'Ben kızımı istiyorum'

'Ben kızımı istiyorum'
'Ben kızımı istiyorum'
DHKP/C'ye yönelik operasyonda dün akşam saatlerinde 17 kişi tutuklandı. Karar sonrası kızı tutuklanan anne ile baba feryat etti.

İSTANBUL - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen terör örgütü DHKP/C’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan ve dün sabah saatlerinde adliyeye getirilen 26 kişinin savcılık sorguları dün akşam saatlerinde tamamlandı.

Savcılık sorgularının ardından aralarında Yurt Gazetesi Muhabiri Sami Menteş’in de bulunduğu 23 şüpheli tutuklanmaları talebiyle özgürlük hakimliğine sevk edildi. Bugün saat 03.00’a kadar devam eden mahkeme sonrasında, hakim karşısına çıkan 23 kişiden 17’si tutuklanırken, 6’sı serbest bırakıldı. Karar sonrası tutukluların yakınları gözyaşlarına boğularak adliye önünde sinir krizi geçirdi. Serbest kalanlar ise sevinçlerini adliye önünde bekleyen yakınlarına sarılarak paylaştı.

"BEN KIZIMI İSTİYORUM"
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okuyan kızı Duygu Yücel’in tutuklandığını öğrenen anne Yasemin Yücel, "Ben kızımı istiyorum" şeklinde bağırarak gözyaşları içerisinde yere yığıldı. Baygınlık geçiren kadını eşi sakinleştirmeye çalıştı.

"BUNLARIN DEVRİMCİLİKLE ALAKASI YOK"
Duygu Yücel’in babası Hüseyin Yücel de adliye önünde bekleyen gruba, "Kimsenin hayatı sönmesin. Bunların devrimcilikle alakası yok. Ben Duygu Yücel’in babasıyım. Bunlar avukatım, devrimciyim diye geçinen kime hizmet ettiği belli olmayan insanlar. Bunların kendine faydası yok ki vatana, millete ve insanlığa faydası olsun. Yararı olan insanları da bu hücrelerde çürütüyorlar" diye feryat etti.
Bu sırada "Sizin kızınız esrarkeş olsa daha mı iyiydi?" diyerek Hüseyin Yücel’e tepki gösteren bir kişiye ise Yücel, "Esrarkeş olsa daha iyi. Sen daha mı iyisin. Kendine bir bak. Ailen var mı çocuğun var mı bir bak" şeklinde cevap verdi.

"KAYBEDECEK BİR ŞEYİM KALMADI"
Acılı baba Hüseyin Yücel kendisini sakinleştirmeye çalışan Avukat Süleyman Göktay’a ise, "Sen benim avukatım değilsin. Ben seni tutmadım. Ben sizin peşinize düşeceğim. Kaybedecek bir şeyim kalmadı" diyerek tepki gösterdi.

İLK AÇIKLAMA AVUKATTAN
Tutuklamalarla ilgili açıklama yapan Avukat Süleyman Göktay, "26 kişiyi dün savcılığa çıkardılar. Bunlardan 23’ü tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 5 kişiyi serbest bırakırken, 1 kişiyi de adli kontrol uygulayarak serbest bıraktı. 17 kişi de tutuklandı. Tutuklananlar arasında öğrenciler, Yurt Gazetesi Muhabiri Sami Menteş, tiyatrocular ve oyuncular var" diye konuştu.

DHA - İhsan YALÇIN


  http://www.radikal.com.tr/111800011180007

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Suclu hep ayni mi? - klanika

  Kendine güvenen, duyarli, toplumuna yararli ve toplumsalliktan uzak olmayan insanlar istiyoruz; degil mi? Yok, Türkiye`de cogunluk tektip insan, politik ve sosyal refleksleri kalmamis yada gelistirilmemis nesiler üretmenin pesinde. Bu gencler ne yapmis? Gencler, 1970`lerde ne yapti? Artik insanlarimiz karar vermeli ya otoriter bir toplumu istediklerini acikca deklare ederler, yada demokrasiyi icsellestirirler. Yazik bu insanlara, yazik bu ülkeye...Baska siyasei düsüncelere tehamülü olmayan bir düzen...Istediginiz bu mu?

  Tutuklamanın - anaximenes

  hukuksuzluğunu tartışan yok. Herkes babanın çaresizliği üzerinden 'derin' siyasi tahliller yapıyor. Çocuk değil, üniversite öğrencisi bir kadın. Özgür iradesi ile muhalif bir yerde duruyor. Bunun yadırganacak bir tarafı var mı. Bedava ev, yemek, araç-gereç, hatta diploma vaadedilen meşhur tarikat ve türevi yapılara gitmiş değil ki kandırılmış ya da yoksulluğundan faydalanılmış olsun. Sadece insan kalmak istemiş, kişiliksizleşmeyi, çanak yalayıcılığını reddetmiş. Tek sorun babasının bunu anlayamamış olmasıdır, babadır haklıdır gibi sığ bakışlıların yazdıklarından gerçekten insanın kharnına ağrı giriyor..

  _KULLANILMAK_ - burak akif

  fakat farkında olmamak, en kötüsü de bu...yaşın getirmiş olduğu heyecan sonucu kullananılanlar yok mu, kardeşim ne istiyorsun,fikrin,zikrin ne diyorsun hepsi ezberlenmiş aynı metni, aynı kitabın aynı paragraflarını size seslendiriyorlar, istinasız aynı... Yahu kafanızı kaldırın şöyle bir anfi/sınıfı da dolandırın kaç tane bu düşünce de olan insan görürsünüz, derslerini takip eden, amaçları uğrunda ileriye dönük çalışan kaç kişiyi görürsünüz...çalışmayan üretmeyen devrimcimi olur be kardeşim ha laf üretme noktasında haklarını yemeyim o konuda uzmanlar.

  cernon - red_kid

  Oyle klavye basinda yorum yaparak bir babanin duygularini yorumlamak kolay. Muhtemelen kizin yok konusuyorsun. Babam sen haklisin maalesef o dedigin insanlarin ne durus ne goruntu hicbir sekilde devrimle ve devrimcilikle alakalari yok..Zaten kizin akilliysa herseyi daha net gorur ve onlardan siyrilir emin ol.

  :) - Kharon

  "Bunlar avukatım, devrimciyim diye geçinen kime hizmet ettiği belli olmayan insanlar. Bunların kendine faydası yok ki vatana, millete ve insanlığa faydası olsun. Yararı olan insanları da bu hücrelerde çürütüyorlar" diye feryat etti. Bu sırada "Sizin kızınız esrarkeş olsa daha mı iyiydi?" diyerek Hüseyin Yücel’e tepki gösteren bir kişiye ise Yücel, "Esrarkeş olsa daha iyi. Sen daha mı iyisin. Kendine bir bak. Ailen var mı çocuğun var mı bir bak" şeklinde cevap verdi." Kime hizmet ettikleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor, merak etmeyin. Bu ülkede Atatürk, Çağdaşlık, Vatan Millet sakarya, Emperyalizm diye ortalıkta bağıranlardan korkacaksın. Düşman olduklarını idda ettikleri şeylere hizmet ediyorlar. "Zitlar birbirinden dogar ve ustun bir birlik icinde birlesirler."

  ne yapacağız düşünmeyecekmiyiz - Attila Kaya

  hepimiz kuran kursuna mı gideceğiz mollalarlamı görüş alışverişinde bulunacağız devrimcilerin en dirençli olması gereken bir zamanda düzene boyun mu eğeceğiz baba haklı olabilir annede haklıdır zaten çocuğunu istiyor ne yani sümeyye mi olmalı yada faydasız bilal mı olmalı bu memlekete tabiki olmayacaklar er yada geç adaletin önünde bütün bunlara rağmen adil bir şekilde bunların hesabı sorulacaktır

  Böyle bir zihniyette devrim de zor. - Cernon

  Esrarkeş olsaydı daha iyiydi diyor baba evladı için. Ne yazık. Evladı toplum için, doğmamış çocukları için mücadele ederken. O esrarkeş olsaydı, bireysel düşünseydi, hayatını mahvedecekse bu yolda mahvetseydi diyor. Yazık. Çok yazık.