Berfo Ana'nın vasiyeti: Oğlum bulunmadan beni defnetmeyin

Berfo Ana'nın vasiyeti: Oğlum bulunmadan beni defnetmeyin
Berfo Ana'nın vasiyeti: Oğlum bulunmadan beni defnetmeyin
Berfo Kırbayır'ın oğlu, 105 yaşında hayatını kaybeden annesinin, 'Beni çocuğumun kemiği bulunmadan defnetmeyin, mezara gömmeyin' dediğini açıkladı.

İSTANBUL  - Kayıp ailelerinin sembol ismi haline gelen Berfo Kırbayır, 105 yaşında hayatını kaybetti.
"Berfo Ana" olarak bilinen Berfo Kırbayır’ın oğlu Cemil Kırbayır, 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında gözaltına alınmış ancak bir daha haber alınamamıştı. Berfo Ana, ilerleyen yaşına rağmen, kayıp annelerin verdiği bütün mücadelelere katılmıştı. 105 yaşındaki Berfo Kırbayır, kayıp yakınları ile birlikte Başbakan Erdoğan ’la da görüşmüş ve "tek dileğim ölmeden oğlumun mezarını görebilmek" demişti. 

BERFO ANA’NIN VASİYETİ
Annesinin ölümüyle ilgili konuşan oğlu Mikail Kırbayır, "Annemin hastalığı 32 yıldan beri yanan bir yürek. Gencecik yaşta kaybettiği 26 yaşındaki evladı Cemil’in acısı yıllarca yüreğini pişirmiştir. Bir asırı geride bırakmasına rağmen 3 ay öncesine kadar diriydi. Mide kanseri sonucu hayatını kaybetti. Annem öleceğini hissettiği anda, ’Beni çocuğumun kemiği bulunmadan defnetmeyin, mezara gömmeyin’ dedi. O bağlamda diyorum ki omzumuzda ağır bir yük var. Bu vasiyeti nasıl gerçekleştireceğiz. Yetkililer ne yapacaklar bekleyiş içerisindeyiz" diye konuştu.
Mikail Kırbayır, konuşmasının ardından annesinin karakalemden yapılmış resmini öptü. (Ramazan EĞRİ/DHA)

 

 

 

 

 

 

 


  http://www.radikal.com.tr/1122339112233913

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nerede? - RadikalGokhan

  Muhtemelen hapisten kaçtıktan sonra bir terör örgütüne katılmış sonra da örgüt içi infazlardan birinde öldürülmüştür. Yoksa bulunurdu şimdiye kadar.

  İnsanlığımdan utanıyorum... - intensivelight

  Yarın sokağa nasıl çıkacağım ben ? Kar yağdığında balkonuma koyduğum ekmek kırıntılarına, tahıl parçalarına gelen kuşların yüzüne nasıl bakacağım ?

  KAR GİBİ BEYAZ BİR ANA YÜREĞİ - pispor

  "Berf" kürdçede kar demek.tüm dünyadaki annelerin yüreği gibi bembeyaz ve aku-pak,inanıyorumki beyazın asıl anlamı da "barış" demektir.Berfo anne çoğlunun mezarı bulunmazsada sen hep yüreklerimizdesin,bir kutsal anne olarak,barışın smgesi olarak ve Ahmet Kaya dan şu dörtlükler seni nasıl anlatıyor;Beni burada arama anne Kapıda adımı, adımı sorma Saçlarına yıldız düşmüş Koparma anne ağlama. Bekle beni anne. Bir sabah çıkagelirim Bir sabah anne bir sabah Acını süpürmek için açtığında kapını

  Ana yüregi - verateyze

  Yanan bu yürege, hangi yürek yanip da sizlamazki. Ne büyük vebal. Bilenlerin en azindan kemiklerinin yerini, bir mektuplada olsa söylemesi, vijdani borcu gibi geliyor bana. Bu dünya, ETME BULMA DÜNYASIDIR.

  DEVLET SÖZÜNÜ TUTAMADI BERFO NİNE ÖLÜMSÜZLÜGÜN YOLUNA KUŞ GİBİ UÇTU - semi ekrem

  Berfo nine ölüme inat oglunu son kez görmek ümidi ile bir çınar gibi dimdik ve hür yaşadı bir gün oglunun dirsi veya ölüsü gelir diye yakın zaman zarfında tüm türkiyenin gönlüne girmesini başardı bir ana yüregi ancak bu kadar kor ateşi gibi yanıp tutşur o günün ceberüt devletin işledigi suçlarla masum insanlar faili cinayete kurban giderek isimsizler diyarında sevdiklerinden uzak topraga gömülüyordu bugünün TÜRKİYEsi bile berfo ninenin vasiyetine riayet edemedi yazık sizlere devlet bu kadar soguk mu

  ACI NEDİR? - jiyan-baran

  Haber yorumlamak değilde haberi başlığını okumak zor geldi bana.Acıyı anlamak,acıya kimlik giydirmeden bakmak...Berfo Ana'nın ölüm haberi altına düşen yorumlarda söylediklerimiz birbirimize güttüğümüz kin ve öfkenin dışa vurumu.Hak aramakta Berfo anaya acıyı biçenlerin dilini kullanmak doğru bir anlayış değil.Birde somut tepkilerden çok ahkam kesmeyi görev bellemiş bazılarımız.O yüzden acıyı konuşuyoruz Berfo Ana'nın oğlunun ölümünden öncede sonrada.

  Olumsuz oy veren iki kisiye soru - szna

  Yazılanlarda nasıl bir olumsuzluk buluyorlar da yorumu beğenmiyorlar merak ediyorum. Ömrünü kayıp oğlunu arayarak geçiren ve 105 yasında gözleri açık giden bir annenin vasiyetine yapılan yorumlara nasıl eksi oy verilir anlamış değilim. Tüm bu düzen sizin sayenizde ayakta duruyor. Bravo sizlere. Ancak unutmayın ne Berfo Ana'nın ruhu, ne de kaybedilenlerin ruhu peşinizi bırakacak. En az iki eksi oy da bu yoruma lutfen.