Berfo Ana'nın ocağı tütsün diye...

Berfo Ana'nın ocağı tütsün diye...
Berfo Ana'nın ocağı tütsün diye...
Ardahan'ın Göle ilçesindeki Berfo Ana'nın evi Cemil Kırbayır'ın düşüncelerini yaşatmak için Cemil Kırbayır Kültürevi'ne dönüştürülüyor. 22 Mayıs'ta Kültürevi'nin düzenlediği bir dayanışma konseri yapılacak. Konser gelirleri Kültürevi'nin yapımına harcanacak.

Radikal.com.tr - Cemil Kırbayır Kültürevi Derneği, Cemil Kırbayır'ın 12 Eylül'le yıkılan evini bir kültürevi olarak yeniden inşa ediyor. Ardahan'ın Göle ilçesinde, geçen sene başlanan inşaat çalışmalarında evin temeli ve kaba inşaatı tamamlanmış durumda. İnşaatın kalan kısmını bitirmek için de bir dayanışma konseri düzenleniyor. 

BERFO ANA 32 YIL MÜCADELE ETTİ
Cemil Kırbayır 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında gözaltına alındı ve bir daha haber alınamadı. Annesi Berfo Ana, ilerleyen yaşına rağmen Cumartesi Anneleri’yle birlikte her hafta Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemine katıldı. 105 yaşındaki Berfo Kırbayır, kayıp yakınları ile birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'la da görüşmüş ve "Tek dileğim ölmeden oğlumun mezarını görebilmek" demişti. Ancak Berfo Ana’nın ömrü oğlunun kemiklerini görmeye yetmedi, 21 Şubat 2013'de geçirdiği mide kanserine bağlı ameliyattan sonra meydana gelen komplikasyonlar sonucu 105 yaşında hayatını kaybetti. 

 

 


Cemil Kırbayır Kültürevi Derneği Başkanı Gün Çağ Aydın, “Cemil Kırbayır 12 Eylül askeri darbesinin ardından darbeciler tarafından gözaltına alınıp işkenceyle öldürüldü. Ardahan Göle’de askerler bastığında evini talan etti. Cemil Kırbayır’ı da alıp kaybettiler. Berfo Ana oğlum gelirde dışarda kalır diye kapısını uzun yıllar kapatmadı. 'Oğlum evi tanımaz' diye ne tadilat yaptırdı ne boyattı. Biz de bu kapı hep açık olsun diye, Berfo Ana’ya bir söz verdik. Onun evini kültürevine çeviriyoruz. Berfo Ana 'sizler bana oğlumdan emanetsiniz' diyerek evinin bahçesinde devrimcilere ekmek pişirirdi. Biz de o ocağı yeniden tüttürmek için kültürevi haline getiriyoruz” dedi.
“Berfo Ana’nın Ocağı Tütsün Diye” konserine destek veren Suavi de şunları söyledi, "Berfo Ana'nın yarım kalan bir hayali var: Oğlu Cemil'in ölüsüne kavuşmak. O bunu tüm mücadelesine ve en 'yetkililerin' sözlerine rağmen yaşayamadı. Dünyanın en masum isteği olan evladını bulma arzusunu gerçekleştiremeden gitti! Bunu yaşatmak, bu saatten itibaren tüm devrimcilerin ortak sorumluluğudur bence." 
Konsere Suavi dışında Yavuz Bingöl, İsmail Hakkı Demircioğlu, Niyazi Koyuncu ve Bandista da katılacak. Konser 22 Mayıs 2013 Çarşamba günü saat 20.00′da Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.