Ben dedim 'Kine Em'; O dedi 'Emniyet Müdürü'yüm'

Ben dedim 'Kine Em'; O dedi 'Emniyet Müdürü'yüm'
Ben dedim 'Kine Em'; O dedi 'Emniyet Müdürü'yüm'
İbrahim Tatlıses'in Şivan Perwer'le yaptığı düet sırasında birkaç kez kalabalığa söylediği 'Kine Em' sözü, Türkiye'nin trajikomik bir gerçeğini de tekrar hatırlattı.

Radikal.com.tr - Şivan Perwer’in dönüşü, sadece şarkıcıların değil, şarkıların da yasak olduğu dönemlerdeki tuhaf olayları da güncelleştirdi. Bunlardan biri Perwer’in efsane şarkılarından ‘Kine Em’ (Biz Kimiz) ile ilgili ve fıkra tadında.

Şarkıyı söylediği için DGM’de altı yıl hapis istemiyle yargılanan Diyarbakır’ın yerel sanatçlarından Ali Aktaş anlatıyor:

“Yıllar önce bir düğünde Şivan’ın ‘Kine Em?’ şarkısını söylemeye başladım. Çevremde bulunan insanlara ‘Kine Em?’ diye mikrofon tuttum. Bazı insanlar “Kürt’üz” diye yanıt veriyordu. Kameralar beni çekiyordu. Takım elbiseli birine mikrofon tuttum. İki defa Kürtçe ‘Kine em?’ diye sordum. ‘Kurd’in Em’ demesini bekliyordum. Kulağıma eğilerek “Ben emniyet müdürüyüm” dedi. Beni çeken kameralar da meğerse emniyet kameralarıymış.”

“Kine Em” Şivan Perwer’in ünlü şarkılarından biri. Güftesi büyük Kürt şairi Cegerxwîn'ün yine ünlü bir şiiri... İki isim birleşince parça bir dönem özellikle Kürt gençler arasında kült niteliğine ulaştı. Şarkı, TCK ve TMK’nın eski madde ve uygulamalarında savcıları derhal harekete geçirme kabiliyeti taşıyordu, bugün bile işgüzarlar için elverişli sayılabilir.

O nedenle Şivan Perwer’in Diyarbakır’a geleceği duyulduğu zaman , kendisine “Kine Em” şarkısına atfen, Başbakan Erdoğan ’ın yanında Diyarbakır’a gelmekle hataya düştüğü, kendi ideallerine ve geçmişine ihanet ettiği hatırlatmaları da yapıldı. Düğündeki düet sırasında İbrahim Tatlıses’in bir ara “Kine Em” diye bağırması da sosyal medyada Şivan’a onun ve sevenlerinin anlayabileceği bir eleştirel sataşma olarak yorumlandı.


  http://www.radikal.com.tr/116205411620542

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Baris havarisi - Memet62

  Sevgili sivan nedense yaslaninca kelebekler gibi naif barisci biri oluverdi.Devletin terör bizim ise Kürd hareketi dedigimiz son 30 yillik catismalarda yasamini yitirenlerin yariya yakini Sivan yüzünden daga cikmislardir.Kine em sarkisida bütün eylemlerden evvel mars gibi söylenen bir parcaydi en sonunda biji Kürdistan(yasasin Kürdistan )bimri fasistan(ölsün fasistler yada kahrolsun fasisizm) diye biterdi.Ve dünya alem bilirki Kürtlerle son otuz yilin savasi Türklere karsi vermisti yani o fasistler simdi yere göge sigdiramadigi Türk tarafiydi.Birkac dil bilmesine karsi (ben Almancasina Kürtcesine Türkcesine sahidim kulaklarimla duydum)Kürtce disindaki dilleri az kullanan Sivanimiz birdenbire hümanist insansever biri oluverdi ,olsun yalniz bizi incitmesin .Egri oturup dogru konusalim Keca Kurdan Hernepes Zindan Tari daha binlerce eseri bir savas cigligi bir savas cagrisidir bunu Kürtce bilen herkes bilir,selamlar

  ... - LoremIpsum

  Ben bu haberden birsey anlamadim..