Ben dedim 'Kine Em'; O dedi 'Emniyet Müdürü'yüm'

Ben dedim 'Kine Em'; O dedi 'Emniyet Müdürü'yüm'
Ben dedim 'Kine Em'; O dedi 'Emniyet Müdürü'yüm'
İbrahim Tatlıses'in Şivan Perwer'le yaptığı düet sırasında birkaç kez kalabalığa söylediği 'Kine Em' sözü, Türkiye'nin trajikomik bir gerçeğini de tekrar hatırlattı.

Radikal.com.tr - Şivan Perwer’in dönüşü, sadece şarkıcıların değil, şarkıların da yasak olduğu dönemlerdeki tuhaf olayları da güncelleştirdi. Bunlardan biri Perwer’in efsane şarkılarından ‘Kine Em’ (Biz Kimiz) ile ilgili ve fıkra tadında.

Şarkıyı söylediği için DGM’de altı yıl hapis istemiyle yargılanan Diyarbakır’ın yerel sanatçlarından Ali Aktaş anlatıyor:

“Yıllar önce bir düğünde Şivan’ın ‘Kine Em?’ şarkısını söylemeye başladım. Çevremde bulunan insanlara ‘Kine Em?’ diye mikrofon tuttum. Bazı insanlar “Kürt’üz” diye yanıt veriyordu. Kameralar beni çekiyordu. Takım elbiseli birine mikrofon tuttum. İki defa Kürtçe ‘Kine em?’ diye sordum. ‘Kurd’in Em’ demesini bekliyordum. Kulağıma eğilerek “Ben emniyet müdürüyüm” dedi. Beni çeken kameralar da meğerse emniyet kameralarıymış.”

“Kine Em” Şivan Perwer’in ünlü şarkılarından biri. Güftesi büyük Kürt şairi Cegerxwîn'ün yine ünlü bir şiiri... İki isim birleşince parça bir dönem özellikle Kürt gençler arasında kült niteliğine ulaştı. Şarkı, TCK ve TMK’nın eski madde ve uygulamalarında savcıları derhal harekete geçirme kabiliyeti taşıyordu, bugün bile işgüzarlar için elverişli sayılabilir.

O nedenle Şivan Perwer’in Diyarbakır’a geleceği duyulduğu zaman , kendisine “Kine Em” şarkısına atfen, Başbakan Erdoğan ’ın yanında Diyarbakır’a gelmekle hataya düştüğü, kendi ideallerine ve geçmişine ihanet ettiği hatırlatmaları da yapıldı. Düğündeki düet sırasında İbrahim Tatlıses’in bir ara “Kine Em” diye bağırması da sosyal medyada Şivan’a onun ve sevenlerinin anlayabileceği bir eleştirel sataşma olarak yorumlandı.