Beş altın sahası daha ihaleye çıktı

Kaz Dağları'nda altın arama çalışmalarına tepkiler sürerken Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün, aralarında Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinin de yer aldığı beş altın sahasını işletilmek üzere ihale ettiği belirlendi.

ANKARA - Kaz Dağları'nda altın arama çalışmalarına tepkiler sürerken Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün, aralarında Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinin de yer aldığı beş altın sahasını işletilmek üzere ihale ettiği belirlendi.
Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü Genel Müdürlüğü'nce (MTA) yapılan ön etütlere göre Balıkesir, Çanakkale, Gümüşhane ve Kırşehir'deki iki altın sahasında toplam 5 bin 300 kilogram görünür altın rezervi tespit edildi. Bu sahalardan dördü, özel sektör eliyle işletilmek üzere ekim ayında ihale edildi. Kırşehir'deki ikinci sahanın ihalesi ise bugün yapılacak.
Bugünkü fiyatlarla yaklaşık 160 milyon YTL değerinde altın rezervine sahip sahalar arasında en yüksek altın rezervi 3 bin 320 kilogram ile Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde bulunurken, bunu bin 73 kilogramla Gümüşhane merkez, 605 kilogramla da Kırşehir merkez izliyor. Raporlar, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde de 206 kilogram görünür altın rezervinin bulunduğunu gösteriyor.
MTA'nın verilerine göre, Çanakkale Bayramiç'te 3,3 ton altını çıkartmak için 6 milyon ton toprağın, Gümüşhane'deki 1,1 ton altını çıkartmak için de 1,3 milyon ton toprağın işlemden geçirilmesi gerekecek.