'Berdel değil eğitim' dedi: Üç ölü, bir yaralı

Mustafa Katı, berdel anlaşması yaptığı kızını daha sonra 'yaşı küçük, okumak istiyor' diyerek vermekten vazgeçince, iki akrabasıyla birlikte öldürüldü.
Haber: MİKAİL PELİT / Arşivi

MALATYA - Mustafa Katı, berdel anlaşması yaptığı kızını daha sonra 'yaşı küçük, okumak istiyor' diyerek vermekten vazgeçince, iki akrabasıyla birlikte öldürüldü. Saldırıda Katı'nın bir akrabasını da ağır yaralayan Tay ailesi, aynı minibüste bulunan genç kıza dokunmadı.
Berdel katliamı Yazıhan ilçesi İriağaç Köyü'nde yaşandı. Mustafa Katı'nın akrabası Mehmet Yavaş'ın anlatımına göre, üç ölümle biten saldırı şöyle gelişti: Şeyho Tay, 18 yaşındaki kızı Elif Tay'ı Mustafa Katı'nın oğlu Murat Katı'yla evlendirdi. Bu evlilik karşılığında da oğlu Suat Tay'a, Katı'nın 14 yaşındaki kızı G.K.'yı berdel usulüyle almak için anlaştı. Ancak Katı ailesi, Akçadağ Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda öğrenim gören kızlarının yaşının küçük olduğu ve okumak istediği gerekçesiyle berdelden vazgeçti. Mustafa Katı, Tay aileden aldığı gelin karşılığında 5 bin YTL başlık parası verdi. Parayı alan Şeyho Tay, berdelde de ısrar etti. İki aile arasında bu nedenle sık sık tartışmalar yaşanmaya başladı.
Mustafa Katı akrabalarıyla birlikte, kızını okula götürmek için dün sabah İriağaç Köyü Karasu mezrasından minibüsle yola çıktı. Şeyho Tay, oğulları Selim Tay ve Suat Tay, köy çıkışında minibüsün önünü kesti. Taylar, araç içindeki Mustafa Katı ve akrabaları Ali Koç, Osman Koç ve Bilal Karakuş'a av tüfekleriyle ateş etti. Katı, Ali ve Osman Koç olay yerinde öldü, Karakuş ağır yaralandı. Saldırganlar, berdel karşılığı alacakları genç kıza dokunmadan kaçtı. Karakuş hastaneye kaldırıldı. Jandarma saldırganları yakalamak için çalışma başlattı.