@ismailsaymaz

Berfo Ana'yı 'yoldaşları' uğurladı

Berfo Ana'yı 'yoldaşları' uğurladı
Berfo Ana'yı 'yoldaşları' uğurladı
Hasan Ocak'ın annesi, Fehim Tosun'un eşi, Hayrettin Eren'in ablası... Berfo Ana, dün 'Cumartesi Anneleri' tarafından omuzlarda uğurlandı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Her cumartesi günü buluştukları Galatasaray Meydanı’na, bu kez ‘randevu’ tarihinden bir gün önce geldiler. Onlar tam 17 yıldır oğulları, eşleri ve babaları için çiçek bırakabilecekleri mezar ve adalet arıyorlardı. Bu uğurda yıllar evvel yan yana dövüldükleri ve sürüklenerek götürüldükleri meydandan şimdi, ‘en kıdemli yoldaşları’ olan Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Kırbayır’ın cenazesini kaldıracaklardı. En önde, ‘Cumartesi Annneleri’ ve kayıpların yakınları vardı: Hasan Ocak’ın annesi Emine Ana, Fehim Tosun’un eşi Hanım, Hayrettin Eren’in ablası İkbal, Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer, Süleyman Cihan’ın kardeşi Ahmet...
Tabut, meydana kurulan bir masanın üzerine yerleştirildi. Masanın önündeki pankartta, “Benim annem cumartesi, Berfo annem cumartesi” yazıyordu. Tabutun arkasına ‘Cumartesi Anneleri’ dizildi. Ayak ucunda ise kızı Fatma Gülmez ağlıyordu.

‘Bir mezarı çok gördüler’

İlk sözü, Hayrettin Eren’in kız kardeşi İkbal Eren aldı. Eren, “Berfo Ana ambulansla Ankara ’ya gitti. Evren ve Şahinkaya duruşmaya gitmedi. Hesap vermesi gerekenler ortada yok” dedi. Kenan Bilgin’in ağabeyi İrfan Bilgin, “Berfo Ana’ya bir mezarı bile çok gördüler” derken Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak, Berfo Ana’yı, “Biz beraber işkence gördük, dövüldük, sövüldük. Oğlunun yanında rahat et” sözleriyle uğurladı. Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç, “Başbakan bizi çağırdı, söz verdi, yalan söyledi” diye isyan etti, “Berfo Ana sen gözü açık gitme. Yüz yıl da geçse oğlunu arayacağız, hesap soracağız” dedi.
Sonra sözü Fatma Gülmez aldı. “Anamın gözü açık gitti. Kardeşimin kemiklerini verin, anamın yanına yatıralım” diyerek hıçkırıklara boğuldu. Ardından Mikail Kırbayır konuştu: “Ne zayık ki yüzleşme ve hesaplaşma mahşere kaldı.”
BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, eski BDP milletvekili Akın Birdal ve ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’ın da katıldığı törenden sonra Kırbayır’ın cenazesi, karanfiller ve alkışlarla Karacaahmet’teki Şakirin Camii’ne uğurlandı. Kırbayır’ın tabutuna yıllarca elinde taşıdığı oğlu Cemil’in fotoğrafı konuldu. Törene CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu ile eski TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer de Üskül katıldı.
Kırbayır’ın cenazesi toprağa verilmek üzere Ardahan’a götürüldü.