'Berfo Ana' anıtı yükseliyor

'Berfo Ana' anıtı yükseliyor
'Berfo Ana' anıtı yükseliyor
Kaybedilen oğulların ve kızların analarının yaşadığı acıların simgesi haline gelen 'Berfo Ana' adını Çankaya'da yaşatmak için Berfo Ana Parkı'nın temelini atan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, parka dikilecek Berfo Ana Anıtı'nı, Heykeltıraş Metin Yurdanur'un atölyesinde inceledi.

ANKARA - Bu yıl Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında temeli Başkan Bülent Tanık tarafından atılan ve yapımına başlanan Berfo Ana Parkı, bünyesindeki anıtla Berfo Ana'yı unutulmayacak bir simge haline getirecek. Berfo Ana Anıtı'nı şekillendiren Heykeltraş Metin Yurdanur'u atölyedeki çalışmaları sırasında ziyaret eden Tanık, kayıp ailelerinin sembolü haline gelen Berfo Ana'yı unutturmayacak heykelin çok anlamlı olduğunu ifade etti. Berfo Ana"nın mücadelesini Çankaya'da yaşatacak olmanın buruk mutluluğunu yaşadıklarını belirten Tanık, "Çocukların kendi diktikleri fidanların ağaca dönüştüğü 18 bin metrekarelik alanda, koşup oynayacakları şen kahkahalarının yükseleceği bu parkla Berfo Ana ölümsüzleşecek" dedi.

Çankaya Belediyesi tarafından yapımı süren Berfo Ana Parkı, 12 Eylül darbesinin ardından oğlu Cemil Kırbayır'ı kaybeden ve cesedine dahi ulaşamayan 105 yıllık hayatının 30 yılını oğlunun acısıyla geçiren Berfo Kırbayır ve kayıp annelerini simgeliyor. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/114801211480124

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BERFO ANA - m.rozbilen

  Berfo ana, rahmetle anacak bir anıt ve hatıra bıraktı.Ya oğlunu kaybedenler? Rahmetle anacak bu dünyada siz ne bıraktınız? Bırak bir şey bırakmayı,ortaya çıkmaya bile cesaretiniz yok.Ancak mazluma ve güçsüze gücünüz yeter.Siz zavallısınız.

  Berfo ANA'yi anmak - Ari Zerdüst

  Ömrünü cocuklarinin mezar ve kemiklerini aramakla geciren analarin acilarini yasadiklari sürece bir kez olsun akilarinin ucuna getirmeyen,analarin acisini dindirmek icin demokratik alanda tek bir söz eylem sahibi olmiyanlar secimlere rama kala bu heykeli düsünmeleri ister istemez insanoglu tarafindan sorgulaniliyor ve bu girisime kuskuyla bakiliyor.Bu belediye hangi partinin bilmem ama eger iyi niyetli birisi ise parti kaygisi tasimadan analarin saflarinda yer almasi gerekir.Umariz bu heykel iyi niyetlerle yapilmis olsun!Düsünülmesi bile önemli ama rant kapisina dönüstürülmese eger!

  söz susar - isakent

  yüreğimi sızlatan insandın berfo ana oğluna kavuştun sonunda acıların dinmiştir umarım yattığın yer cennet olsun

  anlamlı - sirok

  1:çok anlamlı bir iş olmasına karşın sonra bu heykelin başına neler gele bileceği beni endişeye sevk etmekte. 2:berfo ananın acısını duymayıp ölümünü beklemek manidar. 3:diğer cumartesi anneleri bu parkta sesini dura bilecekse açın yoksa ne mahalvar sakız çiğnemeye....