Berdel düğününde maganda şov!

Ne devletin, ne sivil toplum kuruluşlarının uyarıları ne de gençlerin karşı çıkmaları berdel (karşılıklı kız alıp verme) gerçeğini değiştiremiyor. Şanlıurfa'nın Kızıl ve Verimli köylerinde oturan Özgün ile Gök aileleri başlık parasından kurtulmak için berdelle hem kızlarını, hem de oğullarını evlendirdi.
Haber: BARIŞ DURAK / Arşivi

ŞANLIURFA - Ne devletin, ne sivil toplum kuruluşlarının uyarıları ne de gençlerin karşı çıkmaları berdel (karşılıklı kız alıp verme) gerçeğini değiştiremiyor. Şanlıurfa'nın Kızıl ve Verimli köylerinde oturan Özgün ile Gök aileleri başlık parasından kurtulmak için berdelle hem kızlarını, hem de oğullarını evlendirdi. Magandaların attığı silahların gölgesinde yapılan düğünle evlendirilen damatlardan Mehmet Özgün, "Berdel taraftarı değilim, ama kaderin önüne geçilmez" dedi.
Bildik görüntüler
Muacel aşiretinden Mehmet Özgün, Verimli Köyü'nde yaşayan Binizet aşiretinden 20 yaşındaki Şehrazat Gök'ü eş olarak seçti. Aile başlık parası yerine Şehrazat Gök'ün ağabeyi 25 yaşındaki Ahmet Gök'e, 19 yaşındaki kızları Halime Özgün'ü eş olarak verdi. Kızıl Köyü'nde Özgün ailesi tarafından yapılan çifte düğünde bilindik manzaralar hâkimdi. Düğüne katılan çok sayıda davetli, silahlarına sarılarak çocukların gözü önünde ateş etti. Düğünde damadın başı üzerinde de silah sıkılırken, bazı davetliler pompalı tüfek ve uzun namlulu Kalaşnikof tüfekler kullandı.
Yapılan düğün sonunda berdel ile mutluluğu seçen aileler kızlarını değiş tokuş yapacakları iki köy ortasında buluştu. Mehmet Özgün, yanına aldığı kız kardeşi Halime Özgün'le süslenmiş otomobile binerek yola çıktı. Bu sırada, Özgün ailesinin yakınları âdet gereği gelin giden kızlarının ardından su döktü. Halime Özgün'ün evden çıkışı sırasında bir erkek yakını da, gelinin başının üzerinde âdet gereği tabancayla havaya ateş etti.
Rehine takası gibi
İki köyden çıkan düğün konvoyu, birbirine 10 kilometre mesafedeki iki köyün orta noktası olarak kabul edilen bir köprü üzerinde buluştu. Buluşma noktasına, damatlardan Ahmet Gök gelmedi, gelinlerin arabadan inişi sırasında bir kişi havaya Kalaşnikof tüfekle uzun süre ateş etti. Bu sırada gelin ve yanındaki kadınlar korkudan kulaklarını kapattı. İki gelinin buluşması sırasında da çok sayıda kişi tabancaları ve tüfekleriyle havaya defalarca ateş etti. İki gelin yeni eşlerine ve evlerine giderken, gözyaşı döktü. Mehmet Özgün, buluşma sonrası eşi Şehrazat Gök ile Kızıl Köyü'ne dönerken, kız kardeşi Halime Gök ailesinin yakınlarıyla birlikte Verimli Köyü'ne gitti.
'Beğendik, mecburuz'
Berdelle Şehrazat Gök'le evlenen 30 yaşındaki damat Mehmet Özgün, "Çok mutluyuz. Anlaştık ve evlenme karar verdik. Ben evleneceğim kızı gördüm, kızın ağabeyi de benim kardeşimi görüp beğendi. Birbirimizi beğenmesek bu iş zaten olmazdı. Berdel evliliklerine fazla taraftar değilim. Başlık parası verebilecek durum olmadığı için berdel evliliği kısmet oldu. Kaderin önüne geçmek mümkün değil" diye konuştu.
'Başlık parasından kaçmak için berdele başvuruyorlar'

Mehmet Özgün (ortada) Şehrazat Gök'le (sağda) evlenirken kardeşi Halime (solda) eşinin ağabeyiyle hayatını birleştirdi.
Kızıl Köyü Muhtarı 60 yaşındaki Cuma Altan, bölgede sürekli berdel evliliklerinin yaşandığını belirterek, "Berdel evliliklerinde bir taraftan birisi eğer boşanırsa, diğer taraf da boşanır. Yani evlilikler birbirine bağlı sürer. Başlık parası ödeyecek gücü olmayanların tercihi berdel evliliğidir" dedi. Geleneklere göre eğer taraflardan biri boşanır diğeri bunu istemezse evliliğini sürdürmek isteyen başlık parası ödemek zorunda. Bu yapılmazsa çift mecburen ayrılıyor.