Bermuda 'kuş' üçgeni!

Doğa Derneği'nin girişimiyle Türkiye'nin son 10 yıllık kuş verileri, 'Avrupa'nın Kuşları Raporu 2004'te yer aldı. Bilim dünyasının prestijli yayınlarından biri olan raporda, ilk kez Türkiye dahil tüm Avrupa ülkeleri yer alıyor.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Doğa Derneği'nin girişimiyle Türkiye'nin son 10 yıllık kuş verileri, 'Avrupa'nın Kuşları Raporu 2004'te yer aldı. Bilim dünyasının prestijli yayınlarından biri olan raporda, ilk kez Türkiye dahil tüm Avrupa ülkeleri yer alıyor.
Doğamızdaki değişimleri kuşlar aracılığıyla anlatan yayında, yabani kuş türlerinin koruma durumlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi ve değerlendirmeler yer alıyor.
Rapora göre, 319 türle AB ülkeleri içinde en çok kuş türüne sahip ülke Türkiye. Kuş envanterine göre 281 türle Türkiye'yi Fransa takip ediyor. Üçüncülük ise 261'le İspanya'ya ait.
Kuşların sayısındaki azalma oranındaki birincilik de yüzde 53.6'yla Türkiye'ye ait. Türkiye'deki kuş türlerinin yüzde 53.6'sı geçen 10 yıl içinde ciddi oranda azaldı. Rapora göre, kuş türlerinin yok oluşunda yüzde 46.4'lük azalma ile ikincilik İsveç'te bulunuyor. Kuşların en iyi korunduğu ülke ise Britanya. Son 10 yıl içinde Britanya'da kuş türlerinin yüzde 37.6'sının nüfusunun arttığı tespit edildi.
İki türden biri 'gidici'
Rapora göre, Avrupa'daki 556 kuş türünden 226'sı tehlike altında. Bunların 148'i de Türkiye'de. Raporda yalnızca Türkiye'de 'üreyen', tehlike altında ve koruma öncelikli İzmir yalıçapkını, alaca yalıçapkını, çöl toygarı, kum kekliği, balık baykuşu, kızılca kuyrukkakan, çizgili ishakkuşu, dikkuyruklu ötleğen, ur keklik ve büyük kızkuşu gibi 10 kuş türü bulunuyor.
Raporda, türlerin koruma önceliklerini değerlendirmek ve Avrupa'daki dağılımlarını sınıflandırmak için bazı kategoriler kullanılıyor. Bu kategoriye giren türlere göre, Türkiye'de kuş popülasyonlarında yüzde 53.6'lık bir azalma söz konusu.
Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, "AB sürecinde ilgili mevzuatları uygulamaya yönelik çabalar var. Ancak kuşlarımız ve doğamızı bu yok oluştan kurtarmak için iyi niyetli ve öngörülü ulusal politikalar
üretmemiz lazım" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7409297409290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.