@idrisemen

'Beni sırtımdan vurdular'

'Beni sırtımdan vurdular'
'Beni sırtımdan vurdular'
Lice'deki karakol protestosunda vurulan Ronida, "Sırtım karakola dönük haldeyken sırtımdan vuruldum. Ateşin karakoldan açıldığına eminim" dedi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Lice’ye bağlı Kayacık köyünde yeni karakol yapımı protestosu sırasında jandarma ateşiyle sol omzundan vurulan Ronida Pervane, “Sırtım karakola dönük haldeyken sırtımdan vuruldum. Karakoldan açılan ateşle vurulduğuma eminim” dedi.
Omzuna isabet eden iki kurşunla yaralanan 20 yaşındaki Ronida Pervane olay anını şöyle anlatıyor: “Karakol inşaatını protesto etmek için Yalaza Köyü’nden yola çıktık. Saat 14.30’da yaklaşık 250 kişiyle protestoya başladık. Saat 15.00’te de bir basın açıklaması yaptık. Basın açıklamasından sonra eylemcilerden bir grup yeni yapılan karakola girmeye çalıştı. Asker önce havaya ateş etti, sonra da eylemcilere ateş etti. Ben grubun en sonundayım. Sırtım karakola dönük haldeyken karakoldan açılan ateşle omzumdan vuruldum. Yetkililer eylemcilere sadece gaz bombasıyla müdahale edildiğini ve eylemcilerin birbirini vurduğunu iddia ediyorlar. Bu iddia asılsızdır. Çünkü olay anında sırtım karakola dönüktü ve arkamda hiç eylemci yoktu. Karakoldan açılan ateşle yaralandığıma eminim.”
Şu anda Ronida’nın durumumun iyi olduğunu belirten amcası Veysi Batmaz ise tepkisini, “Buradaki köylerin çoğunda su, yol, okul ve hastane yok. Ancak hemen hemen her köyde karakol var. Buna rağmen hala yeni karakol yapıyorlar. Bizim tepkimiz de bu noktada başlıyor” şeklinde dile getirdi.


  ETİKETLER:

  Lice

  ,

  Asker

  ,

  Protesto

  ,

  Okul

  ,

  İddia

  ,

  jandarma

  ,

  müdahale

  http://www.radikal.com.tr/113971611397165

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Karakol emniyet değil midir? - Dedemkorkut

  Şöyle bir yazı hatırlıyorum: "Ey insan! Ormana gidip te yalamuk soymadan dönen çoban nerede?" Yalamuk, genç çam fidanlarının uç kısmındaki kabuğun altında bulunan tatlı sarımsı bir zardır. Onu almak için çamın uç kısmının kabuğunu soyduğunuzda ağaç ölür. Yani bir damla tad bir ağaca malolur. Ben bu ibareyi, "insanoğlu çıkarları sözkonusu olduğunda zarar verici eylemlerde bulunmaya müsaittir. Onun için emniyet, karakol, mahkeme gereklidir. Yoksa kanunsuzlukları, aykırı davranışları önleyemezsiniz" şeklinde anladım. Konuya dönersek, Doğuya karakollar dün yapılmadı. Yıllardan beri zaten varlar. Bir bölgede karakol yapılması orayı emniyetli hale getirir. Bu vatandaşlara neden sıkıntı veriyor anlamak zor. Batının ulusalcıları ile doğununun ulusalcı karşıtları ülkede hiç bir şey yapılmaması konusunda birleşiyorlar desek isabetli bir değerlindirme olacak. Karakol karşıtı eylemler, kendir (veya kenevir her neyse) ekimini zorlaştıracağı için birilerince tertiplenmiş ve bunun için köylüler kullanılmış olmasın. Olaya bir de burdan bakın. Gezi dahil her çeşit eylemden masum kahramanlar üretmeyi de lütfen bırakın.

  HAKLISINIZ - BABATURK

  Buradaki köylerin çoğunda su, yol, okul ve hastane yok. Ancak hemen hemen her köyde karakol var. Buna rağmen hala yeni karakol yapıyorlar. Bizim tepkimiz de bu noktada başlıyor

  Manipülasyon. - birkadehsessizlik

  Günümüzün ezberleriyle uyumlu olmayacak pek ama yinede sormak istiyorum. İnşaatta çalışlan işçilerin çadırlarını ateşe vermek barışçı bir eylem midir? Kızımız kendisi söylüyor, göstericiler karakola girmeye çalıştılar diyor. Terörle mücadele bölgesinde üstelik kısa süre önce saldırıya uğramış, sivil araçla teroristlerin içine girmeye çalıştığı bir karakola girmeye çalışmak neyin kafasıdır? Deniliyor ki karakol yapılmasın. Zaten karakol yapılmıyor. Varolan kerpiçten karakol güçlendiriliyor. PKK nın kolayça yerle bir edemeyeceği, içindeki askerleri kolayca öldüremeyeceği bir hale getiriliyor. "Halkın" zoruna giden bu olmasın? Okul yokmuş, su yokmuş, elektrik yokmuş...Bu kızımız bunların cevabını çok iyi biliyor. Bilmeyenler için tekrarlayalım. Okul yok çünkü öğretmenler "TC propagandacısı gibi görülüyor ve tehdit ediliyorlar. PKK propagandasına boyun eğmeyen hocalar ölüm tehditiyle karşı karşıyalar. Elektrik yok çünkü bölge halkı elektrik parası ödemiyor. Yol yok çünkü iş makinaları yakılıyor. Bu kızımıza sormak istiyorum. Yaşıtlarını örgüt kolayca katledemesin diye güçlendirilen karakol seni niye rahatsız etti de protesto etmeye karar verdin? Ha kızım nedir senin derdin?

  bu kaçıncı arkadan vurlma - abdullaht

  son 30 yıllık yakın tarihe bakıldığında kürt coğrafyasında hep bu sahnelerden çokçası yaşanmıştır.hala yaşanıyor olması bence kürtlerin birlik ve beraberlikten yoksun ,ulus kavramını algılayamamış olmalarından kaynaklıdır.bazıları hala akp,chp hatta mhp nin peşine takılmış kalmışlardır.Bazı kürtler belki milliyetçilik şöyledir,böyledir diyebilirler fakat dunya üzerinde 40 milyon küdün dikili bir ağacının olmaması ,düşündürücüdür.dersimlilerin çoğu kemalist kışlalarında adeta kemalistlerden çok kemalist,urfalı,bingöllü,adıyamanlı bin yıldır muslumanız,kardeşiz diye kandırılmalarını anlamak güçtür.

  SANA ATEŞ EDEN ETTİREN ELLER KIRILSIN - m.rozbilen

  Adı kadar güzel,güler yüzlü,sevecen,umutlu ve her şeyden önce insan RONİDA. Sen ne istedin,biz ne ne verdik sana? Kurşun sıktık sana.Sen yine de kusurumuzu bağışla,bizi affet.Sen yaşlarda torunlarım var.Onlarda seni göreceğim bundan böyle.Umarım bütün dileklerin gerçekleşir.Mücadeleni de insancıl olarak görüyoruz.Allahtan acil şifalar diliyorum.Kendine iyi bak güzel kızım.