Berkin ekmek almaya gitmişti: "Aneey senin ayağın sakat, bir şey olursa kaçamazsın..."

Berkin ekmek almaya gitmişti: "Aneey senin ayağın sakat, bir şey olursa kaçamazsın..."
Berkin ekmek almaya gitmişti: "Aneey senin ayağın sakat, bir şey olursa kaçamazsın..."
Berkin Elvan'ın ekmek almaya gidip dönemediği o günü annesi Gülsüm Elvan Reyan Tuvi'ye anlatmıştı.

Radikal.com.tr  - Tuvi'nin anne Gülsüm Elvan'la yaptığı söyleşi 17 Kasım 2013'te Radikal2'de yayımlanmıştı. Yazıda Berkin Elvan'ın ekmek almaya gittiği gün şöyle anlatılıyordu:

(...) Gülsüm Elvan, Berkin’in o gün uğrayamadığı fırının önünden geçip evine gidiyor. O günü unutamıyor: “Cumartesi gecesi Gezi’ye destek için Okmeydanı’nda yürüyüş vardı. Gazdan ne evde durabiliyoruz, ne dışarıda. Sabaha kadar ayaktaydık, gün doğarken etraf sakinledi. Tanıdık birini bulursam alır kahvaltıya getiririm diye ekmek almak için fırına gitmeye hazırlanıyordum.”

Berkin, aniden annesinin elindeki 5 lirayı çektiği gibi kapıya fırlıyor ve “Aneyyy, senin ayağın sakat, bir olay olursa koşamazsın, kaçamazsın, ben gideyim, hem sokakta arkadaş bulursam kahvaltıya getirebilir miyim?” diye soruyor.

Berkin, sokakta bir arkadaşına rastlayıp top oynamak için sözleşiyor ve o sırada çatışma seslerini merak edip yolunu değiştiriyor. Gaziler Sokağı’nın köşesinden kafasını uzattığında bir binadan “Berkin” diye bağrıldığını duyuyor. Kafasını çevirip yukarı bakıyor...

Elvan ailesi o pazar sabahı, kahvaltı masasında bir araya gelemedi. O ekmek o sofrada hiç kimseyle paylaşılamadı. Berkin’e nişan alan polisi gören mahallelinin “geri kaç” uyarısına vakit bile kalmadı..

Tam onu aramaya çıkıyordum ki zil çaldı. Berkin kafasından yaralandı, hastaneye götürüldü dediler. Çıktık, daha bibergazı kokusu ve polisler vardı. Berkin ameliyata alındı dediler. Avukatlar gelip bibergazı kapsülü dediklerinde yıkıldık, bittik... Polisler yolu kapattığından ambulans hiç gelememiş. Oğlumu getirdiklerinde kalbi atmıyormuş.”


Gülsüm Elvan bekliyor. Oğlunun uyanmasını bekliyor. Çünkü Berkin, umudun çocuğu: “Savaşıyor benim oğlum, direniyor benim oğlum. Anası için direniyor, ablaları için direniyor, babası için direniyor, Türkiye için direniyor, çünkü herkes onun için ayaklandı, o halkı yanında gördü, oğlum hissetti bunu. Ethem için, Abdullah için, Ali İsmail için, Mehmet için, Medeni için direniyor... Biliyorum, ayağa kalkacak benim oğlum.”

Yazının tamamı için: www.radikal.com.tr/radikal2/cocugum_neden_burada_yatiyor-1161011


  http://www.radikal.com.tr/118064011806402

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Böyle bir faciayı... - F.A.

  Ve de böyle bir faciaya isyanı acaba RTE. vicdanında nasıl temizleyecek , yoksa her zaman yaptığı gibi tazminatla kurtulmayı mı seçecek, ya da acılı aileyi susturmayı mı ??? Bir ülkede yapılan yanlışlıkların neticesinde olayları kadere bağlayıp kurtulmayı seçen birini, birileri hala başbakan yapıyorsa vay bu milletin haline... Ama, şu da bir gerçek ki, eğitim şart değil , önce dürüstlük şart !

  insanlık ölmüş - user390684

  kimileri nasıl olur da hala polisi savunur? "oraya giden çocuğun orada ne işi vardı" ,"ailesinin haberi yok muydu eylemden" gibi şeylerle hala neyi kastetmeye çalışıyorsunuz?? söz konusu bir çocuk!! her an her yerde olabilir!! bu nasıl bir caniliktir, bu nasıl bir zihniyettir. polisin durumu belli ordan burdan rüşvet alan, gerçekten ihtiyacı olanlara pişkinlik yapmak, tecavüzcüyü affetmek... ben bu ülkede polise falan güvenmiyorum. kimileri hala padişahım çok yaşa imparatorluğumuz çok yaşasın modunda. böyle bir şey olabilir mi ya?? sen demokrasiye geçmişsin neyin kafası bu? hem bir yandan o çok beğendiğin tayyip ileri demokrasi derken sen bir yandan insanların eylem yapma hakkına karşı çıkıyorsun?? bu ülkede kültür ve eğitim yerlerde. bu insanlar açıp da bir ömründe makale okumuşlar mı çok merak ediyorum... ordan burdan duymalarla her şeyi siyonizme israile bağlayan insanlar oldukça bu ülke gelişmez.