Berberler domuz gribini buruşturup atacak!

Berberler domuz gribini buruşturup atacak!
Berberler domuz gribini buruşturup atacak!

Adana?daki berberler domuz gribi tehlikesine karşı tek kullanımlık kâğıt havluya geçti. FOTOĞRAF: ANIL BAĞRIK / AA

ADANA - Sonbaharla birlikte domuz gribinin çok hızlı bir şekilde yayılması beklenirken, berberler de salgın tehlikesine tek kullanımlık kâğıt havluyla savaş açtı.
Adana Berberler Odası Başkanı İlhami Uygunsözlü, berberliğin, insan sirkülasyonun yoğun olduğu yerlerden biri olması nedeniyle hijyen koşullarına en çok duyarlı olunması gereken meslek dallarından biri haline geldiğini belirtti. Berber koltuğuna bir günde çok sayıda kişinin oturduğuna dikkati çeken Uygunsözlü, “Eskiden berbere gelen müşterilere saç yıkama veya sakal kesim işlemi için dükkandaki pamuklu havlular tercih edilirdi. Bu havlular, birkaç kişide kullanılırdı” dedi. Bu durumun önüne geçmek için sektörün çeşitli yeniliklere imza attığını ifade eden Uygunsözlü, şöyle devam etti:
“Berberler, artık velinimeti olan müşterisinin güzelliği kadar sağlığını da düşünüyor. Uzun yıllardan beri ustura ağzını takılacak jilet her müşteri için  zaten değiştiriliyordu. Buna ek olarak dükkanlara alınan sterilize makineleri  sayesinde de makas ve taraklar hijyenik koşullarda muhafaza ediliyor. Berberler, pamuklu havlu yerine tercih ettikleri tek kullanımlık kâğıt havluyla da müşterilerine hijyenik hizmet gayreti içindeler.”
Adana’da 17 yıldır berberlik yapan Burhan Zoriç ise kâğıt havlu uygulamasına kısa bir süre önce geçtiklerini ve müşterilerin önce havluları görünce şaşırdığını söyledi. Zoriç, “Bu uygulama berberlere ek maliyet getiriyor. Maliyete karşın bu hizmeti ek ücret talep etmeden müşterilerimize sunuyoruz” dedi. (aa)