Bergamalıların davası 29 Nisan'da AİHM'de

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Norman-dy Madencilik'in altın madenine karşı Bergamalıların açtığı davayı kabul etti.

İSTANBUL - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Norman-dy Madencilik'in altın madenine karşı Bergamalıların açtığı davayı kabul etti. Bergamalılar yaşam haklarının ve adil yargı haklarınının ihlal edildiğini belirterek davayı AİHM'ye götürmüştü. Dava, 29 Nisan'da Strasbourg'da görülecek.
Bergamalı köylülerin hukuk mücadelesi, 1994'te başladı. 654 köylü, siyanür liçiyle altın madenciliğine izin veren ÇED raporunun iptali için dava açtı. Danıştay 1997 yılında madende 'kamu yararı' bulunmadığı kararına vardı ama şirket faaliyetini sürdürdü, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ve bakanlar tazminata mahkûm oldu. Maden, 2000 yılında, Bülent Ecevit'in Başbakanlığı döneminde verilen Başbakanlık izniyle işletildi. İzmir 1. İdare Mahkemesi'nin iznin iptali için verdiği karar ise Başbakanlığın başvurusu üzerine Danıştay Nöbetçi Dairesi tarafından durduruldu. Yeniden Danıştay'a getirilen dosyadan 33 ay haber çıkmazken 1998'de eski Bergama Belediye Başkanı Sefa Taşkın ve 200 köylü, AİHM'ye başvurdu. 29 Nisan 2004'te Strasbourg'da görülecek davaya hükümet danışmanları Bergamalı köylülerin ve davaya müdahil olan Normandy şirketinin avukatları katılacak.