Bergamalının madeni AİHM!

Bergama'da altın madeni için AİHM'ye giden 10 kişi, toplam 30 bin avro tazminat kazandı. Gerekçe: "Sağlıklı yaşam hakkı ihlal edildi." Sırada 551 dosya daha bekliyor.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL/İSTANBUL - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Bergama'daki altın madenine ilişkin olarak açılan davada kararını verdi. Mahkeme, dönemin Bergama Belediye Başkanı Sefa Taşkın'ın bölgede yaşayan dokuz kişiyle birlikte açtığı davada Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni (AİHS) ihlal ettiğine kanaat getirerek Ankara'yı adam başı 3'er bin avro olmak üzere toplam 30 bin avro tazminat ödemeye mahkûm etti.
AİHM sıradaki 551 başvuru için de benzer bir karar alırsa, Türkiye 1 milyon 653 bin avro (yaklaşık 3 trilyon) daha tazminat ödemek zorunda kalacak.
Taşkın ve diğer davacılar, Eurogold Madencilik adıyla faaliyet gösteren, daha sonra da Normandy Madencilik adını alan şirketin Ovacık'ta altın arama çalışmalarında bulunmasına izin verilmesi sürecinde AİHS'nin dört maddesinin ihlal edildiğinden hareketle mahkemeye başvurmuştu. Başvuruda AİHS'nin yaşama hakkını garanti altına alan 2., özel yaşama ve aile hayatına saygıyı düzenleyen 8., adil yargılanma hakkını garanti altına alan 6. maddenin ilk fıkrasını ve etkili başvuru hakkını düzenleyen 13. maddesinin ihlal edildiği savunuluyordu. Mahkeme, dün aldığı kararda davacıların adil yargılanma ve özel hayatın korunmasına ilişkin maddelerinin ihlaline yönelik şikâyetlerini yerinde buldu.
Siyanürle altın çıkarmanın zararlarına ilişkin Türk mahkemelerince alınan karara atıf yapan AİHM, geçmişteki kendi kararlarına da atıf yaparak şikâyeti yerinde buldu.
AİHM: Yargı kararı uygulanmadı
1997'de madenin faaliyetlerinin askıya alınmasına yönelik yargı kararı bulunduğunu, ancak 2001'de ulusal yetkililerin kararıyla faaliyetlerin tekrar başladığına dikkat çeken mahkeme, bu uygulamanın hukuki temelden yoksun olduğunu belirtti.
Bergamalı köylülerin avukatı Senih Özay, AİHM tarafından alınan kararı şöyle değerlendirdi:
"AİHM'ye üç dosya halinde başvuru yapılmıştı. Sonuçlanan birinci başvurumuzdur. Bu başvurunun hemen arkasında 550 kişi adına açılan toplu dava var. Ve son başvuru da alternatif 'Nobel ödülü alan Birsel Lemke adına yapılan başvuru. Aynı muhtevada yapılan bu başvurular da çok yakında sonuçlanacak. Yarından itibaren yapacağımız ilk iş şu: hükümete başvuracağız ve insanların sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını ihlal eden siyanürcülerin pılısını pırtısını toplayıp gönderilmesini isteyeceğiz."