Berfo Ana son kez Galatasaray'da

Berfo Ana son kez Galatasaray'da
Berfo Ana son kez Galatasaray'da
Berfo Kırbayır'ın kızı Fatma Gülmez, Başbakan Erdoğan'a seslendi: "Anamın vasiyetini yerine getir ne olursun! Anamın gözü açık gitti. Kardeşimin kemiklerini verin, anamın yanına yatıralım."

İSTANBUL - Cumartesi Anneleri olarak bilinen kayıp yakınlarının sembol ismi Berfo Kırbayır son kez Galatasaray Meydanı'ndaydı.
Kayıp oğlu için onlarca kez Galatasaray'da eylem yapan Berfo Ana'nın bu kez cenazesi meydana geldi. 105 yaşında ölen Berfo Kırbayır gibi yakınları gözaltında kaybolan aileler de tören için oradaydı.

BDP EŞ BAŞKANLARI DA TÖRENE KATILDI
Berfo ana için düzenlenen törene BDP Eş Genelbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da katıldı. Duygusal anların yaşandığı törende konuşan Berfo Kırbayır'ın kızı Fatma Gülmez, gözyaşları içinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a seslenerek, "Anamın vaziyetini yerine getir ne olursun? Anamın gözü açık gitti. Kardeşimin kemiklerini verin, anamın yanına yatıralım" dedi.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR
Fatma Gülmez konuşurken kızı Seval Gülmez de gözyaşlarına boğuldu. Berfo Kırbayır'ın cenazesi alkışlarla Galatasaray Meydanı'ndan uğurlandı. BDP Eş Genelbaşkanı Selahattin Demirtaş, gündeme ilişkin soruları yanıtlamayı, "Berfo ana için görevimizi yerine getiriyoruz" diyerek reddetti. .

TABUTUNU KADINLAR OMUZLADI 
Berfo Kırbayır’ın cenazesi Galatasaray meydanındaki törenin ardından Üsküdar’daki Şakirin Camii’ne getirildi. Berfo Ana’nın tabutuna yıllarca elinde taşıdığı kayıp oğlunun fotoğrafı konuldu. Cuma namazının ardından cenaze namazı kılındı. Berfo Ana için helallik alındı. Cenaze törenine CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu ile 23. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı yapan AKP eski milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül de katıldı. Gürsel Tekin, "Başta Cumhurbaşkanı, Başbakan olmak üzere hepimizin büyük bir sorumluğu var. Sayın Başbakan ’Berfo Ana’yı sarayına çağırmıştı. Berfo Ana, oğlu bulunmazsa hakkını helal etmeyeceğini söylemişti. Berfo Ana’nın hakkını helal etmeyeceği Cumhurbaşkanı, Başbakan, milletvekilleri olarak o ayıpla karşı karşıyayız" dedi.
Namazın ardından Berfo Kırbayır’ın tabutu kadınlar tarafından omuzlandı. "Anaların öfkesi katilleri boğacak" sloganı atan kalabalık, tabutu cenaze arabasına kadar taşıdı. Berfo Kırbayır’ın cenazesi toprağa verilmek üzere Iğdır’a götürüldü. (Taner YENER-Özgür ALTUNCU/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112248311224836

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  berfo ana son kez galatasaray hk. - fgemak

  100 yaşını doldurmuş bir ana nın feryadı dile getirilmeye çalışılıyor, çanakkale savaşında ve terörle mücadelede nice berfo anaların feryatları olmuştur, bunlar manşetlere taşınmıyorda neden berfo ananın feryadı taşınıyor,

  Ne güzeldi Berfo Ana - ilbeg

  Çocuğuna kavuşabilseydi keşke ama maalesef çocuğuyla bir daha görüşemeyecek. Acı gerçek budur. O yüzden bu ülkede çok ama çok şeylerin değişmesi gerekiyor, insanlarımız böyle insafsızca acılar çekmemeli. Çok güzel söylemiş söyleyen: Yazıktır, Günahtır, Zulümdür ! Türkiye işte bu üçünün bir arada ve bütün şiddetiyle devam ettiği bir ülkedir.

  samimiyet testi - bedran79

  Sonunda kavuştun Berfo ana evladın cemile.Nur içinde yat.Eminim o da sabırsızlıkla seni bekliyordu. iyi bir insan ve kul olursam ve şansım yaver gider de cennete kabul edilirsem mutlaka elini öpmeye geleceğim.Biz insancıklar senin vasiyetini yerini getiremedik.Affet bizi ana..

  ... - semers

  Oxır be daye Berfo(Uğurlar olsun Berfo ana)...

  oğlunun kemiyini istemek insanlığın acı dıramı: - okkes cavus

  cemil kır bayır nerede kayboldu. bu gittiyi karakol veya emniyet şubesi neresi. göz altına alındığı saat ve tarihte görevli olanlar bu kayboluş olayını ya biliyor, yada müsebbidir. ülkemizde bu tür olaylar çok yaşandı. işde cumartesi analarının hepsi birer berfo ana. dertleri aynı aradıkları aynı aynı kayıplar. yahu bu ülkede düşman istilasımı olduda bu kadar insan kayboldu. bilen yok arayan çok cevap yok. bir karakolda veya şubede bir işkence olayı oluyorsa, bundan yetkilimakamların haberinin olmaması mümkün deyildir. devlet isterse bunu en kısa zamanda bütün sorumlularını bulur. kemikleride bulur. anaların arama ve acısını bir nabze dindirir. ışıklar içinde yat berfo ana ..........oğlunu öldüren insanlık yoksulu vijdasızlar ve desdekcileri kahrolsun.......

  YOKTUR ARI NAMUSU DÜNYANIN. - m.rozbilen

  Ah Berfo ana ah.Sayın Topuz'un dediği gibi bizi haksızlığımızlz baş başa bırakıp gittin.Davan mahşere kaldı.Ve Firik dedenin dediği gibi "hiç yoktur adaleti arı namusu dünyanın".Nur içinde yat BERFO ana.