'Ben olmasaydım seni kimse almazdı' sözü boşanma nedeni

'Ben olmasaydım seni kimse almazdı' sözü boşanma nedeni
'Ben olmasaydım seni kimse almazdı' sözü boşanma nedeni
Yargıtay kararı: 'Ben olmasaydım seni kimse almazdı' sözü boşanma sebebi sayıldı. Gerekçe: Bu sözlerle kadın aşağılandı

RADİKAL -  Yargıtay, Ağrı’da görülen bir boşanma davasında dikkat çekici bir karara imza attı. Davacı kadın S.Ç.’nin boşanma gerekçelerinden biri de M.A.’nın kendisine söylediği “Ben olmasaydım seni kimse almazdı” sözü oldu. Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, davanın görüldüğü Ağrı Asliye Mahkemesi davayı reddetti. Davanın temyiz incelemesinde Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “Ben olmasaydım seni kimse almazdı” sözünü boşanma sebebi olarak gördü ve kararı bozdu. Kısa süre önce evlenen S.Ç. ve eşi M.A. arasında geçimsizlik baş gösterdi. S.Ç., eşinin eve bakmadığını ihtiyaçlarına karşılamadığını kendisine hakaret ettiği iddiası ile eşine karşı boşanma davası açtı. S.Ç., eşinin tartışma esnasında  "... ben olmasaydım seni kimse almazdı” sözleri ile hakaret ettiğini de kaydetti.

'KADIN DAVA AÇMAKTA HAKLI'

Eylül 2013’ta Ağrı 3. Asliye Hukuk Mahkemesi davanın reddine karar verdi. S.Ç. avukatı Mehmet Ali Gülteni aracılığı ile dosyayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi verdiği kararda özetle “Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalının evine bakmadığı ve evinin ihtiyaçlarını karşılamadığı, davacıya tartışmalarında "... ben olmasaydım seni kimse almazdı" şeklinde sözler söyleyerek aşağıladığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır” denildi. Kararda “Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır” denildi.

AV. GÜLTEKİN: 'KARAR ÖNEMLİ'

Yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay, dosyayı ilgili mahkemeye gönderdi. S.Ç.’nin avukatı Mehmet Ali Gültekin, Yargıtay’ın kimi kararlarının önemli tartışmalara konu olduğuna işaret ederek “Burada ‘ben olmasaydım seni kimse almazdı’ sözünü boşanma gerekçesi olarak görmesi önemli” dedi.