'Benden kimlik soran polislere kimlik sorunca parmağımı kırdılar'

'Benden kimlik soran polislere kimlik sorunca parmağımı kırdılar'
'Benden kimlik soran polislere kimlik sorunca parmağımı kırdılar'
Artvin'deki Çoruh Üniversitesi'nde Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkan Vekili, öğretim görevlisi Özbek Acar, hafta sonu geldiği memleketi Sakarya'nın Akyazı İlçesi'nde kendisine kimliğini soran sivil polis ile tartışınca, kendisine orantısız güç kullanılması sonucu sol el yüzük parmağı tarak kemiğinin kırıldığını öne sürdü.

ADAPAZARI- Hastaneye kaldırılan ve ameliyat olan Acar, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Adapazarı ToyotaSa Hastanesi’ne yakınları ile birlikte gelen Artvin Çoruh Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Özbek Acar, geçen Cumartesi akşamı Akyazı ilçe merkezindeki bir banka önünde beklerken yanına gelen bir kişinin kimliğini sorduğunu söyledi.

‘ARACA BİNDİRDİKTEN SONRA KÜFÜR EDİP, TARTAKLADILAR’

Acar daha sonra şöyle dedi:

" Sivil kişi gelerek polis olduğunu söyledi, benden kimliğimi istedi. Önce kendisinin kimlik göstermesini söyleyince tartıştık. Birkaç dakika sonra ikinci bir kişi daha geldi ve polis olduğunu söyleyerek benim kimlik göstermememe öfkelenerek beni polis merkezine götürmek istediklerini söylediler. Ben o kişiden de kimliğini göstermesini isteyince zor kullandılar. Araca bindirdikten sonra küfür edip, tartakladılar. Polis merkezine geldiğimizde benim hakkında ’Polise görevini yaptırmamak’ iddiasıyla işlem yaptılar. İfadem alındıktan sonra serbest kaldım."

Serbest bırakılması ardından sol elinde acı hissettiğini anlatan Özbek Acar yakınlarıyla birlikte geldiği Adapazarı’nda ToyotaSa Hastanesi’nde yapılan muayenede sol el yüzük parmağının tarak kemiğinde kırık tespit edildi. Hastaneden Özbek Acar’a ’4’üncü MC kırığı’ olduğu yönünde raporda verildi. Bu raporu alınca yakınlarıyla birlikte Akyazı Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan öğretim görevlisi Özbek Acar, şöyle konuştu:

"Kimlik sorabilirler. Ancak, polisin de kimlik sorarken kimliğini ibraz etmesi gerekir. Ben bunu istedim. Ancak, daha sonra gelen ikinci sivil polis ağza alınmayacak küfürler ederek bana zarar verdi."

İNCELEME BAŞLATILDI

Sakarya Emniyet Müdürlüğü iddiayla ilgili olarak yaptığı incelemede Akyazı İlçesinde gözaltına alınırken parmağının kırıldığını öne süren Özbek Acar’ın görevli polis memurlarına görevini yaptırmadığı iddiasıyla hakkında islem yapıldığını bildirdi. Akyazı Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı üzerine ’Şüpheli’ olarak ifadesi alınan Acar’ın polis merkezine getirilmesi ve serbest bırakıldıktan sonra sonra adli doktor raporlarının alındığı iddiaları üzerine de ayrıca inceleme başlatıldı.(dha)


  http://www.radikal.com.tr/112189211218925

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nankörler! - karl.marx

  Polislere cop yerine birazcık mantık dersi verilmeli. Dayak atmaktan zevk alan bir polis olabilir mi, hem de başka hiç bir haltı halledemezken. Biz size dayak atın diye mi vergi veriyoruz, nankörler!

  Sahte polis vakaları nasıl oluyor? - Derin Okyanus

  Gerçek polislere kimlik sorduğunuzda başınıza bunlar gelirse, pek tabi ortada sahte polisler cirit atar ve vatandaşı istedikleri gibi aldatırlar. Şimdi bir kanunsuz kendini polis olarak tanıtıp sizi araca bindirip kaçırmak istese, haddinize mi ondan şüphelenip kimlik sormak??? Ardından da 155'den SMS mesajları alıyoruz, neymiş dikkatli olun !!! Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

  POLİS DEĞİL MAGANDA SANKİ - m.rozbilen

  Polis değil maganda sanki.Doğruysa Akyazı Em.Müdürü ve savcısının değil sahip çıkmak bu iki polis hakkında işlem yapmaları gerekir.Bunlar polisin yüz karası.Her zamanki uyduruk gerekçelerle bir de köpük gibi üste çıkmayalım lütfen.Kimlik soran polisin neye dayanarak kimlik sorabileceğini ve keyfi hareket edemiyeceğini bilmiyor mu? Resmi dahi olsa, vatandaşın kimliğini görme hakkı var ve polis kimliğini ibraz etmek zorundadır.Buna rağmen zorbalık yapıp vatandaşın parmağını kırmaları,üstüne üstlük karakola götürüp polislere görevini yaptırmadığı gerekçesiyle işlem yapmak tam bir rezalet.Madem işlem yaptınız vatandaşı da adli tabibe sevketmeniz gerekirdi.Bu ayrıca suç.Bu memurlar hakkında yapılacak işlem hakkında yolgöstereyim:Görevini kötüye kullanarak kimlik sorma bahanesiyle darp etmek parmağını kırmak,vatandaşın istemesine rağmen kim olduğunu belgeleyen kimliğini ibraz etmemek,Vatandaşı sebepsiz yere ve keyfi olarak zorla karakola götürmek,gerçeğe aykırı tutanak düzenlemek sonra salmak,parmağını kırdıkları vatandaşın tedavisi için bir sağlık kuruluşuna götürmemek.Bu suçlar o iki polisin ceza davası dışında meslekten ihraclarını gerektirir.

  ... - orrizurri

  Eğer milletvekili,bakan vs. değilseniz,eğer polisleri duvara karşı dizip hesap soracak gücünüz yoksa maalesef parmağınızı da kırarlar,kolunuzu da kırarlar,astım krizi geçirdiğiniz halde dayak da atarlar(bkz:olin edirne basket maçı),ailenizin gözü önünde de döverler,yunuslar motorlarını üzerinize de sürerler,yaşlı genç çoluk çocuk demeden gazı üzerinize de sıkarlar vs vs.Üstelik maalesef toplumumuzun bir kesimi de ' hak etmişlerdir ' diyerek bunlara da destek verir.Ne yapalım,gün gelir devran döner elbet,o zaman tavuk nereye kaçar bilinmez.

  nesine yorum yapacan bunların - demlicay2011

  güçleri yettiğine boruları ötüyor işte. kendilerini memleketin amiri zannediyorlar. amirim çay içermisin? iyi olur getir bakalım. işte böyle bir mantıkla güvenliğimizi sağlıyorlar. vatandaş tanımza demokrasi bilmez ne diyeyim şimdi. sıkıysa memleketi satanların parmağını kırsınlar sıkar biraz yada bir akp vekili haklarından gelir hepsi topu topu bu işte. yani belinde silah beyninde başka şeyler var.