Bergama'da altına izin

Kanadalı 'Normandy' firması tarafından Koza firmasına satılan Bergama'daki altın madeni, İzmir Valiliği'nden aldığı gayrisıhhi müesseseler (GSM) ruhsatı sayesinde yeniden çalışmaya başladı.

İZMİR - Kanadalı 'Normandy' firması tarafından Koza firmasına satılan Bergama'daki altın madeni, İzmir Valiliği'nden aldığı gayrisıhhi müesseseler (GSM) ruhsatı sayesinde yeniden çalışmaya başladı. Önceki akşam saat 18.00'de, jandarmayla birlikte madene giden Bergama İlçe Sağlık Grup Başkanlığı ekipleri mühürleri söktü. Maden ocağında yapılan hazırlıktan sonra saat 20.30'da altın üretimine başlandı.
Mahkeme savaşı
Koza firması madeni satın aldıktan sonra, İzmir Çevre Hareketi avukatları İzmir 1. İdare Mahkemesi'ne madenin çalıştırılmasını önlemek amacıyla yürütmeyi durdurma istemiyle dava açtı. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kez de madenin sahibi Koza firması, kararın kaldırılması için İzmir Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu.
Bölge İdare Mahkemesi'nin, 1. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararını bozmasının ardından, Koza firması, yeni yürürlüğe giren İl Özel İdaresi Kanunu gereğince, ruhsat almak için İzmir İl Özel İdaresi'ne başvurdu. Konuyu inceleyen İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, avukatlar ve İl Özel İdare yetkililerinin görüşleri doğrultusunda 5216 Sayılı Büyükşehir Kanunu'nun 7. maddesi ve 5272 Sayılı Belediye Kanunu'nun 15. maddesince 'valilik oluru' ile madenin açılmasına karar verdi.
İl meclisine baypas
İzmir Çevre Hareketi avukatlarından Arif Ali Cangı, "Yasada yapılan değişiklik uyarınca büyükşehir sınırları dışındaki birinci sınıf gayrisıhhi müessese ruhsatlarını il özel idaresi veriyor. İl özel idaresinin de yetki organı il genel meclisi ve il encümeni. Göksu, bu kararla, il genel meclisi ve il encümenini baypas etmiş oluyor" dedi.
Bergamalı köylülerin avukatı olan Senih Özay ise, madenin çalıştırılmasıyla birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararının hiçe sayıldığını ileri sürdü. Özay, "AİHM, Bergamalı 10 köylünün açtığı davayı haklı bulmuş ve Türkiye'yi tazminat ödemeye mahkûm etmişti. Şimdi, Bergama'da bulunan toplam 1374 müvekkilim pazartesiden itibaren yaşamları tehlikeye atıldığı gerekçesiyle Türkiye aleyhine AİHM'ye dava açmaya başlayacak. Olayın peşini bırakmayız" diye konuştu.
'Rapor internette'
Koza Altın Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek ise, firmanın 4 bin 800 imzayı tamamlayarak ve GSM ruhsatı alarak faaliyete başladığını açıkladı. İpek, şunları söyledi: "Altın madeninin çevreye zarar verdiğine dair hiçbir mahkeme tespiti ve kararı yok. Aksine bugüne kadar hazırlanan tüm rapor ve üretim sırasında elde edilen ölçümlemelerde, insan sağlığı ve çevre güvenliğini tehdit edebilecek en küçük risk faktörü dahi tespit edilmedi."
İpek, TÜBİTAK'ın görevlendirdiği 11 bilim adamının hazırladığı toplam 11 ciltten oluşan raporun, www.kozagold.com internet adresinde yayımlandığını da ifade etti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin hiçbir zaman madenin kapanması yönünde karar vermediğini belirten İpek, böyle bir yetkisinin de olmadığını kaydetti.
(dha/aa)


    http://www.radikal.com.tr/7468267468260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.