Berdel evliliğe çifte dava: 44 yıl

Berdel evliliğe çifte dava: 44 yıl
Berdel evliliğe çifte dava: 44 yıl

S.K. ile berdel usulü evlenen Fikret D. (üstte) için 15, diğer damat için 29 yıl hapis istendi.

Adana’da, ’berdel’ yöntemiyle 15 yaşındaki S.K. ile nikâhsız evlendirilen 25 yaşındaki Fikret D. hakkında 15 yıla kadar, aynı yaştaki Y.D. ile evlendirilen 17 yaşındaki M.K. hakkında ise 29 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Olay, M.K. ile evlendirilen Y.D. ve Fikret D. ile evlendirilen S.K.’nın, 15 Şubat 2013’te polise başvurmalarıyla ortaya çıktı. Yapılan araştırmaya göre eşinden ayrı yaşayan Türkan K., kızı S.K.’yı akrabalarının oğlu Fikret D.’ye verdi. Çocuk gelin S.K., gelinlik giydirilerek evlendirildi. Ardından Fikret D.’nin kız kardeşi Y.D., küçük gelin S.K.’nın ağabeyi M.K. ile evlendirildi. Kayınvalideler arasında anlaşmazlık çıkınca iki gelin birlikte polise giderek, “Bizi birbirimizin ağabeyleriyle zorla evlendirdiler” dedi.

Korumaya alındılar
Çocuk Şube Müdürlüğü’nde ifadelerinin ardından devlet korumasına alınan çocuk gelinlerden S.K., başından geçen olayı şöyle anlattı:
“Kayınpederim beni annemden istedi. Ağabeyim ’Kız istemiyor, vermeyelim’ dedi. Ancak annem beni zorla evlendirdi. Mahallede düğün yapıldı. Düğün tarihini tam olarak hatırlamıyorum. Çünkü okuma-yazma bilmiyorum. Fikret evli kaldığımız süre içerisinde ben istemediğim halde cinsel ilişkiye girdi. Ayrıca ’Seni bana zorla verdiler’ diyerek sürekli dövdü. Eli ile vurduğu gibi saçımı da çekti.”
Diğer çocuk gelin Y.D. de benzer ifadeyle şikâyetçi oldu. Çocuk gelinler ayrıca “Bizi ailemize vermeyin, öldürürler” diye ifade verdi.
Polis damatların da ifadesini aldı. S.K. ile severek evlendiklerini ileri süren Fikret D. şunları söyledi:
“10 ay kadar önce mahallede düğün yaparak evlendik. Rızasıyla birlikte olduk. Ayrıca ona vurmadım, dövmedim. Kız kardeşim Y. ile eşimin ağabeyi M. de kimsenin zorlaması olmadan evlendi.”

29 yıl isteniyor
Fikret D. ile M.K. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.
İki ayrı savcı tarafından yürütülen soruşturmanın ardından 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne açılan davada Fikret D. hakkında ’çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası istendi.
Adana 3. Ağır Ceza Mah-kemesi’nde kabul edilen diğer iddianamede ise 17 yaşındaki damat M.K. hakkında ’çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ayrıca ’kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlarından toplam 29 yıla kadar hapis cezası talep edildi.