Berdelde babalara 34 yıl istendi

Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır'da çocuklarını 'berdel' usulüyle evlendiren iki baba hakkında 34'er yıl hapis istemiyle dava açtı.

DİYARBAKIR - Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır'da çocuklarını 'berdel' usulüyle evlendiren iki baba hakkında 34'er yıl hapis istemiyle dava açtı. Diyarbakır'da dayısının oğluyla zorla evlendirilmek istenen A.A., başka bir köyde oturan sevdiği F.K.'ya kaçtı. İki aile, kız kaçırma nedeniyle aralarında başlayan husumeti ortadan kaldırmak için 'çareyi' berdelde (karşılıklı kız alıp verme) buldu. Ataç ailesi, Kaçar ailesinden, kaçırdıkları kızlarına karşılık oğullarıyla evlendirmek için bir kız ve 10 bin YTL istedi. Kaçarlar da olayın kan davasına dönüşmemesi için kızları H.K.'yı Ataçlara vermeye razı oldu. Olay tarihinde 15 yaşını doldurmadığı anlaşılan H.K. ve M.A. rızaları dışında imam nikâhıyla evlendirildi.
Haberler ihbar oldu
Basında yer alan 'berdel kurbanı çocuklar' konulu haberleri ihbar kabul eden Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Başsavcılık, çocuklarını berdel usulü evlendiren Mehmet Ataş ve Ramazan Kaçar hakkında, 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan dava açtı. Dava iddianamesinde özetle şöyle denildi:
'Tek çarem alışmak'
"M.A.'nın basına konu olan haberde, 'Aile baskısı ve berdel gereği evlendik. Ben okuluma devam ederek tahsilimi tamamlayıp askerliğimi bitirdikten sonra evlenme arzusunda iken böyle bir olayın içerisine girmek zorunda kaldım' demiştir. H.K. ise haberde, berdel gereği M.A.'ya verildiğinin kendisine söylendiğini ifade ederek, 'Bu olayın nedenini sorduğumda babam bana 'Seni verdik, üstüne de 10 bin YTL para verdik' dedi. Evlenmezsem her iki aile arasında kan davası başlayacaktı. Evlendikten sonra eşimi sevmeye başladım ve bu duruma alışmaktan başka çaremin olmadığını biliyorum' demiştir."
İddianamede, iki baba hakkında 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 34'er yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede, mağdurların yaşı dikkate alındığında olay tarihinde mağdurların 15 yaşını bitirmedikleri, bu nedenle herhangi bir cinsel ilişki için muvafakatlerinin aranmadığı ve bu şekilde suça babalar Mehmet Ataş ile Ramazan Kaçar'ın bilerek ve isteyerek iştirak ettikleri belirtildi.
Babalar, berdel değil diyor
Babalardan Mehmet Ataş, ifadesinde, evliliğin berdel âdeti kapsamında yapılmadığını iddia ederek "Kızım A., F.K. ile kaçtıktan sonra oğlum M.A'ya F.K.'nın kız kardeşi H.K'yi gelin olarak almak için ailesinden istedik. Çocukların tanışmasının ardından rızalarını aldıktan sonra düğün yaptık" dedi. H.K'nin babası Ramazan Kaçar ise çocukların karşılıklı birbirini sevdiğini, kendi rızalarını aldıktan sonra evlendirdiklerini söyledi.