Berkin Elvan eylemine polis müdahalesi

Berkin Elvan eylemine polis müdahalesi
Berkin Elvan eylemine polis müdahalesi
Taksim'de Berkin Elvan için yapılan eyleme polis müdahale etti. Müdahalede bir polis plastik mermi kullandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise tartaklandı.

Okmeydanı’nda 16 Haziran’da başından biber gazı kapsülüyle vurulan ve halen yoğun bakımda tedavi gören 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın ailesi ve avukatlarının Taksim’deki basın açıklamasına polis müdahale etti. Kalabalığı önce kalkanla iten polisler daha sonra TOMA aracıyla su sıktı. Akrep aracının üzerindeki bir polis de plastik mermi attı.

Berkin Elvan’ın ailesi ve avukatları dün saat 19.00’da yapacakları basın açıklaması için günler öncesinden sosyal medyada çağrı yaptı. Açıklamadan 1 saat önce yaklaşık 200 kişi Taksim Tramvay Durağı’nda toplandı. Berkin’in annesi Gülsüm Elvan kalabalığın arasında kalınca, “Ben sadece çocuğumu istiyorum” diyerek ağlama krizine girdi. Gülsüm Elvan yakınları tarafından sakinleştirildikten sonra basın açıklaması yapılacak yere geldi. Tam basın açıklaması okunacağı sırada polisler, “Dağılın yoksa müdahale edeceğiz” anonsu yapmaya başladı. Birkaç dakika sonra da çevik kuvvet polisleri ellerinde kalkanlarla kalabalığın üzerine yürüdü. Polisle karşı koymaya çalışanlar arasında sert tartışmalar yaşandı. Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan da polislerin arasında kaldı. Bu sırada göstericilerden bir kişinin başına bilinmeyen bir madde isabet etti. Başı açılan gösterici hastaneye götürüldü.

GENEL BAŞKAN YARDIMCISINA KALKAN DARBESİ
Polisin kalabalığı ittirmesi sırasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tankırulu da kalkan darbelerine maruz kaldı. Polislerle tartışan Tankıkulu, müdahalenin sona erdirilmesini istedi. Ancak polisler kalkanlı müdahaleye devam etti. Bir kadın elinde tuttuğu Berkin Elvan’ın fotoğrafını tek tek polislere göstererek, “Bunu tanıyor musunuz? Nasıl vurdunuz? Kim vurdu?” diye bağırdı. Polisler fotoğraf önlerine getirildiğinde başlarını başka bir yöne çevirdi.

Polisler saat 19.30’da kalabalığın tamamını İstiklal Caddesi’ne kadar süpürdü. Fransız Konsolosluğu önünde bir grup oturma eylemi başlattı ancak polis o anda TOMA aracıyla su sıkmaya başladı. TOMA aracının ardından da çevik kuvvet ekipleri caddeye doğru ilerledi. Akrep aracının üzerindeki bir polis de kalabalığa plastik mermi attı. İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarına da tazyikli su sıkan polisler, kalabalığın tamamen dağılmasının ardından AKM ve Taksim Meydanı’ndaki dinlenme alanlarına çekildi.

MÜDAHALE SIRASINDA AÇIKLAMA
Polis kalabalığa müdahale ederken, Berkin’in babası Sami Elvan açıklama yaptı. Sami Elvan açıklamasında şunları söyledi:

“Berkin'in vurulmasından 46 gün geçmesine rağmen olayın sorumlularının bulunması konusunda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Savcılığa avukatlarımız vasıtasıyla şikayette bulunmamıza rağmen sorumlular yakalanmamış ve haklarında işlem yapılmamıştır. Biz Berkin'in ailesi olarak hem vur emri verenlerin hem de ateş edenlerin tespit edilerek yargılanmasını bekliyoruz."

POLİS SİLAHINI ÇEKTİ

Olaylar sırasında İstiklal Caddesi'nde göstericileri gözaltına almaya çalışan 4 sivil polis, bir anda grubun içinde kaldı. Polisler silah çekerek grubun arasından çıkarken, olay böyle görüntülendi.

 


  http://www.radikal.com.tr/1144325114432516

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İz... - Mevan-misafir

  İnsan, Nisyanla maluldür. İnsanoğlu oldum olası Nisyan/unutkanlık hastalığı vardır. Ancak, tarafsız insanların eserlerini okuyarak edindiğimiz bilgiler ışığında, DP (Adnan Menderesin Başbakanlığında) 1950'li yıllarda oluşturduğu Polis Devlet yönetiminden dolayı, muhaliflerin, 8özellikle O zamanki CHP'nin uğradığı haksızlıklardan dolayı, yol açtığı teokratik yönetim ortamı ile, zaten pusuda bekleyen ve böyle bir ortamı kollayan askerin müdahalesine yol açmıştır. Yanlış anlaşılmasın, bununla Askeri müdahalenin, Yassı ada melanetini haklı bulduğumu zanetmeyin. Vurguladığım temel konu; ülkenin böyle yaptım-ettimlerle hanlık çektiklerini anımsatmak istedim. Şimdiki durumu da görmediğim ama edindiğim bilgiler ışığında o döneme benzetiyorum. Hani bırakın muhalefeti, asker ble Polisin karşısıhda Esas duruşa geçiyormuş ya. Vs. vs. Demokrasi, medeni ülkelerde sadece sadık çoğunluğu ile olmaz. Zira, adalet, ki yönetimdeki parti yöneticilerinin de sık sık vurguladığı %50 çoğunluğa karşı bir %50 daha var. onu unutuyor ve gözardı ediyorlar. Örnek mi? Geziye karşı Kazlı çeşme. Slogan neydi? Milli iradeye Saygı, Desteklemeyen %50 milli değil mi? Lütfen bunu hatırlasınlar, Nisyan illetine kapılmasınlar. Aklıselim herkese selam ve saygılar..

  Sonunu hazirlamak - Ari Zerdüst

  AKP uyguladigi bu fasizmle kendi sonunu hazirlamakta.Öyleyse bize düsen görev Gezi direnisini büytmek.Ortadogudaki bahar "HALKLARIN BAHARI"dir.Türkiye halklarida bu bahari iyi degerlendirmek zorunda.Halklar bu direnisi siyasi artilerin rant hesabina kurban etmemeli. "diren ha Istanbul diren" temel sloganla tüm türkiye 90 yillik bu ceberut yönetimlerden kurtulabilir.Gezi direnisi bunun mümkün oldugunu bizlere kanitladi.

  @likapa - Hırsızın Hiç mi Suçu Yok? - afsare

  Şu sorulara vereceğiniz cevapları merak ediyorum: 1- Gazze'de öldürülen insanların, çocukların vebali Hamas'a mı aittir, yoksa İsrail Ordusu'na mı? 2 - Adeviye Meydanı'nında öldürülen insanların vebali Müslüman Kardeşler'in mi üzerindedir, yoksa Mısır Ordusu'nun mu? 3 - Afganistan'da evleri bombalanarak öldürülen çocukların katili El-Kaide midir, yoksa ABD Ordusu mu?

  siyasi emel - likapa

  taksime çıkıp anarşi çıkaracağınıza gidip dua edin belki dualarınız kabul olur da hasta iyileşir.ama dert hastanin iyileşmesi değil ki, ne kadar fazla yoğun bakımda kalırsa o kadar çok taksime çıkma bahanesi olur.hatta allah korusun ölürse çok daha iyi olur eylem için tam bir fırsat doğmuş olur.sizler insanları kullanmasını çok iyi biliyorsunuz. hatta yoğun bakımda olan hastaları bile acımasızca siyasi emelleriniz için kullanmaktan geri durmuyorsunuz.tabi siz siyasi emelleriniz için insanları ateşe atarken olan ana babalara oluyor. onların canı yanıyor.sizin umrunuzda mı siz ideoloji peşindesiniz.

  haftalardır komada yatan bir gencin babası hakkını aramasına izin yokmuş - okkes cavus

  bu ülkede hak aramak ne kadar zormuş. sendikalar hak ister polis gazlar coplar. dernekler hak ister coplanır. kanunlar gösreri ve yürüyüş hakkını tanır, ama polis tanımaz demokratik hakkını isteyenlere saldırır. çocuğu vurulmuş hala haftalardır komada yatıyor, baba faillerinin bulunmasını istiyor . umutsuz kalınca basın açıklaması ile duyuru yapmak istiyor, yetkililerden yardım etmelerini bekliyor buda polislerce şiddetle engelleniyor coplanıyor su sıkılıyor gazlanıyor. peki bu millet hakkını nasıl arayacak, nasıl bir ülke istiyoruz. eylemlerde polis müdahale etmese asla olay olmuyor. olayı polis müdahalesi ve şiddeti yaratıyor, bu halk bunları hak etmiyor. butür hak taleplerinde daha hoş görülü daha mülayım olunması gerekiyor bunun aksi demokrasiye ihanet sayılır.......

  eylül'de gel ! - sevgibarış

  eylül'de yeni olaylar çıkacakmış.istihbarat varmış...siz bu kafayla giderseniz daha çook olay çıkar.insanlara en temel hakkını bile kullandırtmazsanız ,baskı yaparsanız olacaklar belli şimdiden.üniversiteler açılacak , ligler başlıycak , insanlar tatilden dönecek,yaz sıcağı yerini serinliğe bırakacak.yaz boyunca bu insanlara yaptıklarınız yanınıza mı kalacak zannettiniz.bakın burdan açıkca söylüyorum sakın ha futbol taraftarlarına baskı yapmaya kalkmayın.işte o zaman olacakların önüne kimse geçemez.üniversiteleri özgür bırakın , baskı yapmayın , polisi falan sakın sokmayın oralara.ama kime söylüyoruz ki belki de olayların büyümesini istiyorsunuzdur.baskıyla ,kutuplaşmayla varolmak gibi bir saçmalığın içindesinizdir.sonra da diktatör diyince kızıyorsunuz.korkunun ecele faydası yok. YIKILACAKSINIZ VE YARGILANACAKSINIZ

  polis mi, AKP gençlik kolları mı? - bırıncı

  polis, siyasete o derece bulaştı ki, nasıl temizlenir bilemiyorum...Başbakan, polise muhaliflerini sindermesi için emir veriyor; polis de güle oynaya harekete geçiyor. polis, kanunen kendine tanınan yetkileri siyasi amaçla kullanıyor...