Berfo Ana'nın oğlu doğduğu eve 'dönüyor'

Berfo Ana'nın oğlu doğduğu eve 'dönüyor'
Berfo Ana'nın oğlu doğduğu eve 'dönüyor'

105 yaşında ölen ‘Cumartesi Annesi’ Berfo Kırbayır’ın evi kültürevine dönüştürülüyor. 12 Eylül darbesinde gözaltında kaybedilen oğlu Cemil Kırbayır’ı son nefesine kadar aramayı sürdüren Berfo Ana, mücadelesiyle önemli bir simge haline gelmişti. Şimdi Cemil’in doğduğu, Ardahan’ın Göle ilçesindeki ev onun değerlerinin anlatıldığı bir yer olacak.
Cemil Kırbayır Kültürevi’nin geçen sene başlanan çalışmalarında kaba inşaat bitti. Evin ayağa kaldırılması için bugün yapılacak olan ‘Berfo Ana’nın Ocağı Tütsün Diye Dayanışma Konseri’ için Suavi, Yavuz Bingöl, İsmail Hakkı Demircioğlu, Niyazi Koyuncu ve Bandista seferber oldu. Konser geliri kültürevine harcanacak.
Cemil Kırbayır 12 Eylül 1980 darbesinden bir gün sonra 13 Eylül 1980’de gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolmuştu. Annesi ‘Cumartesi Anneleri’yle birlikte her hafta Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemine katılmıştı.
Berfo Kırbayır, kayıp yakınları ile birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’la da görüşmüş ve “Tek dileğim ölmeden oğlumun mezarını görebilmek” demişti. Ardından kurulan alt komisyon sadece dönemin AK Parti Milletvekili Prof. Zafer Üskül’den oluşmuştu.
Prof. Üskül, Cemil Kırbayır’ın işkencede öldürüldüğünü açıklamış, ancak mezar yerini tespit edemediklerini söylemişti.