'Benim babam kuşlardan kanarya, doğadan çamur, yeteneklerden heykeldi'

Üsküdar' da geçirdiği trafik kazasında ölen ünlü heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem için Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı.

İSTANBUL - Üsküdar' da geçirdiği trafik kazasında ölen ünlü heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem için Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. Öğrencileri ve yakınları 'heykellerin efendisi' Öktem'i gözyaşları, güzel sözler ve anılarla uğurladı.
Prof. Dr. Öktem için bir dakikalık saygı duruşunun ardından başlayan törende Rektör Prof. Dr. Necla Pur, "Ben onun özellikle insani değerlerine, güzel bakışlarına, sevgi dolu sözlerine hayran kalmıştım, âşık olmuştum" dedi.
Öktem'ın kızı Oylum Öktem İşözen de şöyle konuştu: "Benim babam köpeklerden kurttur, balıklardan japonbalığı, kuşlardan kanarya, son günlerde biraz muhabbetkuşu, masallardan Polyyanna, duygulardan sevgi, danslardan vals, enerjilerden hiperaktif, doğadan çamur, semtlerden Kumla, yeteneklerden heykeldi onun adı. Babaların babası şirin babam, sevgi dolu, yaşam dolu yetenekli babam benim. Ben ve ablam, sadece babamızı değil, sevgilimizi, haylaz oğlumuzu, gururumuzu, tutunduğumuz en büyük yaşam dalımızı kaybettik. Cumhuriyet döneminin Atatürkçü aydın çocuğu olarak her zaman askerin, okulların, devletin işleri neredeyse yaptı. Eğitimle geçen hayatın cehalete gitti. Seni seviyorum. Tonton babam sevgilim benim."
Öktem'in aynı kazada yaralanan kızı Pınar Doğan da renkli elbise giymesinin sebebini şöyle açıkladı: "Babam rengi çok severdi. Hiçbir zaman siyahı, griyi, kahverengiyi değil, kırmızı, moru, sarıyı severdi. Onun için bunu giydim. Kırmızılarla geldim."
Gemlik'te toprağa verilecek
Öktem için daha sonra Selimiye Camisi'nde tören düzenlendi. Törene, Öktem'in ailesi ve yakınları, öğretim üyeleriyle öğrencileri katıldı. Cenaze, bugün Gemlik Küçükkumla'daki aile kabristanında toprağa verilecek.