Berfo Ana'nın türküsü...

Berfo Ana'nın türküsü...
Berfo Ana'nın türküsü...
Kafkas Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Savaş Öztürk, türkü yazdığı Berfo Ana için duygularını anlattı.

KARS - Türkiye ’de 12 Eylül döneminde kaybolan oğlu Cemil Kırbayır'ın bulunması için 33 yıl mücadele veren ve 105 yaşında hayatını kaybeden Berfo Ana’nın (Kırbayır) ölümü kendisine türkü yazan Prof. Dr. Savaş Öztürk’ü de üzdü.

 
 Prof. Savaş Öztürk


Kars’taki Kafkas Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olan eşi Sevgi Öztürk ile birlikte geçen yıl çıkardığı, ’Tomurcuk’ adlı albümünde ’Berfo türküsü’ne yer veren Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Savaş Öztürk, Berfo Kırbayır’ın yaşam hikayesi gibi ölümünün de kendisini çok etkilediğini söyledi. Berfo Ana’nın 12 Eylül’deki acıların en gerçek yüzü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Savaş Öztürk şunları söyledi:
"Çok üzgünüm. Onu 105 yaşına kadar hayatta tutan oğluna duyduğu özlemdi. İnsan vücudunun hayata dayanma sınırlarını zorlayarak bu yaşa kadar hayatta kalabildi. 12 Eylül’de evlat acısı yaşayan bütün analardan bir iz taşıyordu Berfo ana. Çocukları sağcı ya da solcu olsun, bütün analarımız bu acıyı yaşadı. ’Berfo’ eserim aslında bir çocuğun gözüyle 12 Eylül’ün anlatımı ve ezgiye dönüşmüş halidir. O kara güne bütün anlarımız adına ortak bir haykırış olsun diye besteledim bu türküyü. Berfo ana’nın oğlunu bulma çabası 105 yaşına kadar sürdü. Keşke bir şeyler yapılabilseydi, oğlunun mezarını görse ve gözleri açık gitmeseydi. Dilerim sorunlarımız demokrasi koşullarında çözülür ve analarımız bu acıları bir daha yaşamaz. Berfo ana öznelinde 12 eylül’ün acısını yaşayan tüm analarımızı algılayalım ve sorunlarımızı barış-kardeşlik duygusuyla çözelim. Berfo Ana’nın, toprağı bol olsun."
Prof. Dr. Savaş Öztürk’ün eşi ile birlikte geçen yıl piyasaya çıkardığı ’Tomurcuk’ adlı albümleri ile toplumla paylaştıkları ’Berfo ana’ parçasının sözleri şöyle: 

Hoyratça bir gündü o gün
Halden bilmez bir gündü
Yürekler dağlandı yandı
Yanan közde düş kaldı
Aradın onu serhat ilinde Berfo
Türküsü dilinde resmi elinde
Berfo; sen uzaklarda ağlayansın
Berfo; sen acı türkü söyleyensin
Berfo; sen oğula yanansın Berfo
Acılar hep sende kaldı
Ömrün bitmez gün saydı
Nerdedir oğlun hangi kuytuda Berfo?
Yoksa bir güzelin yüreğinde mi?
Eyy Berfo
Eyyy uzak diyarların sabırlı kadını
Yıldızlar nasıl da azalıyor kayıp gecede
Sen bir asır devirmiş ömrüne inat
Boynu bükük gecenin içinde
’Ben anayım’ deyip
Kayıp giden yıldızını arıyorsun
Kapın sürgüsüz, gözün uykusuz
Bekliyorsun;
Ne resmi düşüyor ellerinden
Ne gidişi gözlerinden
Eyy Berfo
Sen oğula;
Sen ağlayacak bir mezar taşına hasret
Sokağı mesken tutuyorsun
Çoğalttıkça çoğaltıyorsun
Kayıp umutlarını. 
(Bedi ALTUNOK/DHA)