Berfo Ana hayatını kaybetti

Berfo Ana hayatını kaybetti
Berfo Ana hayatını kaybetti
Oğlu Cemil Kırbayır'ın kemiklerini 33 yıldır arayan Berfo Kırbayır, bu sabah 105 yaşında, hayatını kaybetti.

12 Eylül döneminde evden alınan ve bir daha geri dönmeyen oğlu Cemil Kırbayır için 33 yıl mücadele veren Berfo Ana, bu sabah hayatını kaybetti.

En son mide kanseri teşhisi konulan ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları bulunan Berfo Kırbayır, saat 05.00'te İçerenköy'deki evinde hayatını kaybetti. Berfo Kırbayır'ın cenazesi, yarın toprağa verilmek üzere Ardahan'ın Göle ilçesine gönderilecek.

Kayıp ailelerin sembol ismi “Berfo Ana”, ilerleyen yaşına rağmen, kayıp annelerin verdiği birçok etkinliğe katıldı. Oğlu Cemil Kırbayır ve diğer kayıpların bulunması için kayıp yakınları ile birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşen Berfo Ana ve "tek dileğim ölmeden oğlumun mezarını görebilmek" demişti.

Berfo Kırbayır, 12 Eylül döneminin Genelkurmay Başkanı Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandıkları ve rahatsızlıkları nedeniyle gelmedikleri 12 Eylül davasının duruşmasına ambulansla gelerek, müdahil oldu.

Ailesi, Berfo Ana’nın hayatını kaybetmesiyle ilgili bir açıklama yaptı:

105 yaşında, oğlu Cemil Kırbayır'ın kemiklerini 33 yıldır arayan Berfo Kırbayır, bugün 05:00 civarı hayata gözlerini yumdu.

En son mide kanseri teşhisi konan, ameliyat sürecini direnişiyle atlatan Berfo Anamız'ın sağlık durumu son günlerde kötüye gidiyordu. Berfo Ana, ömrünün son 33 yılını oğlunun kemiklerini bulmaya adamıştı. Son nefesinde de yine oğlunun adı ağzındaydı. 105 yaşında olmasına rağmen oğlunun katili Kenan Evren'in yargılanacağı 12 Eylül Mahkemesi'ne kadar gitti.

Adaletin temsilcisi oldu.

Kendi yaşamıyla direnişin temsilcisi oldu.

Annemizin, Cemil'in kemiklerini bulmadan toprağa gömülmesine sebep olan herkesin hak ettikleri cezaları almaları için, Kırbayır Ailesi olarak bu mücadeleyi sürdüreceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.

Cenazemiz yarın Göle'de defnefdilmek üzere İstanbul 'dan yola çıkacaktır.

Hepimizin başı sağ olsun.

Kırbayır Ailesi


  http://www.radikal.com.tr/112231811223187

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Utanmak - imagine1300

  Insanlarin birakin canlarini, olulerininin kemiklerini bile ailelerinden esirgeyen bir zihniyetin vatandasi olmak ne kadar utanc verici! Oluye saygisi yok diriye saygisi yok.. Bunun vebali hepimizin boynuna... Mekani cennet olsun...

  kapılar - domquixote

  berfo ana belki oğlu ansızın döner diye 33 yıldır evinin kapısını kilitlemiyordu. eminim melekler de belki berfo ana vefat eder diye nicedir cennetin kapılarını kilitlemiyorlardı... bu dünyadakilere baş sağlığı, cemil kırbayır'a da göz aydınlığı diliyorum.

  ... - pierre woodman

  Berfo ana kimdi ya? Şu Kenan Paşa'yı daha mahkeme salonuna getiremedikleri 12 Eylül davasına müştekiliği kabul edilmeyen teyze mi? Yoksa derin devletle yüzleşiliyor diye 6 senedir yürütülen Ergenekon davasında bu güne kadar sadece hakimlerinin ceza aldığı müştekiliğine Nazlı Ilıcak kabul edilirken müştekiliği yine kabul edilmeyen Berfo Ana mı? Çıkaramadım ben kendini. Neyse gidip uyuyayım ben ya da fotosentez yapayım bu ülke insanının çoğunun yaptığı gibi.

  Anadolu Anası. - bipedfive

  Oğlum gelir kapıda kalır diye kapısını açık bırakan, evini bilsin diye 32 yıldır evini boyatmayan bir ana. Sen rahat uyu. Ama sana bu acıyı yaşatanların yatacak yeri yok. Mekanın cennet olsun. Hesap öteye kaldı.

  SENİ ÇOK ÖZLEYECEĞİZ BERFO ANA. - m.rozbilen

  Duru,saf,şefkatli ve mücadeleci Berfo ana.Seni, gördüğün zulme başkaldırışınla ve suçluların cezalandırılıp yargısız infazla kaybedilen oğlunun hiç değilse kemiklerinin bulunmasını isteyiyişinle ve haksızlığa karşı haykırışınla tanıdık.Bir sembol oldun.Che Guvera gibi.Allahın rahmetine kavuştuğunu öğrendik.Yolun açık,mekanın cennet,yüce rabbimin rahmeti üzerine olsun.Lütfen Berfo ana için bir fatiha okuyun.

  utansınlar - hivda08

  başımız sağ olsun..yaşın hürmetine senin isteklerini yerine getiremeyenler utansın..

  ... - d.ezgi

  Bütün anaların ve kayıpların başı sağolsun. Umarım mücadelesi arkasından gelen bizlere ışık olur.