'Beni Sen Öldür / Maraş 78' kitabına soruşturma

'Beni Sen Öldür / Maraş 78' kitabına soruşturma
'Beni Sen Öldür / Maraş 78' kitabına soruşturma
Yazar Aziz Tunç'un 'Beni Sen Öldür / Maraş 78' kitabı hakkında soruşturma başlatıldı. Tunç, R.T'nin şikayet dilekçesinde kitabı okumadığını belirtmesine karşın savcılığın şikayet hakkında soruşturma açmasına tepki gösterdi.

RADİKAL - Yazar Aziz Tunç, hırsızlık ve yaralama suçlarından hüküm giyen ve Malatya Cezaevi'nde cezasını çeken R.T.'nin şikayeti üzerine, Kahramanmaraş olaylarını anlatan son kitabı 'Beni Sen Öldür / Maraş 78' için hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmasına tepki gösterdi.

Yaklaşık 1,5 ay önce çıkan kitabı hakkında yapılan şikayet üzerine kitabın arka kapak yazısını yazan ve kitabı gazetesindeki köşesine taşıyan gazeteci-yazar Nedim Şener ile birlikte geçtiğimiz günlerde ifade verdiğini söyleyen Aziz Tunç, "Bu kişi, şikayet dilekçesinde kitabı okumadığını belirtmesine rağmen, hiçbir savcı 'Sen şu kitabı bir oku da, ondan sonra bu iddialar var mı yok mu bir anlayalım' demiyor ve bu konuda hakkımızda kısa sürede somut işlem yapılıyor" dedi.

"NEDİM ŞENER'İN YAZISIYLA KİTABIMDAN HABERDAR OLUP ŞİKAYETÇİ OLDU"
Aziz Tunç, konuyla ilgili olarak İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Tunç, "Kahramanmaraş katliamını konu alan kitabımın ilki, 2011 yılında 'Maraş Kıyımı' olarak çıktı. O kitapta, öldürülenlerin kim olduğu bilinmiyordu. Bunun gibi bazı eksiklikler tespit ettim. Ardından sahaya çıkarak 1,5 yıl boyunca bölgede dolaşarak Kahramanmaraş katliamında kimlerin öldürüldüğünü tespit eden, onların hayat hikayelerini anlatan, yaşamlarına dair anekdotları içeren 'Beni Sen Öldür / Maraş 78' adlı kitabımı yayımladım. Nedim Şener, bu kitabımın arka kapak yazısını yazdı ve ayrıca bu kitap üzerine gazetesindeki köşesinde de bir yazı kaleme aldı. Malatya Cezaevi'nde hırsızlık ve yaralama suçları olan bir kişi, Nedim Şener'in köşe yazısıyla haberdar olduğu kitabım nedeniyle hakkımızda İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulunuyor. Bu kişi, şikayet dilekçesinde kitabı okumadığını belirtmesine rağmen, hiçbir savcı, 'Sen şu kitabı bir oku da, ondan sonra bu iddialar var mı yok mu bir anlayalım' demiyor ve bu konuda hakkımızda kısa sürede somut işlem yapılıyor. Bu suç duyurusu nedeniyle ben ve Nedim Şener geçtiğimiz günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade verdik" dedi.

"MARAŞ KATLİAMINA DAİR HİÇBİR ŞEYİN ORTAYA ÇIKARILMASI İSTENMİYOR"
Konuşmasında, "Bu şekilde bize yapılmak istenen şudur; Maraş katliamına dair hiçbir şeyin ortaya çıkarılması istenmiyor" diyen Tunç, "Bu katliamın açığa çıkması birilerinin işine gelmiyor. Maraş katliamı ya da Türkiye 'de yaşatılan diğer katliamlarla ilgili, bunları gerçekleştirenler tarih önünde bir şekilde mutlaka yargılanacaklardır. Bu tür engelleyici tutumlarla bunun engellenmesi mümkün değildir" diye konuştu. 

Aziz Tunç ayrıca, şikayet dilekçesinde hakkında 'yazar müsveddesi' ve 'sözde yazar' ifadeleri nedeniyle R.T. hakkında suç duyurusunda bulunacağını da açıkladı.
Öte yandan, aralarında İnsan Hakları Derneği'nin de bulunduğu bazı sivil toplum örgütleri de, yazar Aziz Tunç ve Nedim Şener hakkında soruşturma başlatılmasını yaptıkları basın açıklamasıyla kınadı.