Berkin Elvan eylemlerine sert müdahale

Berkin Elvan eylemlerine sert müdahale
Berkin Elvan eylemlerine sert müdahale
Gezi Parkı eylemleri sırasında evden ekmek almak için çıkan ancak kafasına isabet eden gaz bombası nedeniyle 269 gün komada kaldıktan sonra geçen yıl 11 Mart'ta hayatını kaybeden Berkin Elvan için Türkiye'nin dört bir yanında eylemler düzenlendi. Plastik mermi, biber gazı ve TOMA'larla eylemlere müdahale eden polis onlarca kişiyi gözaltına aldı. İstanbul Okmeydanı'nda gaz bombaları nedeniyle yaralananlar oldu.

RADİKAL - Berkin Elvan için Ankara’da düzenlenen anma törenine polis müdahale etti. Yolu trafiğe kapatan gruba müdaha eden polis, 11 kişiyi gözaltına aldı.

Mamak Tuzluçayır kavşağında toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, Berkin Elvan’ı anmak için yolu trafiğe kapattı. Bölgede geniş güvenlik önlemleri alan polis, TOMA ile gruba müdahale etti. Polisin tazyikli su ile müdahale ettiği grupta bazı kişilerde, taş, misket, molotof ve havai fişek atarak karşılık verdi. Çevvik Kuvvet ekibinin müdahalesi sonrası 11 gösterici gözaltına alındı. 

Kızılay Güven Park’ta toplanan bir grup ise Belkin Elvan’ı anmak için “Belkin’e sözümüz aydınlık Türkiye, 15’inde bir fidan Belkin Elvan, Polis oku kültürlü yaşa” sloganları atarak, oturma eylemi yapıp yanlarında getirdikleri kitapları okudular. 

Kadıköy'de Berkin Elvan yürüyüşüne polis müdahalesi


İstanbul’da çeşitli gruplar ve topluluklar'ın öncülüğünde çok sayıda kişi ölüm yıl dönümünde olayın meydana geldiği Okmeydanı Mithatpaşa Sokak'ta Berkin Elvan için bir araya geldi. Sokak, Berkin Elvan'ın resimleriyle donatıldı. Vurulduğu yere konan bir masa üzerine bırakılan ekmek, karanfiller dikkat çekti. Aralarında Grup Yorum üyeleri, Efkan Şeşen, Hilmi Yarayıcı gibi sanatçılar ile tiyatrocuların bulunduğu Sanat Meclisi üyeleri'nin gelmesiyle anma programı saat 12.00 sıralarında başladı. İlk olarak Berkin Elvan için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından mahalle arkadaşları, Berkin için yazdıkları şiiri okudular.
Gezi Parkı'nda Berkin Elvan eylemine müdahale

Grup Yorum üyeleri Berkin Elvan için besteledikleri 'Uyan Berkinim uyan' adlı türküyü ve 'Uğurlama' türküsünü kalabalık grup ile birlikte seslendirdiler.

"TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Anma törenine, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da katıldı. Onur, burada yaptığı konuşmada Berkin Elvan'ın sesinin yankısının sonsuza kadar süreceğini söyledi. Sanat Meclisi'nin Berkin Elvan için hazırladığı kısa filme değinen Onur, "Bu videoda ne istediler? Sadece Berkin'in katillerinin bulunmasını istediler. Berkin'i vuranların katillerinin bulunmasını istiyoruz.

Sanat Meclisi burada ancak illetin meclisi yok. Milletin Meclisini temsilen ben varım ancak çok utanıyorum. Keşke milletin meclisi burada katili bulmuş olarak bulunsaydı. O meclisin mensubu olmak tabi ki çok büyük onur ancak böyle günlerde çok büyük de utanç oluyor. O katiller bulunana kadar takipçisi olacağız" dedi. 

Anma programına Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ile annesi Gülsüm Elvan, katılmadılar. Okmeydanı'ndaki anmanın ardından gruplar , Berkin Elvan'ın Feriköy'deki mezarına doğru yürüyüşe doğru geçti.

YOĞUN BİBER GAZI

Anma töreninin ardından Berkin Elvan’ın defnedildiği Feriköy Mezarlığı’na yürüyüşe geçen gruba polis izin vermeyerek, müdahale etti. Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahalesi ile grup, ara sokaklara dağıldı.

Sokak aralarına barikatlar kuran göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Mahalle sakinleri yoğun biber gazından etkilenirken, gaz bombaları nedeniyle yaralananlar oldu.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ YÜRÜDÜ

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde bir grup öğrenci, Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümü nedeniyle yürüyüş yapıp, kampüs girişinde bir süre oturdu.

Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü’nde Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümü nedeniyle toplanan yaklaşık 30 öğrenci, fakülte ve yemekhaneleri dolaşarak Berkin Elvan için derslere girmeme çağrısı yaptı. Öğrenciler daha sonra çeşitli sloganlar atıp Yunus Emre Kampüsü’nün Cumhuriyet Kapısı önüne geldi. Burada oturma eylemi yaparak kampüs girişini araç trafiğine kapatan öğrenciler daha sonra basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Aydın Eren Usta, “Berkin Elvan bu topraklarda katledilen ilk çocuk değildi. Maalesef son da olmadı. Çocukların öldürülmediği bir dünya için mücadele etmezsek yarın bir başka çocuğun daha ölümüne göz yummuş oluruz” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler kampüsteki yemekhane önüne kadar yürüdükten sonra dağıldı.

TUNCELİ’DE PROTESTO

Tunceli’de Liseli Dev- Genç ile Halk Cephesi üyeleri, Devrimci Gençlik grubu üyeleri, Gezi eylemleri sırasında başından yaralanan, 269 gün boyunca komada kaldıktan sonra geçen yıl 11 Mart’ta yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın birinci ölüm yıl dönümünde yürüyüş düzenledi.

Berkin Elvan’ın birinci ölüm yıl dönümü nedeniyle Atatürk ve Cumhuriyet mahallelerinde toplanan ve bugün derslere girmeyen lise öğrencilerinin de aralarında bulunduğu gruplar kent merkezinde bir araya gelerek Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Meydanda Berkin Elvan’ın posterini açılıp önüne ekmek bırakıldı ve mum yakıldı. Bir daire oluşturan grup ortaya Elvan’ın yanı sıra Gezi olayları sırasında ölenlerin fotoğrafların koydu. Grup adına konuşan Tuncel Ayaz, Berkin Elvan’ın katillerinin hala yargılanmadığını belirterek, “Berkin Elvan öldürüleli bir yılı geçti katiller hala yargılanmadı, yakalanmadı. Türkiye’de her gün çocuklar gençler öldürülüyor. Türkiye’nin her yerinde sokaktaki çocuklar sebepsiz öldürülüyor. Bunların hesabını kimse sormuyor, hukuksuzluk almış başını gidiyor. Bugün Berkin Elvan için anma yapmak onun posterini açmak bile suç. Biz Berkin’lerin bir daha sokaklarda öldürülmemesi için çabalarken, birileri hala hukuksuzluk peşinde. Biz Berkin’lerin hakkını sonuna kadar arayacağız ve katillerin bulunması için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Basın açıklamasından sonra grup olaysız dağıldı.

İZMİR’DE GÖZALTI

İzmir’deki eylemlerde 10 kişi gözaltına alındı. Konak ilçesi Alsancak semti Talatpaşa Bulvarı üzerindeki aydınlatma direğine kendilerini zincirleyen 5 kişi yolu trafiğe kapatarak bildiri okumak istedi. Uyarıya rağmen eylemlerini sonlandırmayan gruba polis müdahale etti. Gözaltına alınan 5 eylemci, İzmir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Bu sırada Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde oturma eylemi yapan gruptan, eylemcilere müdahale eden polislere taş ve pet şişe atıldığı görüldü. Olay yerine TOMA ve çevik kuvvet ekipleri sevkedilirken, protestocu grup ara sokaklara dağıldı.

Bir başka grup ise Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca döviz ve pankartlar taşıyıp, sloganlarla yürüdü. ÖSYM binası önünde basın açıklaması yapan grup, olaysız dağıldı.

Bu arada sabah saatlerinde Talatpaşa Bulvarı üzerinde oturma eylemi yapmak isteyen bir başka gruptan da 5 göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

Ege Üniversitesi’nde de Berkin Elvan’ı anmak amacıyla bir araya gelen bir grup, Edebiyat Fakültesi önünden yerleşke içindeki 1 Nolu yemekhane önüne yürümek istedi. Öğrencilere 20 Şubat’ta meydana gelen Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun hayatını kaybettiği olay sonrası Ege Üniversitesi Senatosunun “yürüyüş, etkinlik ve basın açıklamalarına izin verilemeyeceğine” dair kararını hatırlatan polis ekipleri, yürüyüşe izin vermedi.
Toplu halde yürümelerine izin verilmeyen öğrenciler, bireysel olarak polis kordonundan geçerek yemekhane önünde tekrar toplandı. Burada bir süre oturma eylemi yapan ve türkü söyleyen grup, daha sonra dağıldı.
DHA/ENVER ALAS-Mustafa ÖZDABAK-Hakan TÜRKTAN-Ferit DEMİR