Beni de 3 kez vurdular

Beni de 3 kez vurdular
Beni de 3 kez vurdular

Antakyalılar Direniş te ölenleri Abdullah Cömert Sokağı nda fidanlarla anıyor.

Sayfı Sarısülük, "Ethem'i vurunca beni de vurdular, katilini bıraktıklarında bir kez daha vurdular, yargılama durunca yine vuruldum" dedi.

Taksim Gezi Parkı eylemleri için Ankara ’da yapılan protesto gösterileri sırasında, başına ateş edilmesi sonucu hayatını kaybeden 26 yaşındaki Ethem Sarısülük’ün annesi İngiliz The Times gazetesine konuştu. Anne Sayfı Sarısülük, oğlu Ethem’i öldürmekle suçlanan polis memurunun yargılanmasının durdurulması kararından sonra 3 şok yaşadığını söyledi.
Anne Sarısülük, “Onu vurduklarında beni de vurdular, katilini serbest bıraktıklarında bir kez daha vurdular. Oğlumu öldürmekle suçlanan polis memurunun yargılanmasının durdurulma kararını duymak beni bir kez daha vurdu” dedi.

‘Tutuksuz yargılama öfke yarattı’ 
Alexander Christie-Miller imzalı haberde, protestocu Ethem Sarısülük’ü öldürmekle suçlanan polis memurunun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasının öfkeye neden olduğu belirtildi. The Times, Ankara’daki davada, Sarısülük’e ateş ederken görüntüleri bulunan polis memurunun yargılanmasının durdurulmasına karar verildiğini hatırlatırken, Ethem Sarısülük’ün avukatı Kazım Bayraktar da gazeteye “Onu korumaya çalışıyorlar ve bizden önce kanun dışı engeller koyuyorlar” dedi.
TV görüntülerinde, polis memurunun eylemcilere doğru koştuğu birinin kafasına vurduğu, atılan taşlardan korunmak için kaçarken iki el ateş ettiği ve maskeli Sarısülük’ün de ikinci kurşunla başından vurulduğunun görüldüğünü yazan Miller, mahkemenin ‘kendini korumak için aşırı güç kullanma durumunda hapiste tutulma gerekmediği’ gerekçesiyle polis memurunu bıraktıklarını yazdı. Eskişehir’de hayatını kaybeden 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz davasında da benzer bir vakanın yaşandığını belirten Miller, şahitlerin Korkmaz’ın polis tarafından dövüldüğünü ancak polisin verdiği güvenlik kameralarındaki görüntülerde 18 dakikalık bir boşluk olduğunu iddia ettiklerini bunun da olayı, ört bas etmek suçlamasına neden olduğunu ifade etti. LONDRA / DHA


Ethem Sarısülük Parkı’nda Fellini günleri


Sinegöz Sinema ve Kültür Dergisi’nin düzenlediği Fellini günleri başlıyor. Gösterimlerin yapılacağı adreslerden biri ise polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün adının verildiği park olacak. Parkta gösterimi yapılacak La Strada filminden sonra düzenlenen söyleşiye Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Gürata da konuşmacı olarak katılacak. Ankara’nın bağımsız süreli sinema ve edebiyat dergisi Sinegöz Sinema ve Kültür Dergisi aylık gösterimlere devam ediyor. Daha önceki aylarda düzenlenen Godard ve Kieslowski Günleri ardından bu ay Fellini Günleri düzenlenecek. Çeşitli mekanlarda düzenlenen gösterimlerin ardından söyleşilerin yapıldığı etkinliklerin kapıları ücretsiz olarak herkese açık.

Programda 5 film var
Etkinlik bugün 20.30’da Aylak Yaşam Kültürevi’nde Amarcord ile başlayacak. 24 Temmuz 20:30’da ODTÜ Baraka’da Satyricon, 26 Temmuz 20:00’de Ethem Sarısülük Parkı’nda La Strada, 28 Temmuz 21:00’de Orta Dünya Kafe’de La Citta Delle Donne, 30 Temmuz 21:00’de Sarkaç Kafe’de Giulietta Degli Spiriti gösterilecek. {MEHMET BİLBER/ANKARA}