@ismailsaymaz

'Beni Yasin zorladı'

Gazeteci Hrant Dink cinayeti davasının ilk duruşmasında susan katil zanlısı O.S., ikinci duruşmada Yasin Hayal'i suçladı. Avukatlardan alınan bilgiye göre O.S. ifadesinde "Cinayetten vazgeçmeyi düşünüyordum. Ancak Yasin Hayal beni tehdit etti. 'Öldürmeden geri dönersen ailen burada, onları düşün' dedi. Cesaret vermesi için bana ecstasy hap verdi" diye konuştu.
'Büyük ağabey' Erhan Tuncel'in ev arkadaşı Tuncay Uzundal ise cinayeti önleyebilmek için Tuncel'le Hayal'in arasını bozmaya çalıştığını ileri sürdü. Uzundal, Tuncel'in okul harcını polislerin ödediğini de söyledi. O.S.'yi duruşmaya getiren cezaevi aracının üzerindeki 'Ya sev, ya terk et' yazılı amblem tepki çekti.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın ikinci duruşmasında, bugüne kadar suskunluğunu koruyan tetikçi O.S. 'ilk kez' konuştu: "Yasin Hayal, beni cinayete zorladı. Cinayet günü ecstasy hap almıştım. Aklım başımda değildi. Dink'in ailesi olduğunu bilseydim yapmazdım."
'Büyük abi' Erhan Tuncel'in ev arkadaşı Tuncay Uzundal ise cinayeti önlemek için Tuncel ile Hayal'in arasını bozmaya çalıştığını ancak başaramadığını öne sürdü.
Roth: Hrant'ı 301 öldürdü
Beşiktaş 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen davanın ikinci duruşması öncesinde adliye girişi ve çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. Dink'in eşi Rakel, kızı Delal ve kardeşleri Orhan ve Levent Dink
ile İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, gazeteciler Ali Bayramoğlu, Eser Karakaş ile sanık ve müdahil avukatlar sabah saatlerinde adliyeye geldi. Duruşmayı izlemek için gelenler arasında Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cloudia Roth da bulunuyordu. Roth, "Hrant Dink'i 301. madde öldürdü. 301 gibi maddeler her tür demokrasiyi öldüren maddelerdir. Tamamen iptal edilmeli" dedi.
Duruşma saat 10.30 sıralarında başladı. İlk duruşmada ifadeleri alınmayan sanıklar O.S. ve Uzundal ile Yasin Hayal tarafından 'ilk tetikçi' olarak düşünülen Zeynel Abidin Yavuz ifade verdi. Duruşma O.S'nın 18 yaşından küçük olması nedeniyle basına kapalı yapıldı. Avukatların duruşma çıkışında verdiği bilgilere göre, Dink ailesinin avukatları, bu üç sanığın ifadesi alınırken etki altında kalmamaları için diğer sanıkların duruşma salonu dışına çıkartılmasını istedi.
Mahkeme bu talebi kabul etti. Bugüne dek hâkim karşısında ilk kez ifade veren tetikçi O.S.,'nin azmettirici Hayal'in baskısıyla cinayeti işlediğini söylediği belirtildi.
'İkisinin de kafasına sık'
O.S., avukatların verdiği bilgiye göre şöyle dedi: "Cinayetten vazgeçmeyi düşünüyordum. Ancak Hayal beni tehdit etti. 'Öldürmeden geri dönersen ailen burada, onları düşün' dedi." O.S.'nin ifadesinde cinayetten önceki gece arkadaşlarıyla birlikte esrar içtiğini, cinayet öncesi de Hayal'in kendisine 'cesaret verir' diyerek sunduğu iki ecstasy hapı kullandığını söylediği aktarıldı.
O.S.,'nin cinayet günü konusunda daha önce savcılıkta verdiği ifadeleri tekrarladığı, cinayeti işlemek için tek başına geldiğini söylediği belirtildi: "Yasin'e telefon açıp 'Kapıda iki güvenlik görevlisi var' dedim. Bana 'İkisinin de kafasın sık' dedi. Ancak Türk olduklarını anlayınca Yasin bundan vazgeçti."
O.S., cinayetten sonra dayısının evine nasıl geldiğini hatırlamadığını kaydederek, "Dink'in ailesi olduğunu bilseydim bunu yapmazdım Pişmanım" dedi.
O.S.'nin, mahkemede diğer sanık Hayal'in avukatı Fuat Turgut'a 'Palyaço' ve 'Şaklaban' diye çıkıştığı, ayrıca birbirlerinin sorularını beğenmeyen Turgut ile O.S.'nin avukatı Levent Yıldırım'ın tartıştıkları, hâkimin de bu tartışması zapta geçirdiği öğrenildi.
'Tuncel PKK'yla da görüşürdü'
Avukatların verdiği bilgiye göre, tutuklu sanık Tuncay Uzundal cinayeti önleyebilmek için Tuncel ile Hayal'in arasını bozmaya çalıştığını ama başaramadığını öne sürdü.
Cinayetten sonra O.S'nin üzerinden çıkan Türk bayrağını veren Uzundal'ın, "Tuncel'in polis muhbiri olduğunu biliyordum. Harç parasını polis ödüyordu. Bir gün eve geldiğimde Yasin, O.S. ve Tuncel masanın üzerine Dink'in fotoğraflarını koymuş bakıyorlardı" dedi. Uzundal, cinayetin arkasında PKK'nın bulunduğunu iddia ederek, "Tuncel, PKK'nın üst düzey yetkilileriyle görüşüyordu" dedi. Zeynel Abidin Yavuz ise daha önce savcılıkta ve poliste verdiği ifadeleri yineledi. Ardından sanıkların çapraz sorgusuyla duruşmaya devam edildi. Burada duruşma boyunca soğukkanlı hareketleriyle dikkat çeken O.S.,'nin pek çok soruya 'Bilmiyorum' ya da 'Hatırlamıyorum' diye yanıt verdiğı öğrenildi. Uzundal'ın çapraz sorgu sırasında bu cinayetin arkasında karanlık güçler olduğunu söyleyerek "Ama MİT mi, jandarma mı, polis mi, bilmiyorum" dediği belirtildi. Müvekkilinin çok konuştuğunu düşünen avukatıysa susmasını işaret etti.
Önceki duruşmada, Dink ailesine hakaret eden Hayal'in avukatı Turgut cinayetin arkasında Necip Hablemitoğlu, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu'nun katilleriyle aynı güçlerin olduğunu kaydetti.
Orhan Pamuk'tan yarım özür
Duruşmada tutuklu sanıklardan Yasin Hayal'e, yakalandıktan sonra adliyeye getirilirken yazar Orhan Pamuk'u 'Akıllı ol' diye tehdit etmesiyle ilgili sorular yöneltildiği belirtildi. Avukatların verdiği bilgiye göre, Hayal önce Pamuk'tan özür diledi. Avukatı Turgut'un müdahalesi üzerine Hayal, özürü geri alıp, "Kamuoyundan özür dilerim" dedi.
Cerrah'a suç duyurusu talebi
İlk duruşmada mahkeme, Dink'i İstanbul Valiliği'nde 'uyaran' iki istihbarat görevlisinin kimliğini istemişti. Valilikten gelen yazıda istihbarat görevlilerinin kimler olduğu açıklanmazken, Dink'in tehdit edilmediği, korunmak amacıyla uyarıldığı belirtildi.
İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in 'gizlilik' gerekçesiyle dosyaya koymadığı kayıtların da mahkemeye henüz gönderilmediği anlaşıldı. Dink ailesi avukatları, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah hakkında 'görevi ihmalden' suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Katil zanlısı O.S.'yle çekilen fotoğraflarla ilgili Samsun'da iki polis hakkında açılan davayla bu davanın birleştirilmesini talep etti. Mahkeme heyeti davanın 11 Şubat'a ertelenmesine karar verdi.
M.Z'ye soruşturma yok, basına var
Hrant Dink ailesinin avukatları Erhan Tuncel'le telefon görüşmesi basına yansıyan ve Dink cinayetini adım adım bildiği anlaşılan polis memuru M.Z.'yle ilgili suç duyurusu talebinde bulundu. Ama mahkeme heyeti, Trabzon Valiliği'nin daha önce verdiği 'Soruşturmaya gerek yok' kararına dayanarak talebi reddetti. Mahkeme heyeti dava açısından kilit önemdeki konuşmayı yayınlayan yayın organlarına soruşturma açılmasına karar verdi.Bunun sorumlusu kim?
Gazeteci Hrant Dink'in ölümüyle ilgili davanın ikinci duruşması, Dink'i ölüme götüren iklimin en net 'resmi'yle açıldı. Katil zanlısı O.S, cezaevinden duruşmaya üzerinde 'Ya sev ya terk et' yazan Adalet Bakanlığı aracının içinde getirildi.
Duruşma Beşiktaş'taki Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri'nde olağanüstü güvenlik önlemleri altında görüldü. Katil zanlısı O.S. tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi'nden duruşmaya üzerinde 'Ya sev ya terk et' çıkartması bulunan cezaevi ring aracıyla getirildi.

Dört saatlik poz
Adalet Bakanlığı'na ait aracın üzerindeki amblem dört saat boyunca gazeteciler tarafından görüntülendikten sonra, üzeri küçük bir beyaz kâğıt ve bantla kapatıldı. Kocaeli Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.
Dink davası sanıkları terör örgütü davaları için getirilen diğer sanıklarla aynı nezarathaneye konulunca Dink davası sanıklarıyla terör örgütü davası sanıkları arasındaysa slogan savaşları yaşandı. PKK davalarının sanıkları 'Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz' diye slogan atınca diğer sanıklar da 'Hepimiz Mehmetiz, hepimiz Türküz' sloganlarıyla karşılık verdi. Bunun üzerine örgüt davası için getirilen sanıklar, nezaretten alınarak yeniden cezaevi araçlarına konuldu.