Bergama'da yeni bir altın kavgası

Altın madenciliğinin, yargı kararlarını hiçe saydığına ilişkin bir iddia daha ortaya atıldı.

İZMİR - Altın madenciliğinin, yargı kararlarını hiçe saydığına ilişkin bir iddia daha ortaya atıldı. Koza Altın İşletmeleri'nin Balıkesir'in Havran ilçesindeki altın madeni mahkeme kararıyla mühürlenirken, buna rağmen Havran'dan, aynı şirkete ait İzmir Bergama'daki Ovacık Altın Madeni'ne 40 gün toprak taşınmış.
Bergama'da altın madeniyle savaşan köylülerin avukatı Senih Özay, Havran'daki altın madenininden Ovacık Altın Madeni'ne toprak taşınmasına ilişkin 'ÇED raporundan muaf tutularak' verilen iznin, Bursa 3. İdare Mahkemesi'nin kararıyla iptal edildiğini anımsattı.
Özay, "Kararla, Havran'daki altın madeninden Bergama'daki Ovacık Altın Madeni'ne toprak taşınmasının ÇED yönetmeliğinden muaf olmadığı ve bu yönetmeliğe göre gerekli izinlerin alınması gerektiği ortaya çıktı. İtiraz reddedilerek karar kesinleşti" dedi. Mahkemenin 14 Aralık 2006 tarihli kararının kendilerine 20 Aralık 2006'da tebliğ edildiğini belirten Özay, "Karara rağmen Havran'dankamyonlarla 40 gün toprak taşındı" dedi.
İşletmenin Basın Halkla İlişkiler Müdürü Hayri Öğüt ise, "Çevre İl Müdürlüğü'nden maden sahasının 25 hektarın altında olması ve kimyasal bir tesis kurulmayacağı için 'ÇED gerekli değil' yazısı verildi. Yarın (bugün) ya da yarından sonra maden sahası açılacaktır" dedi.