Berdel denen tecavüzde iki aileye de ceza yağacak

Eminönü'nde polise sığınan 13 yaşındaki S.G.'yi 'berdel'le evlendiren anne ve babası ile S.G.'nin ırzına geçen 'eşi' hakkında 18 ile 47 yıl arasında hapis istendi.

İSTANBUL - Eminönü'nde polise sığınan 13 yaşındaki S.G.'yi 'berdel'le evlendiren anne ve babası ile S.G.'nin ırzına geçen 'eşi' hakkında 18 ile 47 yıl arasında hapis istendi.
Eminönü Çocuk Büro Amirliği'ne başvuran S.G. başından geçenleri anlatınca, soruşturma başlatılmıştı. S.G.'nin anlatımlarına göre, ağabeyi Ramazan G., sevdiği S.A.'yı kaçırmıştı. S.A.'nın ailesi de kaçan kızlarına karşılık aileden 35 bin YTL para ya da S.G.'nin 'berdel' usulüyle oğulları M.A.'ya verilmesini istemişti. M.A. ile imam nikahıyla evlendirilen S.G. beş ay boyunca tecavüze uğramıştı.
Savcı, olayla ilgili iddianamesini tamamaldı. İddianamede, S.G.'nin babası Fahrettin G. ile annesi Gülşen G. hakkında "çocuğun cinsel istismarı" ve "evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptırmak" suçlarından 18 ile 33,5 yıl arasında hapis cezası talep edildi.
S.G.'nin evlendirildiği M.A.'nın babası Medeni A. ile annesi Emine A'.nın da aynı suçlamalar ve "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" suçundan 22 ile 47 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi. M.A.'nın dosyası ise, 18 yaşından küçük olması nedeniyle Çocuk Mahkemesi'ne gönderildi.