyoruz. Bir yere gidince tanıdık otellerde kalıyoruz. Akşamları evden çıkmıyoruz. Polisi veya jandarmayı görünce hemen yönümüzü değiştiriyoruz. Twitter’da ‘‘İzmir’de çevirme var, İstanbul ’da çevirme var’’ adlı hesaplar bulunuyor. Bu hesapları takip ediyoruz. Yakalandığım an 5 bin 943 lira para cezasına çarptırıldıktan sonra askere yollanacağım. Yaştan dolayı bedelliden faydalanamadım. Bedelli yaşının düşürülmesini ve bedelli askerlik için verilecek ücretin düşürülmesini istiyoruz.’’

‘PSİKOLOJİM BOZULDU'


Aykut Baz:
‘Maddi sebeplerden üniversiteyi okuyamadım. Eğer askerliğe alınırsam işimi kaybederim. 12 ay ailemden uzak durmak bile uykularımı kaçırıyor. Askere alınma korkusundan dolayı psikolojim bozuldu. Artık bu duruma köklü bir çözüm bulunması lazım.


  http://www.radikal.com.tr/1162539116253921

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  demokrasi sınavı - yorum*

  dünyanın hiçbir yerinde demokrasi ile yönetilen ülkelerde vatandaşlar amme hizmeti görmedi diye kaçak ilan edilmez edilemez kişilik hakları çiğnenemez dava açılamaz falan filan...yorucu hakkatten yorucu bir ülkenin demokrasi ile olan sınavının 100 yıl sonra gelinen noktasının "asker kaçağı" kelimesinde düğümlenmesi nirengi noktası niteliğinde (yukarıdaki yazılanlar demokrasi ile yönetilen ülkeler için geçerlidir demokrasi ile yönetildiği iddia olunan mış gibi yapan ülke vatandaşları için geçerli değildir onlar uykularını bozmasınlar )türkiye demokrasi ile yönetilirmiş temel haklar küresel ölçekli anlaşmalarla teminat altına alınmış "tabii tabii"

  KAÇAK DİYE BİR ASKERLİK TANIMI OLAMAZ - pispor

  Zorunlu askerlik ancak faşist sistemlerde olur Demokratik ülkelerde zorunlu askerlik olmadığı gibi vicdanı ret diye bir hak vardır Devletin yapacağı tek şey gönüllü askerlik yapanlara belli bir maaş vermesidir Yoksa sen zorunlu askerlik hizmeti yaptırdığında o kişiden ne kadar yararlanacaksın

  Psikolojim Bozuldu - Fit

  Yıllardır bu sorunu çözemeyip asker kaçağı konumuna düşmek istemezdim. Benim durumda olan kişiler toplumda kıt kanat geçinen hayatın zorlukları altında ezilmiş insanlardır. Hepimizin geçim derdi ve ailesel sorumlulukları var. Askere gittiğim an itibariyle çocuklarımın eğitimi sona ermiş olup, bu süre boyunca ailemin barınma beslenme eğitim v.b. ihtiyaçları nasıl karşılanacak? Aileme kim bakacak? Kişilerin gelir durumu dikkate alınıp, buna göre bedelli askerlik çıkartılmalıdır. Halkını koruyan sosyal bir devlet anlayışına yakışan budur. Bu haliyle devlet vatandaşına eziyet çektirip, aileleri mağdur etmekten öte bakıma muhtaç hale getirmektedir.

  Ben bir asker kaçağıyım hk. - runekson

  Bu yasaları çıkaran siyasilerin arkasında işin mutfağında çalışan masa işgal etmiş bürokratların bürokrat kafasıyla ortaya koydukları çarpık teklifler yattığını düşünüyoruz,asker kaçaklarından böyle yüklü cezalar alınarak devlet bütçesine kaynak yaratılmak isteniyor,bu anlayışla ne kimse gelir teslim olur nede size o parayı verirler,gençlerin hayatına fren koyan siyasilerin kamu gücünü doğru kullanmaları gerektiğini düşünüyoruz.

  askeri vesayet iki pasa tutuklamakla kalkar mi - keryil

  "otuz yasinda doktora yapacagina bilmem ne komutana soforluk et" denebilen bir ulkede askeri vesayeti kaldirdik diyene gulerim ben. hiic vatan millet edebiyati yapmayin. bir kere bize yalan soylemiyorsa hukumet ve genelkurmay, askere alinanlar carpismaya yollanmiyorlar. yani aslinda savasmaya filan gitmiyor kimse. adini koyalim, temelde beyinleri yikansin diye yollaniyorlar. sorgulamadan itaat etmeye kosullansinlar diye yollaniyorlar. militarizmi disiplin sansinlar diye yollaniyorlar. yoksa siz iki atis talimi yaptim diye asker oldum mu saniyordunuz? askerlik bir meslek degil mi yahu, hem de olum ve oldurmeye dair bir meslek. oyle "ol" dedin diye olunabilir mi? size alti ay kurs acsam doktor olabilir misiniz? bu ulkede zorunlu askerligin iki islevi var, biri beyin yikama, digeri de maliyetten kisma. nato'nun en buyuk ikinci ordusunda herkese normal maas verecek paramiz olmadigi icin aylik on lira maasla zorla calistiriyorlar insanlari. yani biraz da ucuza geldigimiz icin askere aliniyoruz. bir de uc dort cocuk yapsa her aile, maliyet iyice duser. ha ama orduda bunca personel gerekli midir, verimli midir diye sorarsaniz onun cevabi baska tabi. erlere is olsun diye cukur actirip kapattiran komutanlara sorun onu, memleket savunmasina hangi buyuk katkilarda bulunmus o cukur.

  Anlatılır gibi degil - garigan

  600 bini aşkın insanın hikayesi başbakan tarafından umursanmıyor görünüyor.Askere gitmemek yada gidememek vatan hainligiyle eşdeger tutulduğu için konunun dile getirilmesi bile neredeyse imkansız.Sayın başbakanın yoklama ve bakaya kaçaklarıyla ilgili aldığı ani ve sert kararlardan sonraki psikolojim anlatılır gibi degil.Korkmuş,sinmiş ve paramparça bir vaziyetteyim.Ben askere şu an gidersem ne gittigim gibi dönerim nede hayatımı bıraktığım gibi bulurum.Türkiye'nin demokratik sosyal hukuk devleti olduğu iddiasında bulunan hükümetin ben ve benim gibilerin sorunlarını onurumuzu kırmadan, vatan hainligi damgası vurmadan,hedef göstermeden çözmesini talep ediyorum.

  işte size oy - bizeke

  Bedelli yaşı ve ödenecek para ihtiyacı karşılayacak şekilde çıkarıldığı takdirde Aileleriyle beraber 2,5 milyon oy Belediye seçimlerinde AKP ye gider.