Bergama'da yine altın arayacaklar

İşletilmesi yıllardır tartışılan Bergama'daki Ovacık Altın Madeni yeniden faaliyete geçiyor. Tesisi, Normandy Madencilik'ten satın alan Koza Altın Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, üretim için gerekli izinlerin yüzde 98'ini tamamladıklarını açıkladı.

İZMİR - İşletilmesi yıllardır tartışılan Bergama'daki Ovacık Altın Madeni yeniden faaliyete geçiyor. Tesisi, Normandy Madencilik'ten satın alan Koza Altın Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, üretim için gerekli izinlerin yüzde 98'ini tamamladıklarını açıkladı. İpek, "Maden, ebediyen mahkûm edilmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bu doğru değil. Her şeyden önce, idari mahkemeler bir ilimi veya teknolojiyi yasaklamaz. Danıştay, geçmişte alınan izinleri iptal etti. Biz, bu izinleri yeniden alıyoruz. En kısa zamanda üretime geçeceğiz" dedi.
İpek: Çevre riski yok
2004'te bütün huzursuzluğun kaynağı olan şüpheleri tamamen ortadan kaldıracak çok kapsamlı bir Çevre Etki ve Değerlendirme raporu hazırlandığını belirten İpek, madenin çalışmasına mani olacak hiçbir olası çevre riskinin bulunmadığını iddia etti.
Özay: Arkaya dolanıyorlar
Köylülerin avukatı Senih Özay ise, çokuluslu şirketlerin bir Türk şirketi yaratarak yargıçları etkilemeye çalıştıklarını iddia etti. Mahkeme kararıyla Bergama'da altın madeni kurulmasının yasaklandığını belirten Özay, "Bunlara karşı açtığımız her davayı Danıştay ve AİHM'de kazandık. Hâlâ arkaya dolanma yoluyla madeni açmak istiyorlar. Yine karşılarında yargı kararlarını bulacaklar" diye konuştu.
Eski İzmir Baro Başkanı Noyan Özkan ise, madenin yörede yaşayanların yaşam hakkına sınırlama getirdiğine dair hem Danıştay hem AİHM kararı olduğunu anımsattı. (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7414887414880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.