'Berdel mağduru' ailesini kurtardı

'Berdel' usulüyle zorla imam nikâhı kıyıldıktan sonra bir eve kapatıldığını, dövüldüğünü ve tecavüze uğradığını söyleyerek Kumkapı sığınma evine başvuran küçük kız, mahkemede ailesini kurtardı.
S.G., İstanbul...

İSTANBUL - 'Berdel' usulüyle zorla imam nikâhı kıyıldıktan sonra bir eve kapatıldığını, dövüldüğünü ve tecavüze uğradığını söyleyerek Kumkapı sığınma evine başvuran küçük kız, mahkemede ailesini kurtardı.
S.G., İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada "Kocamı çok seviyorum. Bizim orada resmi nikâhı olmayanların üzerine kuma getiriyorlar. Komşular aklıma girince kocamı çok sevdiğim için 'nikâh yapılsın' diye şikayetçi oldum" dedi. Oysa iddianamede, S.G.'nin ağabeyinin S.A. adlı bir genç kızı kaçırdığı, ailesi 40 bin YTL başlık parası ödeyemeyince, 'bedel' olarak S.G.'nin bu aileye zorla verildiği belirtiliyordu.
S.G., ifadesini değiştirince tutuklu yargılanan kayınvalide E.A., kayınpeder M.A.'yla baba F.G.'nin tahliyesine karar verildi. Anne G.G tutuksuz yargılanıyordu. Dört sanık için 'çocuğun cinsel istismarı', 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak' ve 'evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptırmak' suçlarından 22-47 yıl hapis isteniyordu. Bu arada S.G.'nin yaşının ilk söylenenin aksine 13 değil, 17 olduğu belirlendi.