Berçem değil devlet sağır

Üç yıldır alınamadı!
Doğuştan işitme engelli 6 yaşındaki SSK'lı Berçem Kol, kulağa takılarak duymasını sağlayacak 'cocholer implant' cihazını üç yıldır bekliyor. Berçem'in ailesi yeşil kartlı veya Emekli Sandığı üyesi olsaydı, Berçem ameliyatını olmuş ve konuşma eğitimine başlamıştı; ama SSK'lı olduğu için çaresiz.
Ameliyat ekibi hazır
SSK yetkilisi Servet Karahan, "Firmalarla cihaz temininde anlaştık" dedi. Berçem ve geçen yıl haber olan Ayşe Yılmaz gibi çocukların sıra beklediği Dışkapı Hastanesi Başhekimi Sami Türkoğlu, gelişmeyi duymamış; "SSK cihazı alsın veya 'Alın, fatura edin' desin. Ameliyat ekipleri hazır" diyor.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi
FEVZİ KIZILKOYUN / Arşivi

ANKARA - Hükümetin, sağlık hizmetlerinde reform çalışmaları, doğuştan işitme engelli 6 yaşındaki SSK'lı Berçem Kol'un, kulak içine ameliyatla takılarak duymasını sağlayacak olan 'cocholer implant' cihazına ulaşmasına yetmedi. SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Servet Karahan firmalarla toplantı yapıp cihaz temini konusunda anlaştıklarını belirtti. Ancak, Berçem ve Ağustos 2004'te aynı sorun nedeniyle haber olan Ayşe Yılmaz gibi onlarca çocuğun sıra beklediği Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Başhekimi Sami Türkoğlu'nun bu gelişmeden henüz haberi yok.
Küçük Ayşe gündeme getirdi
Cocholer implant cihazıyla ilgili sıkıntı ilk olarak, Ağustos 2004'te Adana'da yaşayan 5 yaşındaki Ayşe Yılmaz'ın durumunun basında yer almasıyla gündeme gelmişti. Ayşe'yle ilgili haberler üzerine Başhekim Dr. Sami Türkoğlu, "Ayşe'yi getirsinler gerekeni yapalım. Söz konusu cihazdan alınması için ihale açılacak" demişti.
Ancak söz konusu ihale gerçekleştirilemedi. Araya SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri de girdi, sistem baştan aşağı değişti. İyileştirici sarf malzemesi şimdi de Ankara Altındağ'da bir apartmanın kapıcı dairesinde yaşayan Kol ailesinin 6 yaşındaki kızı Berçem'le gündeme geldi. Üç yıl önce Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Kliniği'ne sevki yapılan Berçem ve ailesi, yeniden duyabilmesi için gerekli olan cocholer implantın alınmasını ve ameliyat sırasının kendilerine gelmesini bekliyor.
Berçem'in annesi Pakize Kol, kızlarını özel hastaneye götürdüklerinde, doktorların, "Kızınızın bir an önce ameliyat edilmesi gerekiyor" dediklerini, ancak tanesi 22-23 bin dolar civarında olan cihazı kendi imkânlarıyla almalarının mümkün olmadığı için sıra beklediklerini söyledi.
Başhekim Türkoğlu, SSK'ya bağlı tüm sağlık kuruluşlarının şubat ayında Sağlık Bakanlığı'na devredildiğini ve SSK ile Sağlık Bakanlığı arasında hizmetlerin nasıl sürdürüleceğine ilişkin protokoller imzalandığını anımsattı. Söz konusu protokollerin hiçbirinde 'cocholer implant' temini konusunda bir düzenleme olmadığına dikkat çeken Türkoğlu, "Benim ekibim ve imkânım mevcut. Hasta bugün gelsin ameliyat edeyim. Yeter ki cihaz olsun" dedi.
SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Servet Karahan ise şu bilgileri verdi: "Daha önce iki firmadan tanesi 40-41 bin YTL'ye sağlanan cihazlar, piyasaya üçüncü bir firmanın girmesiyle yaklaşık 10 bin YTL ucuzlatılabildi. Geçen hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda söz konusu firmaların temsilcileriyle toplantı yaptık. 29 bin YTL civarında bir fiyatta uzlaştık. Cocholer implant konusunda bir paket program hazırladık. Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma hastanesi, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi ve İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sözkonusu cihaza ihtiyaç duyan hastaların ameliyatları gerçekleştirilecek."
'6 yaşından sonra işe yaramaz'
Prof. Dr. Asım Kaytaz, işitme engelini gidermek için kullanılan 'cocholer implant' cihazının en erken sürede takılması gerektiğini belirterek, "7 veya 8 yaşında takılması işe yaramaz. Cihaz geç takıldığında çocuğun eğitiminden geri kalması, algılama kapasitesinin düşmesi söz konusu" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/8472338472330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.