Berkin'in durumu kritik, Ali iyi

Berkin'in durumu kritik, Ali iyi
Berkin'in durumu kritik, Ali iyi
Gezi olaylarında yaralanan gençlerin aileleri basın toplantısı yaparken 14 yaşındaki Berkin'in durumu ağır.

İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı gaz bombası sonucu başından yaralanan ve halen komada olan 14 yaşındaki Berkin Elvan ile 8 Temmuz 2013 tarihinde yine polisin attığı gaz bombası nedeniyle başından yaralanan 17 yaşındaki Mustafa Ali Tombul’un aileleri ile birlikte basın toplantısı düzenledi.
İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda Elvan ile Tombul’un sağlık durumları ve hukuki süreç değerlendirildi.
Toplantıda konuşan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, kızının bugün komadaki 34’üncü günü olduğunu aktararak, “Yoğun bakımda tutuluyor. Gözleri ve bilinci kapalı. Ara sıra ateşi çıkıyor. Doktorlar da bize tam net bir bilgi veremiyorlar. Hayati tehlikesi devam ediyor. Tabii biz de bu arada çok zorluklar çekiyoruz. Ailemiz de perişan halde. Zor şartlarda Berkin ile birlikte yaşamaya çalışıyoruz” dedi.
Mustafa Ali Tombul’un babası Mehmet Tombul da oğlunun durumunun iyiye gittiğini belirterek, “Berkin’in de inşallah daha iyiye gideceğinden eminim. Genç ve güçlü çocuklar, karakterleri de güçlü. Çok daha güzel günler bizi bekliyor. Davasında haklı olan devamlı kazanır bu hep böyle olmuştur. Biz hukuk süreci başlattık. Onda da kazanacağımıza yürekten inanıyorum. Biz haklıyız ve birlikteyiz. Halkımızın bu hukuksal süreç içerisinde bizim yanımızda olacağından eminim. Dualarını hiç eksik etmediler ve devamlı yanımızda oldular” diye konuştu.

‘ŞU AN BENİ GÖRMÜYOR AMA HİSSEDİYOR’
Mustafa Ali Tombul’un annesi Öznur Karaagaç Aygün de, oğlunun yanından geldiğini belirterek yaşadıklarını şöyle aktardı:
“Bugün Ali’nin yanına girdim. 12 gündür hastanede yatyor. Bilinci yerinde değildi. Bugün ‘Ali’ dediğimde gözlerini kocaman açtı, elimi tuttu. ‘Anneciğim ben geldim’ dedim. Elimi çekmek istedğimde elimi bırakmak istemedi. Çok heyecanlandı. Şu an beni görmüyor ama hissediyor. Tepki verdi ve ağladı. Sonra doktoru geldi; ‘Ali şu an seni hissediyor’ dedi. İnşallah daha iyi olacak. Doktor da iyi şeyler söyledi. Konuşmaya çalışıyor. Çok heyecanlandım.”

‘GAZ BOMBASI KİMYASAL SİLAH’
ÇHD üyesi Avukat Evrim Deniz Karatana ise Berkin Elvan ile ilgili daha önce suç duyurusunda bulunduklarını ifade ederek, “Gaz bombası kimyasal silah diyoruz. Gaz bombası, bir süredir ateşli silah gibi kullanılmaya başlandı. Çok yakın mesafeden dik açıyla insanlarnı kafalarına veya vücuklarının başka bölgelerine nişan alınarak, ateşlendi. Bu nedenle uzuv kaybı yaşandığı gibi komada olanlar ciddi anlamda rahatsızlık yaşaşanlar da oldu. Her ikisi de çok genç. Her ikisi de çok sağlıklı gençlerdi o güne kadar. Berkin’e, Okmeydanı’nda polis çok yakın mesafeden vurdu. Mustafa’ya da Taksim’de. Her ikisi de kafatasından yaralandı, her ikisi de komaya girdi. Berkin 34 gündür, Mustafa ise 12 gündür yoğun bakımda. Biz de bir an evvel gözlerini açsınlar ve eski sağlıklarına kavuşşunsunlar istiyoruz” diye konuştu.
Suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden Evrim Deniz Karatana şöyle devam etti:
“Savcı ile görüşmemizde bütün Gezi Parkı olaylarında şikâyetler ve suç duyurularının torba bir dosyada toplandığını gördük. Biz görüştüğümüzde 6 klasör suç duyurusu dilekçesi birikmişti. Bunların tamamı tek bir soruşturma numarası altında yürütülüyordu. Bu kesinlikle hukuksuz bir uygulama. Suçun mağdurları, failleri, olay yeri ve yaşanış biçimleri farklı. Savcılık işimi bitireyim, yapılmamış olmasın amacıyla hareket ederek, görevini yapıyor.” (İSTANBUL DHA)