Berkin için ekmek 'tahrik edici'ymiş!

Berkin için ekmek 'tahrik edici'ymiş!
Berkin için ekmek 'tahrik edici'ymiş!
Berkin Elvan için 12 Mart 2014 tarihinde Pamukkale Üniversitesi'nde düzenlenen protesto eylemine katılan 65 öğrenci hakkında dava açıldı.

RADİKAL - Cumhuriyet savcısının hazırladığı iddianamede, öğrencilerin Berkin Elvan'ın ölümünü protesto için düzenledikleri eylemde ellerinde taşıdıkları ekmek, 'tahrik aracı' olarak nitelendi. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, polisler hakkında ise basit yaralama ve hakaret suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. 

Cumhuriyet savcısının iddianamesi 12. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede delil olarak, olay günü polis kameralarının tespit ettiği görüntüler gösterildi. Öğrencilerin Berkin Elvan’ın ekmek almaya giderken yaşamını yitirmesini sembolize ettiği için eyleme getirdikleri ekmek de "kalabalığı tahrik aracı" olarak yorumlandı. İddianamede öğrencilerin biber gazından korunmak için taktıkları steril maskeler de suç kapsamına alındı. Oysa eylemlerde maske takılması, bu protestonun gerçekleştiği tarihten sonra suç kapsamına alınmıştı. İddianamede ayrıca eyleme müdahale eden polisler hakkındaki basit yaralama ve hakaret suçlamalarıyla ilgili olarak da kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin ek karar verildiği belirtildi. Duruşma 2 Haziran 2015 tarihinde başlanacak.


  http://www.radikal.com.tr/127338412733843

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  80 yıldır zulüm görmüş ama artık şahlanmış yeni tahrik düzeni - makul

  6 yaşındaki kız çocuğundan tahrik olup evliliğe yakıştıran zihniyetten ekmeği de tahrik edici bulması elbette beklenmelidir

  Az kaldı.. - user737287

  Çok farklı bir döneme giriyoruz.. ya diktatörlük olacağız yada yeter artık deyip bu hukuksuzlukları durdurup gerçek demokrasiye geçeceğiz.. umarım DEMOKRASİ kazanır!

  Komedi - genc6541

  Tam bir komedi yorum yapmaya utanıyorum bu habere. Ekmek de tahrik unsuru oldu ya artık sözün bittiği yerdeyiz. Böyle savcı böyle hakim mi olur ? Nerden mezun oluyorlar bunlar kim mezun ediyor bunları? Suç bunların hocalarında bunları mezun edenlerde.