'Ben öldürdüm'

İşadamı Üzeyir Garih'in katil zanlısı Yener Yermez, ilk duruşmada ifade vermek istemedi...
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi
TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih'in katil zanlısı Yener Yermez, ilk duruşmada ifade vermek istemedi, "Emniyet'teki ifadelerim doğrudur" demekle yetindi. Askeri hastanede 'anti-sosyal kişilik bozukluğu' teşhisi konulan Yermez'in akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için Adli Tıp'a gönderilmesine karar veren mahkeme, davanın bir numaralı tanığı Pınar Konuşkan ile müdahil İzzet Garih'in bir sonraki duruşmada hazır bulunmasını istedi. Heyet ayrıca, Anayasa'daki değişiklikle idamın
sadece terör ve savaş durumunda verildiğini anımsattı, uyum yasalarının beklenmesine karar verdi.
Yüzünü kapattı
Eyüp 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmada, Hasdal Askeri Cezaevi'nde tutuklu Yermez hazır bulundu. Gazetecilerin kısa süre görüntü almasına izin verilirken, Yermez yüzünü elleriyle kapatarak bunu engellemeye çalıştı. Askeri cezaevlerinde giyilen haki pantolon ve lacivert gömlek giyen Yermez, mesleği sorulunca 'Elektrik tesisatçısıydım' dedi. Duruşmaya davaya müdahil olarak katılan Garih'in oğlu İzzet Garih'in avukatı Taner Çuğenli de katıldı.
'Yalnızdım, sevişmedim'
İddianameyi okuyan Mahkeme Başkanı Ali Asker Kazak, Yermez'e savunma için söz verdi.
İfade vermeyen Yermez, sadece "Emniyet'teki ifadem doğrudur. Konuşkan'la mezarlıkta seviştiğim doğru değil. Mezarlıkta yalnızdım" dedi. Bunun üzerine yargıç, Yermez'in Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Bürosu'ndaki ifadesini okumaya başladı ve eksik kalan kısımlarını tamamlamasını istedi. Babasının işsiz olduğunun kumar oynayıp içki içtiğinin annesinin evlere temizliğe gittiğinin ilkokuldan ayrılıp ayakkabı boyacılığına başladığını anlattığı bölümde Yermez,
"Bunların okunmasını istemiyorum" dedi. Yargıç sadece cinayetle ilgisi kısmı
okudu, Yermez de ifadeyi kabul etti.
'Her şeyi anlattım'
Kazak'ın, külotundan çıkan 450 doları nereden aldığını sorması üzerine Yermez,
"Dayım verdi" dedi. Dayısının sadece 50 milyon lira verdiği yönündeki ifadesinin anımsatılması üzerine de Yermez, "Bilmiyorum"
dedi. Savcının "Bu parayı polis nezaretinde mi aldın" sorusu karşısında Yermez'in cevabı aynı oldu: "Emniyet'teki ifademde anlatmıştım."
Yermez'in akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için Adli Tıp'a gönderilmesine karar veren mahkeme duruşmayı erteledi.
İfadedeki cinayet
Katil zanlısı Yener Yermez'in ısrarla
'doğru' dediği Emniyet ifadesi özetle şöyle:
"22 Ağustos sabahı kardeşim aradı, aramamı istedi. Çarşı iznimdi. Telefon kartı almak istedim param yetmedi. Mavi gömlekli, kumaş pantolonlu bir adam çocuklara para verirken ben de istedim. 'Eşek kadarsın neden çalışmıyorsun' dedi. Eyüp'e gidip 1 milyona bıçak aldım, döndüm. Bir mezarın önündeydi.
'Beni bıçakla mı korkutacaksın' dedi. Bıçakladım, parasını ve cep telefonunu aldım. 'İmdat' diye bağırınca tekrar bıçakladım. Ellerimi yıkadım, bıçağı da gömdüm."