Berfo Ana son kez Galatasaray'da

Berfo Ana son kez Galatasaray'da
Berfo Ana son kez Galatasaray'da
Berfo Kırbayır'ın kızı Fatma Gülmez, Başbakan Erdoğan'a seslendi: "Anamın vasiyetini yerine getir ne olursun! Anamın gözü açık gitti. Kardeşimin kemiklerini verin, anamın yanına yatıralım."

İSTANBUL - Cumartesi Anneleri olarak bilinen kayıp yakınlarının sembol ismi Berfo Kırbayır son kez Galatasaray Meydanı'ndaydı.
Kayıp oğlu için onlarca kez Galatasaray'da eylem yapan Berfo Ana'nın bu kez cenazesi meydana geldi. 105 yaşında ölen Berfo Kırbayır gibi yakınları gözaltında kaybolan aileler de tören için oradaydı.

BDP EŞ BAŞKANLARI DA TÖRENE KATILDI
Berfo ana için düzenlenen törene BDP Eş Genelbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da katıldı. Duygusal anların yaşandığı törende konuşan Berfo Kırbayır'ın kızı Fatma Gülmez, gözyaşları içinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a seslenerek, "Anamın vaziyetini yerine getir ne olursun? Anamın gözü açık gitti. Kardeşimin kemiklerini verin, anamın yanına yatıralım" dedi.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR
Fatma Gülmez konuşurken kızı Seval Gülmez de gözyaşlarına boğuldu. Berfo Kırbayır'ın cenazesi alkışlarla Galatasaray Meydanı'ndan uğurlandı. BDP Eş Genelbaşkanı Selahattin Demirtaş, gündeme ilişkin soruları yanıtlamayı, "Berfo ana için görevimizi yerine getiriyoruz" diyerek reddetti. .

TABUTUNU KADINLAR OMUZLADI 
Berfo Kırbayır’ın cenazesi Galatasaray meydanındaki törenin ardından Üsküdar’daki Şakirin Camii’ne getirildi. Berfo Ana’nın tabutuna yıllarca elinde taşıdığı kayıp oğlunun fotoğrafı konuldu. Cuma namazının ardından cenaze namazı kılındı. Berfo Ana için helallik alındı. Cenaze törenine CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu ile 23. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı yapan AKP eski milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül de katıldı. Gürsel Tekin, "Başta Cumhurbaşkanı, Başbakan olmak üzere hepimizin büyük bir sorumluğu var. Sayın Başbakan ’Berfo Ana’yı sarayına çağırmıştı. Berfo Ana, oğlu bulunmazsa hakkını helal etmeyeceğini söylemişti. Berfo Ana’nın hakkını helal etmeyeceği Cumhurbaşkanı, Başbakan, milletvekilleri olarak o ayıpla karşı karşıyayız" dedi.
Namazın ardından Berfo Kırbayır’ın tabutu kadınlar tarafından omuzlandı. "Anaların öfkesi katilleri boğacak" sloganı atan kalabalık, tabutu cenaze arabasına kadar taşıdı. Berfo Kırbayır’ın cenazesi toprağa verilmek üzere Iğdır’a götürüldü. (Taner YENER-Özgür ALTUNCU/DHA)