Benim hediyem Dilan oldu...

Benim hediyem Dilan oldu...
Benim hediyem Dilan oldu...
Taksim'de gaz fişeğiyle yaralanan Dilan Alp, 'Anneler Günü'nden bir gün önce taburcu edildi. Anne Gülsen Alp "Benim hediyem Dilan oldu" diyor.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

“Dilan benim sağ kolum, en değerli varlığım. Başladığı her işte başarılı olan bir evlat…” Anne Gülsen Alp için, 1 Mayıs’ta polisin attığı biber gazıyla başından vurulan Dilan’ın özeti bu. Anneler Günü’nden bir gün önce Dilan taburcu oldu. Gülsen Alp taburcu olmak üzere olan kızını bir yandan hazırlayıp bir yandan , “Her yıl kardeşiyle beraber mutlaka bir şeyler yapar, Anneler Günü’nü kutlarlardı. Benim bu Anneler Günü’nde hediyem Dilan oldu” diyor. Gülsen Alp 1 Mayıs’ta yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “ Sabah kızımı en güzel kıyafetlerini giymiş halde yolladım. Babası kaç aydır hakkını arıyor, o da etkilenmiş yaşananlardan, babasının yanında olmak istedi. Belki babasına yardım etmek istedi, belki onunla yan yana yürümek istedi… Ama o yaşta insan kavgayı düşünmez… Dilan’ın gidişinden dört beş saat sonra arkadaşı arayıp, ‘Hastaneye gelin, Dilan yaralandı’ dedi. Düştü, yaralandı zannediyordum. Arka arkaya telefonlar gelmeye başladı. Kimse tam olarak ne olduğunu söylemiyor ama herkes çok korkuyla konuşuyordu. Dünyam başıma yıkıldı…Ameliyattan çıkınca gördüm, başı sargılıydı. Sabah giyinip kuşanıyor, akşamında öyle sargılar içinde… Daha ne kadar canım yanabilirdi, bilmiyorum…” 

Vali bizi çok kırdı 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya “Bir anne olarak kızımın hangi örgüte üye olduğunu bilmek isterim” diye seslenen Alp, “Keşke geçmiş olsun dileklerini iletebilseydi, keşke Dilan’ın nasıl bir ailede yetiştiğini bilseydi, bizim kim olduğumuzu gelip görseydi, öyle bir yorum yapsaydı” diyor ve şunları söylüyor: “Orası bir savaş alanı değil ki… Kızıma ‘neden gittin, niye gittin’ demiyorum. Çocuğum bu hale geldiyse polislerin hatasıdır, ayıbıdır. Belki ilerde bu yaşadıkları üzerinde etki bırakacak, üzülecek. Belki kalbinde bir nefret kalacak… Ne gerek vardı buna?”


  http://www.radikal.com.tr/113308811330885

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hosgeldin - kizilofke

  Kucucuk yasinda yasamak zorunda birakildigin bu durum icin utanmalilar. Sagligina kavustugun icin mutluyuz ama ulkemiz malesef bir an icin bile mutlulugu reva gormuyen bir yer sana sevinirken Reyhanlida giden canlara uzuluyoruz simdi...

  Gerçeği yadsıyamayız! - ayhan fahri

  Dilan kızımızın sağlığına kavuştuğunu gören herkes mutlu olacaktır. Kendisine ve ailesine geçmiş olsun. Yazacaklarımız zaten üzüntülü olan ailesince hoş karşılanmayacak, bazıları da insaf diyecek ama, yine de hayatın gerçeklerini söylemekte fayda var. Bir insanın, konu ne olursa olsun, ?kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde?, bireysel veya topluluk olarak eylem yapma hakkı vardır, yadsınamaz. Öte yandan yasakları çiğneyerek de bir insan eylem yapabilir, kendi tercihidir. Ama neticesinde doğabilecek olumsuzluklara, hatta eylemine göre ölümle bile sonuçlanabileceğine peşinen razı olması şartıyla. Kızı kimvurduya gelen acı içindeki anne, olayı kendi çerçevesinde düşüneceği için, bu müessif olayı sayın valinin ?Geçmiş olsun?una ve ?yetiştiği aile?yi görmesine indirgeyebilecektir. ?Orası bir savaş alanı değil ki?? diyor anne. Halbuki CHP ve malum sendikalar, başaramayacaklarını bilerek devletin güvenlik güçleriyle savaşmak için günlerce hazırlandılar, yetkililerin tüm ikazlarına rağmen bundan vazgeçmediklerini bildirdiler. ?Kızıma ?neden gittin, niye gittin? demiyorum.? diyor anne. Demek ki anne herşeyi göze alarak kızını savaşa yollamış oluyor. 17 yaşında olan bir gencin eylemlerinden sorumlu olanlar ebeveynlerdir. Dolayısıyla, kusura bakılmasın, hata polislerde değil birinci derecede sorumlu olan kendileridir. Onun kanı kaynayan genç yapısından yararlanarak eline şişe verenlerin sorumluluğu bile ikinci derecededir. İşte işaret etmek istediğimiz hayatın gerçeği bu! Gerisi lafügüzaf!

  hoş geldin - OCRA

  yorumunu çok beğendim vancetti. en sade ve en güzel şekilde yorumlamışsın.. hoşgeldin dilan, resimde annenin sana bakışlarına hayran kaldım..

  Teyze kızına sahip çık - MahmutYahya

  Teyze kızını komünistlere teslim etme.

  Hoş geldin - vancetti

  Aramıza hoş geldin güzel kız. Annene yaşamında alabileceği en güzel hediyeyi yaşayarak verdin. Tüm ülke senin için endişelendik. Seni vurma emrini verenler hariç.